Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Faith
PŘIHLÁŠENÝ: -----
“..divné, byly jich miliardy, těch kteří před námi prošli dveřmi Temnoty. Nikdo se však nevrátil, aby nám řekl o cestě kterou, abychom objevili musíme nejprve projít.“

……že nevíte o jakou cestu se jedná ? Na tuhle cestu se vydáte ať chcete nebo ne….to Vám totiž jednoho krásnýho dne zaklepe na rameno zubatá, se šarmem jí vlastním Vám ukáže své cibule a jemně naznačí, že je čas jít……. No a co pak, co bude dál Peklo, Nebe nebo jen temná Nicota a věčné Zatracení ? Pokud se Vám právě takovéhle otázky derou na Vaši pokřivenou mysl, pak vězte že minisérie FAITH (jejíž recenzi právě čtete) Vám na ně zaručeně odpoví. FAITH vycházela na přelomu roku 1999 a 2000 a snad právě přelom millenia a blízkost přicházejícího konce světa, prodchl tenhle titul tou správnou atmosférou. Atmosférou něčeho skutečně možného, nebo možná skutečného. To si úplně říkáte: „ co když se, kurva, něco takovýho stane….?“ No, ale začneme pěkně od začátku…..

Na počátku příběhu se naše, prozatím anonymní, hrdinka probouzí do nového světa. Do světa MURR – světa, někde mezi Nebem a Peklem. Poté následuje “jemné a milé“ ujištění řádových sester, že již více nepatří mezi živé, tzn. je mrtvá. Jakožto nově příchozí obyvatel (nebo chcete-li duše) musí si pro žití ve světě Murr zvolit z Knihy Murr nové jméno, které jí už bude patřit navěky. Volba padla na FAITH. Musím podotknout, že Faith nepřichází do zrovna ideálního světa – nejsou tady sice žádné pekelné jámy chrlící oheň, ani žádní okřídlení parchanti, kteří by Vám kazili den. Je tu však něco, v tomto světě, nepoznaného – vraždy. Ano, je to tak, jak totiž můžete zabít něco, co už je mrtvé? Není přece pravda, že duše je nesmrtelná? Ne není, to jsou kecy!!

„Dobrý Bože pomoz mi. Jsem skutečně v Pekle. Zabíjejí nás, jsme jejich kořist a já, já jsem jejich oběť……“

Po nějakých menších událostech dorazí Faith do baru Diagonální řez, kde se seznámí s PUFF NUTTIN´ (pouliční zlodějka, která se původně pokusila Faith zabít) a SPUDEM (barmanem, který ví o Murru víc než kdo jiný). Spud ve Faith poznává (dle vyobrazení v Knize Murr) budoucí spasitelku a ochránkyni světa Murr. Ani ne 5 min. před tím, než se objevila Faith zjevil se tu zkrvavený anděl, zhroutil se a zemřel na podlaze baru. Po krátké přestřelce s bytostí, která povstala z anděla se Faith seznamuje s dalším členem její budoucí party CARAMEL (majitelka snad všech druhů zbraní které existují – mimochodem v téhle přestřelce zachránila Faith prdel). Jelikož bar už není bezpečný, rozhodne se partička přesunout na bezpečnější místo. Do továrny za městem, do továrny na brnění. Hlavní funkci “vařiče“ tu zastává Johanka. Tedy chci říct Sv. Johanka z Arku. Ta se samozřejmě do party taky přidá (má nějaký nevyřízený účty s Nebem). Dalším do party, která se v továrně objeví je SARAHUN (nejtvrdší ženská na jakou jste kdy mohli narazit, více méně taková páteř party) a CHICKEN CURRY (někteří lidé jsou bláznivě zamilovaní, někteří jsou jen blázni - Chicken je oboje). Všichni dají hlavy a ruce dohromady a vyrobí si brnění do nadcházející bitvy proti Nebeské armádě.

„…já myslela, že Bůh je na mé straně, teď už vím, že jsem se mýlila – je příliš zaneprázdněný. Bylo to stejné, když jsem žila. Kurva jo, jsem zahořklá a proč sakra ne?! Upálená na hranici, 500 let svatá – kvůli čemu? Natočí film nebo seriál….? Sakra kde jsou moje akční figurky? Seru na čest!! Chci odplatu!!!

