Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 V for Vendetta
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Svět, ve kterém zvítězil fašismus. Svět, kde neexistuje svoboda, vládne strach a podezření. Nikdo si nemůže být ničím jist. Svět tvrdých výslechů, koncentračních táborů a poprav za svítání. Totalita. Diktatura. Teror.
Svět, proti kterému stojí za to vést boj.

Kdo jsi?
Já? Jsem král dvacátého století. Jsem strašák. Ničema. Černá ovce rodiny.


Osamělý bojovník za svobodu. Nemá jméno. Můžete mu říkat V. Jeho úmysly zůstávají skryty za maskou se strnulým úsměvem. Bojuje v bitvě, ve které nelze zvítězit. Nebojí se zabíjet ve jménu své pravdy. Spravedlnost je špinavá děvka. Její úsměv je více pokrytecký než vědoucí. Dáma, která se má uctívat, má jiné jméno. Anarchie. A tak, v ohňostroji jisker hořícího londýnského parlamentu lze spatřit první takty pečlivě komponované symfonie pomsty.

Lidé jsou útoky maskovaného muže šokováni. Kdo je ten člověk, který vyhazuje do povětří budovy, vraždí a týrá představitele moci a dohání k šílenství policii? Je to blázen? Fanatik? Masový vrah? Mstitel? Komu se mstí a proč? O co mu jde? A malá Evey, kterou V zachránil před jistou smrtí, pomalu odhaluje, co všechno lidstvo ztratilo, i jak obtížné bude získat zpět i malou část ztraceného…

V for Vendetta je komiks značně nezvyklý. Jak také jinak když jeho autorem je Alan Moore, scénárista, spisovatel, malíř, zpěvák a mág. Člověk mající na kontě komiksy jako je Watchmen, From Hell, Liga výjimečných (která právě vychází i u nás), Top Ten a tak dále. Každá jeho kniha je jedinečná, naprosto originální a do detailu vybroušená. Stejně tak tento příběh o anarchistickém boji proti systému, o svobodě a nesmrtelnosti myšlenky. Ne náhodou připomíná tento svět knihu George Orwella 1984 (občas opravdu nezaškodí přečíst i normální, nekomiksovou knihu).

Při vytváření V se Moore inspiroval historickou postavou Guye Fawkese , který se v 17. století neúspěšně pokusil vyhodit do vzduchu londýnský parlament. Takže V je možno chápat, jako jeho vzkříšení a přenesení do budoucnosti. Jak je pro Moora typické, je Vendetta promyšlena do posledního malinkatého detailu. Charaktery postav jsou živé a dokonale uvěřitelné. V přesně balancuje na hranici šílenství a poezie. A je až neuvěřitelné, co všechno se dá vymyslet s písmenem v. Záliba V v historii umožňuje Moorovi vyhrát si s řadou citací a narážek. Dojde na Shakespeara i Fausta.

O kresbu se postaral David Lloyd. Vzhledem k tomu, že od prvního vydání už uběhlo pár let, může se jevit poněkud zastaralá, obzvláště barevnost. Ale je temná a dostatečně atmosférická a k příběhu se hodí. Což je přesně to, co Vendetta potřebuje.

Vendettu velmi vyvyšuji.. Vážně výtečná. Výjimečná. Velkolepá. Vrcholný výtvor. Vtáhne vás. Veni, vidi, vici

Scénář: Alan Moore
Kresba: David Lloyd
Vydal: DC Comics/ Vertigo 1988 (prvních osm částí vyšlo v roce 1982 v časopise Warrior)
Kandelabr (30.11.2002)
1997 - 2005 © comX.cz