Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Výroba comicsu Hellboy: Probuzení ďábla (díl 1.)
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Pro všechny zájemce, kteří by rádi viděli alespoň zjednodušeně postup práce na comicsu Hellboy: Probuzení ďábla, bychom rádi přinášeli sérii článků o postupu prací.

Text již překládá Honza Kantůrek a měl by být do konce března hotový. Tím se zatím zabývat nebudeme. Nyní se soustředíme na grafickou stránku věci. Udělali jsme malou maketu obálky (tu jedinou snad dostaneme v datech, pokud ji najdou). Obrázek přikládáme.
Reprodukce Hellboye všeobecně je velmi složitá. Nakladatelství Dark Horse nemá k dispozici počítačová data, pouze filmy. Ty jsou navíc velmi nekvalitní, mnohým kopírováním nesedí v soutisku a jsou špatně rastrované a již v původním tisku vzniká tzv. moire (klasický offset se tiskne čtyřmi barvami azurovou, purpurovou, žlutou a černou, každá má vlastní úhel pod kterým jsou naklopeny jednotlivé rastrové čáry, tzv. točení rastru (pokud není dodržena harmonická řada, dojde k interferenci, tzv. moire) z nich jsou tvořeny všechny ostatní barvy, tisknutelných je asi 35 000 odstínů barev, záleží na hustotě rastru, kvalitě papíru a tisku).

Je to trošku složitější úvod, ale je nutný pro pochopení složitosti celého reprodukčního procesu.

Takže jsme na začátku, nejprve je potřeba všech 144 stran nacanovat. Výsledek si můžete prohlédnout zde. Aby měly ukázky nějaký význam, musíme je přinášet v PDF formátu, který je univerzální). Pokud jej nevlastníte, stáhněte si ho na http://www.adobe.com V každé fázi procesu jsou totiž obrázky v jiném formátu a jiném barevném prostoru a PDF je univerzální formát, který dokáže celou věc celkem korektně zobrazovat. Vzhledem k tomu, že nemáte zkalibrované monitory, nemusejí být některé jemné nuance barevných korektur patrné. Obrázky si prohlížejte ve zvětšení 750-800%.

Na nascanovaných obrázcích je patrná tisková rozeta složená ze čtyř tiskových bodů jednotlivých barev. Špatně vyrobená pérová kresba obrázků, která není klidná. Na světlejších místech jsou patrné tzv. pecky (nabalené hrudky barvy na tiskovém válci), plochy, které by měli být čistě bílé, nesou strukturu papíru a špínu. Mezi jednotlivými barvami je vidět výše zmíněné moire. Navíc je vidět, že celá pérová kresba má nižší rozlišení, jsou na ní patrné zuby. Celá barevnost je šedá a nevýrazná.

Všechny výše popsané chyby se musíme v následujících krocích odstranit. O tom zase příště.
Comics Centrum (10.03.2003)
Merlkir [08:20:58 10.03.2003]
Tak to je velmi zajímavé :) Už aby ten Hellboy byl. Ale dejte si s tím tu práci, raději později než nekvalitně..

1997 - 2005 © comX.cz