Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Rozhovor s Jirkou Pavlovským o Crwi2
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Od dubna tohoto roku bude vycházet staronový comicsový magazín. Crew na druhou. Proto není jistě úplně mimo mísu prohodit pár slov s šéfredaktorem tohoto nového časopisu.

1) Crew2 by měl být návrat k původní Crwi. Co to vlastně znamená pro čtenáře?
Že si jí mají koupit. Dvakrát.
A že bude stejně levná, jako byla CREW kdysi, před vším možným zdražováním papíru – bude mít osmdesát z větší části barevných stránek, bude mít hřbet a bude stát neuvěřitelných 99,- Kč! Ano, přátelé, je to tak! Jak už jsme psali u Spider-mana, prodej drog nám natolik vynáší, že si můžeme dovolit být štědří.

2) Mají se těšit spíš fandové Loba a podobných nebo spíš čtenáři Moora a Gaimana?
Stejně jako v případě původní CRWE – oba dva tábory. (To píšu schválně kvůli Zackovi, který nás v minulých dobách obviňoval z negramotnosti.(Jirka si myslí, že gramotnost je, když si umí zavázat tkaničky, pozn. Zack)) Bude jak Lobo, tak Gaiman a Moore (a toho docela hodně). Ale je fakt, že CREW2 se bude malinkou posouvat – a to směrem k dospělejším a otrlejším čtenářům. Budou se v ní objevovat mnohem víc vyhraněnější díla s temnějšími a atmosféričtějšími příběhy. Transmetropolitan, Hellblazer, Flinch, Sandman…Víc hororů, víc noirových detektivek, víc sprostých slov. Petr Litoš chtěl dokonce na obálku napsat: „Tento časopis obsahuje sprostá slova, takže by si ho neměl nikdo kupovat“, ale nakonec jsme z toho vycouvali, protože by nás lidi mohli vzít za slovo.
Uvidíme, jak se to chytne – když se na to vykašleme a budeme vydávat Teletubbies.

3) V původní Crwi většinou zastupoval Evropu jen britský comics. Jak tomu bude v Crwi2?
Jak jsi možná v dětství o Vánocích vypozoroval, jsou dvě věci: co bys chtěl – a co dostaneš. Tím nechci říct, že by si čtenáři koupili CREW a našli v ní ponožky. Prostě máme vyhlídnuté evropské tvůrce, opravdu skvělé (a některé velmi husté), které bychom v CRWI hrozně rádi měli. Ovšem naše touhy jsou jedna věc a smlouvy druhá. Ale ty věci se nám líbí natolik, že se budeme hodně snažit je získat.

4) Určitě se chystá i nějaká publicistika. Můžeš alespoň trochu prozradit, na co se mají lidé těšit?
Tohle má být investigativní novinařina? Ani kdybych si ty otázky psal sám, nebudu si takhle nahrávat na smeč. To není žádná zábava – já bych měl nenápadně vpašovávat do textu oslavné zmínky o našem časopise a ne, že se mně takhle přímo zeptáš (za ty prachy, co mi platíš, víc muziky nedostaneš, pozn. zkorumpovaný Zack).
Ale ano, bude publicistika. Budou profily autorů, malířů, sérií i postav, budou aktuality z domova i zahraničí, články o manze, anime, zprávy o počasí, zácpách na dálnici, recepty, informace pro kutily, zprávy o zdravotním stavu tety May – a pro všechny milovníky úvodníků: odteď bude úvodník zabírat polovinu čísla!
…jo a proto ses mě možná ptal… bude tam psát i David Zachoval!!!! (opravdu? Ten slavný a světově uznávaný hrdina a miláček davů David Zachoval? Pozn. Zack) (Ale ne rozhovory.)

5) Budete se zaměřovat na staré dobré známé postavy nebo představovat českému čtenáři nové.
Ano, paní Jílková (Jiří má lehké problémy rozlišovat pohlaví, pozn. Zack) (u tebe ano, pozn. Pavlovský), budeme představovat čtenáři i nové postavy. Jedním z prvních je novinářský vyvrhel Spider Jerusalem, tenhle rok se objeví i cynický mág v baloňáku John Constantine, malý vynálezce Jessie B. Quick, od toho samého autora (Alana Moorea) bude i Greyshirt a First American. A pak chceme představit toho… jak se jmenuje… aha, Loba. Ten je taky dobrej.