Já vlastně ani nevysvětlil, proč to vlastně těchto sedm statečných vůbec dělá. Tak to je vážení velice jednoduché. Murr – tedy jejich domov - chce využít Nebe. Nebe je totiž přeplněno, za ty miliony (miliardy) let, co by se taky dalo čekat jinýho, že ano ! (to je to, o čem jsem psal na začátku – sakra proč by se to nemohlo stát, Nebe přece není bezedný, stejně jako Peklo. Co se stane až se fakt zaplní……). No a tak Nebe chce Murr a jak už to tak chodí, co chce Nebe, Nebe taky dostane. Jenže omyl, tentokrát je to něco jinýho……. Pro těch sedm je ale Murr domov, začátek jejich věčného života a za co jinýho stojí bojovat, když ne za svůj domov ? A tak mezi přežitím a zkázou, mezi životem a smrtí obyvatel Murru stojí jen těchto pět statečných, jedna nasraná a jedna vyvolená.

„….Nebe chce zabrat místo, kde jsou zrovna teď sídlí naše nesmrtelné zadky a tak není místo, ke bych chtěla být raději, než v první linii. Proti těm bastardům, co měli mé na prach spálené tělo z hranice, a ani mi nepoděkovali, když ho vraceli…..“
Za úsvitu nastala řež !!!!

Na straně jedné Nebeská armáda – nekonečné zástupy okřídlených andělů a na straně druhé generalissimus Faith, první důstojníci Johanka z Arku a Sarahun, vojíni Spud, Caramel a Puff Nuttin´. Chicken Curry se nepočítá páč je to magor. Připravte se na to, že poteče krev. Bude červená, lepkavá a bude jí dost………….

Myslím, že víc už prozrazovat nemá smysl, to by jste přišli o famózní závěr.
Jen ještě dodám, že na vraha duší (viz. začátek) se taky dostane, navíc se tu také objeví sám veliký Satan se svými pekelnými přisluhovači a nutno podotknout, že jeho úloha v tomto příběhu není vůbec pasivní.
„…….sakra co to ten McKeever kouří? Je to skvělý, kde se to dá sehnat!! Chci to taky…….!!!

Několik slov o tvůrci.
Tohle šílenství má na svědomí jeden jediný člověk, jak po stránce grafická, tak příběhové. Tramtadadaááá jeho jméno zní TED McKEEVER. Tenhle chlapík spolupracoval mimo jiné např. na Batman - Nosferatu, Toxic Gumbo a v poslední době mohli příznivci horrorového žánru (mezi něž se počítám i já) vidět jeho výtvor v antologii Flinch, konkrétně v č.14 (doufám, že profil Flinche taky někdy nadrásám, co ty na to šéfe…) (že bys měl mrsknout klávesnicí a nekecat :o) - šéfredaktor)

Po stránce nápadu je to, podle mě, nářez těžkýho kalibru, kterej v mý prázdný palici rezonoval hodně dlouhou dobu. Neviděl jsem jiný comics (snad kromě Preachera, ale není to dobrý přirovnání), film nebo cokoliv jinýho, kde by byl Bůh (a celá ta sebranka tam nahoře) vykreslen jako intrikující a více méně záporná postava, zatímco Satan jako pohodový chlapík, se kterým by jste zašli třeba na pivo (i když je to jen debil nosící toupee z lamí prdele).

Možná je to jen můj pocit, ale McKeever Víru, nebo spíš církev jako takovou moc nežere, což je samozřejmě jen dobře, protože by pak nemohlo vzniknout tohle fajn dílko. Nevím, jestli bylo, je, nebo bude vydáno těchto pět dílů Faith znovu jako book, ale jestli ano a Vy se k němu nějakou zaprášenou cestičkou dostanete, berte ho všemi 11.

PS. Doufám, že jsem touto recenzí neurazil mocnosti Nebeské či Pekelné, neboť věčné Zatracení by se mi asi nelíbilo. Stejně tak se omlouvám panu McKeeverovi, jakožto i všem věřícím, pokud jsem je, ač nevědomky, urazil. Stejně s tím ale nic neuděláte, protože nevíte kde bydlím cha cha cha cha…..

Scénář a kresba: Ted McKeever
Vydal: DC Comics v letech 1999 a 2000
Drakeus (05.12.2002)
1997 - 2005 © comX.cz