Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Iznogud
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Osoby a obsazení:
Vezír Iznogud (francouzsky psáno Iznogoud) – malý postavou, ale s velkým egem. Obrovský frňák, špičatá bradka, typický pohled padoucha. Je zákeřný, krutý a velice nápaditý. Udělá cokoliv, aby se stal kalifem místo kalifa.
Kalif Harun Arachid (fr. Haroun el Poussah) – obtloustlé prostoduché ťululum, s dobráckým vzezřením i povahou. Celé dny by jenom odpočíval a jedl, nebýt Iznoguda, který ho neustále udržuje v pohybu lákaje ho do různých pastí.
Pali Bebeh (fr. Dilat Laraht) – Iznogudův pomocník a spiklenec. Inteligence moc nepobral, atletickou postavou se také nehonosí, zato je naprosto loajální svému vezírovi. Obvykle Iznoguda odrazuje od vymýšlení dalších komplikovaných plánů, samozřejmě neúspěšně.

No a to je všechno. Tolik hlavních postav (plus mraky epizodních vedlejších postav) Goscinnymu stačilo k stvoření jednoho z nejvtipnějších a nejrafinovanějších comicsů, co znám. Obsazení vskutku komorní, že? Samotná zápletka je rovněž natolik jednoduchá, až je geniální: Harun Arachid je bagdádský kalif z příběhů Tisíce a jedné noci. Iznogud (dochází vám, jak jeho jméno vzniklo? Jestli ne, vezměte do ruky anglický slovník a zkuste hledat postupně Is-no-good) je jeho vezírem. Iznogud nechce být vezírem, Iznogud chce být kalifem místo kalifa. Pro odstranění Haruna Arachida udělá opravdu cokoliv, ale pokud možno tak, aby to vypadalo jako nešťastná náhoda a aby ani stín podezření nepadl na něj.

A kolotoč gagů se může rozjet. Každý příběh začíná tím, že se Iznogudovi vylíhne v hlavě další geniální nápad na odstranění svého „předchůdce“ (jak ho sám nazývá). Protože hloupoučký a dobromyslný Harun Iznogudovi plně důvěřuje (co víc, on si o něm myslí, že je tou nejhodnější osobou na světě, která chce jenom a výhradně jeho dobro!!!), snadno si nechá namluvit cokoliv. Občasnou překážkou bývá jenom jeho lenost, ale i s tím se Iznogud většinou dokáže vyrovnat. Pak následuje série úplně šíleně nepravděpodobných shod okolností, které opakovaně maří Iznogudův neselhatelný plán, až ho nakonec dovedou k definitivní a neodvratné katastrofě. Pro Iznoguda, samozřejmě, který zpravidla končí zmlácený, polámaný, popálený, úplně vyčerpaný, zajatý, ztracený nebo proměněný v něco nemilého. A Harun Arachid spokojeně podřimuje na svých polštářích, nevědom si toho, jak opět jednou o vlásek unikl smrti.

Může vám to připadat neuvěřitelné, ale s tímto schématem si Goscinny vystačil opravdu velmi dlouho (celkem napsal scénáře asi k 15 albům, po jeho smrti pak pokračoval Tabary sám), aniž by se začal opakovat nebo ztrácet nápady. Mohutný gejzír situační komiky je navíc doplňován Goscinnyho neodmyslitelnými slovními hříčkami, odkazy a metaodkazy, případně kombinací humoru slovního a obrazového. Prakticky na každém panelu můžete nějaký vtip najít, proto vám jednotlivé příběhy, ačkoliv mají průměrně 8-10 stran, budou připadat dlouhé a nabité akcí a humorem.

Tabaryho kresba přesně odpovídá tomu, co byste po takovémto opisu děje čekali – je to karikatura. Velice jednoduchá, schematizovaná, postavy jsou spíš symboly, než lidé, ani na pozadí se tuší či barvami moc neplýtvá. Je však každopádně velice přehledná a roztomilá a svojí odlehčeností jenom vyzdvihuje vtipnost scénáře.

[pozn.: Mimochodem, když tak o tom přemýšlím, zdá se mi, že všichni Goscinnyho dvorní kreslíři (Uderzo, Morris, Gotlieb, Tabary) kreslí tímto karikaturistickým, jenom špatně vzájemně rozpoznatelným stylem. Záměr nebo náhoda? Scénáristův nebo něčí jiný výběr?]

Pokud máte rádi Asterixe nebo Lucky Luka, Iznogud se vám bude líbit. Kvalitou a humorem stojí tak někde mezi nimi, řekl bych, což jasně indikuje vysoký nadstandard v oblasti humoristického comicsu.

Scénář: Goscinny
Kresba: Tabary
Originální vydání: Dargaud, 1966 – 2000
Polské vydání: Egmont (prozatím 6 alb)
Turlogh (07.03.2003)
Turlogh [12:32:09 12.03.2003]
johni: Tak zkus tu polstinu, ta je prece jenom stravitelnejsi...

johni [19:54:14 11.03.2003]
škoda, francouzsky umim jen "bonjour" ,"merci" , a silvuplé, a to ani neumim napsat :-O

Turlogh [13:53:35 10.03.2003]
asi ne...

Aneer [12:24:33 07.03.2003]
V čechách to asi neseženu, že?

1997 - 2005 © comX.cz