Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Promethea
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Myšlenka vedoucí ke vzniku tohoto comicsu je natolik spletitá a rafinovaná, že nevím kde začít. Začnu proto asi Úvodem, který si Alan pro jistotu napsal sám. V něm se praví, že na počátku byl jistý novoanglický básník Charlton Sennet (1751-1803). Toho zaujaly fantastické postavy elfů a víl ze Shakespearova Snu noci svatojánské, proto o nich napsal báseň. Jeho představivost nejsilněji posedla jedna ze služebnic královny Titánie, krásná Promethea „s kůží jako leštěné betelové dřevo“.

Podruhé, patrně bez jakékoliv vědomé spojitosti se Sennetovým dílem, se Promethea objevila v roce 1901 jako vedlejší postava v comicsovém stripu Little Margie in Místy Magic Land, který vycházel až do roku 1920. V roce 1924 se pak Promethea – a opět bez prokazatelné návaznosti na předchozí inkarnace – objevuje v pulpovém magazínu Astonishing Stories, kde vystupuje jako divoká a neohrožená královna fantastického království Hy Brazil. V roce 1941 se tato literární postava přerodila v comicsovou a v této podobě pak přetrvala až do roku 1996. No a pak se jí v roce 1999 ujal přemýšlivý Alan Moore, který byl – na rozdíl od většiny svých předchůdců – detailně obeznámen s celou spletitou historií této postavy, a který si řekl: „To nebude jen tak. Za tím musí být něco víc.“ A začal si to „něco víc“ vymýšlet.

Tolik fakta, a teď přichází fikce.

Moorova Promethea začíná přesně tam, kde Úvod končí. Sophie Bangsová, jakési Alanovo mnohem hezčí alter ego, dospěje v rámci své ročníkové práce ke všem odhalením, která jsem vám zde stručně nastínil. Protože ji tento sled zdánlivých náhod a paralel fascinuje, domluví si schůzku s Barbarou Shelley, manželkou zesnulého Stevena Shelleyho, posledního scénáristy comicsové verze Promethey. Ta, když zjistí, jak hluboko už Sophie do problematiky pronikla, se ji pokouší odradit od dalšího zájmu o toto téma, naneštěstí je však pozdě. „Druhá strana“ už zvídavou studentku zaregistrovala a hladový „smee“ vyrazil na lov. Cesta zpět už neexistuje…

V dalším vysvětlování si pomůžu slovy Barbary Shelleyové: „Promethea byla kdysi opravdické malé děvčátko, které žilo v 5. století našeho letopočtu v Egyptě. Její táta byl hermetický učenec… trochu něco jako čaroděj. Křesťanská lůza ho zabila… nic neobvyklého v těch dobách… ale bohové zasáhli a vzali jeho dceru do svého světa mýtů a fikce, do Immaterie. Promethea se stala živoucím příběhem, vyrůstajícím ve světě, ze kterého pocházejí všechny sny a příběhy. A někdy cestovala do představivosti smrtelníků. Básník Charlton Sennet. Kreslířka Margaret Case, ilustrátorka Grace Brannaghan, comicsový kreslíř William Woolcott a spisovatel Steve Shelley. Ti všichni pro ni byli kanálem. Někteří z nich, ovládnuti touto mocnou živoucí ideou, se dokonce fyzicky stali Prometheou. Oni, nebo jejich blízcí, na které promítli její identitu.“

Je vám zřejmě jasné, do koho promítl svou Prometheu Steven Shelley. A je vám nejspíš také jasné, k čemu Sophie nechtěně předurčila svým zájmem samu sebe…

Jestli máte pocit, že jsem vám toho prozradil až příliš, vězte, že se nacházíme na straně 22 prvního sešitu. Moorovo pečlivě propracované a komplexní libreto je natolik spletité, že se ani nedá pořádně převyprávět. Kdo se do něj nezačte a neokusí sám, svým vlastním uvažováním, fantazií a podvědomím, nemá naději přiblížit se ani na sto světelných let k jeho pochopení. Tvrdím to, aniž bych se snažil o nějaké zbožšťování, pompézní mysticismus, či stavění tohoto comicsu na nedosažitelné piedestály. Jednoduše chci vyjádřit názor, že se v tomto případě podle mě jedná o nesdělitelnou zkušenost, proto se vykašlete na nějaké recenze a běžte si přečíst comics samotný.

Promethea je postavená především na detailní znalosti skutečných faktů a jejich dovedném využití a reinterpretaci, což obvykle posouvá jakoukoliv fikci o několik tříd výš. Nemalou zásluhu na celkovém úspěchu mají i nespočetné odkazy a metaodkazy rozeseté v příběhu, a taky několik vedlejších dějových linií, které se hlavním příběhem vinou jako zlaté nitky stříbrným provazem a na vhodných místech se vkusně a nápaditě kříží. V neposlední řadě je potřeba zmínit Moorovův laskavý a inteligentní humor, který vás sice nepřivede k záchvatům smíchu, ale určitě vám několikrát vykouzlí opravdu pobavený úsměv na tváři.

Co říci ke kresbě? Moc za scénářem nezaostává, ba naopak, je mu důstojným partnerem. J.H.Williams III je ostřílený kreslíř, jeho kresba je velice svěží, živá a dynamická. Než bych se ale zbytečně rozepisoval o kresbě, kterou je lepší si prohlédnout, zmíním se raději o řazení panelů, v comicsech moc často nevídaném. Williams se k tomuto problému postavil vskutku odvážně a experimentátorsky, ba až inovátorsky a dovolím si tvrdit, že překonává i panelové extravaganty zhlídnuvší se v image-like stylu. Každá strana vypadá úplně jinak, než ty ostatní a každá pokud možno co nejvíc netradičně. Jednou jsou panely dlouhé horizontální, podruhé dlouhé vertikální, občas jsou malé panely rozmístněné cik-cak na popředí celostránkové ilustrace, která se ovšem ale musí prohlížet ve správném pořadí a čase, pak se rohy všech panelů sbíhají v jednom rohu stránky a jindy jsou místo normálních čar oddělené bublinkami, květinkami, nebo vůbec. Nechybí ani různé ozdůbky, filigránky a iluminace na okrajích stránek. No a když k tomu ještě dodám, kolik všemožných typů textových bublin a rámečků a kolik druhů písma, o které se postaral famózní Todd Klein, je zde k nalezení, nikdo už snad nebude na pochybách, že tento comics je virtuózním dílem pro oči.

Pokud máte rádi Gaimanova Sandmana tak, jako ho mám rád já, Promethea, která ho silně připomíná scénářem i kresbou, se vám bude skutečně líbit. Příběh je promyšlený, sofistikovaný, hodně si pohrává s čtenářovou fantazií a podvědomím, není přehnaně akční, ale rozhodně ani nudný. Prostě a jasně – kvalitní „urban fantasy“ se vším všudy.

Scénář: Alan Moore
Kresba: J.H.Williams III
Vydal: America’s Best Comics, 2000
Turlogh (13.03.2003)
Zack [23:28:59 14.03.2003]
V kvetnu vyjde cislo 25... tusim, ze Promethea je regulerni serie, i kdyz vychazi asi dost nepravidelne, posledni dobou...

hans [17:16:32 14.03.2003]
myslite, ze by ste mohli u serii uvadet taky z kolika sesitu se sklada, pripadne jestli je uz ukoncena, nebo se tvori?

1997 - 2005 © comX.cz