6) Co český comics? Bude v Crwi2?
Uvidíme. Nechceme zavádět „pozitivní diskriminaci“, čili: sice to není zas tak super, ale je to český… a jsme češí, kurva, néé? (chvilka poskakování za halasných výkřiků „kdo neskáče, není Vladimír!“) Prostě, když to bude dobrý, rádi to uveřejníme. (A řekněme si na rovinu, dost českých věcí už dobrých je)

7) Volba názvu Crew2 je poměrně diskutovaná záležitost? Proč jste nezvolili jiné jméno?
Tohle rozhodnutí mělo ryze pragmatický důvod… jako ostatně většina našich rozhodnutí. Jsme totiž všichni pragmatici – až na Platu, který je Slovák. Crew je zavedená značka – a rozhodně se líp jedná s distributory a PNSkami, když jim nabízíš něco, co znají, co už někdy prodávali. S časopisem s jiným názvem (a měli jsme ten název vymyšlený, ne, že ne) bychom začínali znova od píky – a to koneckonců i u čtenářů. Spousta z nich by vůbec netušila, o co se jedná a nechala by časopis ležet ladem. Uvědom si, že ne všichni si chodí pro informace na tvou stránku. Někteří mají i vkus.

8) Máš nějakou černou listinu? Nějaké tituly či témata, která na stránky časopisu prostě nesmí?
Ty. A samozřejmě témata, za která by nás mohli zavřít. A pak možná ještě včelka Mája.

9) Docela hodně překládáš. Je nějaký comicsy, který bys rád překládal a nějaký, kterému by ses rád vyhnul?
Tady je to spíš otázka na co mám a na co ne. S překládáním přece jen začínám. Neříkám, že si v budoucnosti třeba nebudu chtít troufnout na něco velkého, ale zatím se radši držím klasiky. A co bych si přeložil rád? V podstatě cokoliv od mého oblíbeného Petera Davida (což se mi ostatně s novým Wolverinem vyplní) – a docela rád bych Batmana ze začátku osmdesátých let - to je doba kolem Temného rytíře, temného města. A rozhodně dalšího Spider-Mana od Straczynského, ze kterého jsem celkem nadšený.

Pokud máte nějaké další otázky, můžete se ptát v diskusi pod tímto rozhovorem, věřím, že si Scarface najde čas vám na ně odpovědět.

Jiří Pavlovský: To říká kdo? (to říkám já, pozn. Zack) (Tak to jo, pozn. pokorný Pavlovský)
Zack (18.03.2003)
Scarface [12:23:27 20.03.2003]
M@P: Neboj, na tomhle titulu si dáváme všichni záležet. Chceme, slovy reklamy, aby rozdil mezi starou a novou CRWi byl nejen videt, ale i citit.

M@P [11:37:52 20.03.2003]
SCARFACE: Prosil bych tedy prisny dohled s bicikem. Netopejr je proste Netopejr.

Scarface [11:00:42 20.03.2003]
M@P: Bude.

M@P [09:11:50 20.03.2003]
SCARFACE: McKeevera bych se nebal, toho bych videl v Crwi opravdu rad. Kdo bude vlastne Crew sazet? Nebude to Netopejr?

Drakeus [01:57:10 20.03.2003]
Scarface: je mi jasny ze zalezi na vas :-) takovy vety ode me neuslysis, protoze proste nemaji smysl... S McKeeverem musim souhlasit, je hooodne dobrej (i jeho pribeh ve Flinchi). Zrovna mi dorazilo nekolik veci od nej, a tak si rochnim :-)) Hlavne at je Crew pekne lepkava.... a zadna Celine Dion :-)

Scarface [18:40:04 19.03.2003]
Drakeus: V tom případě to určitě bude něco, co už máš. A když ti napíšu, co to je, tak ty napíšeš, "no jo, fajn, ale proč jste nevydali tenhle příběh, který je mnohem lepší, nebo tenhle... atd." Prostě, v naší lóži proběhlo tajné hlasování a shodli jsme se na příbězích, které jsou jak slušně malované, tak mají dobrý příběh Třeba jsme zrovna odvrhli Ennise, který, i když má milou pointu, tak by ho asi moc lidí nepochopilo... a třeba spoustu skvěle nakreslených věcí, které nemají dost silný děj (s krvacejícím srdcem jsem musel odvrhnout i mého oblíbeného Teda McKeevera... ale snad ho tam vpašuju nějak jinak). Ale do užšího výběru se dostal třeba Dini, Risso či Azzarello.

Drakeus [00:18:08 19.03.2003]
Transmetropolitan v Crwi??? A doprdele.... Flinch v Crwi??? A doprdele..... Vice hororu v Crwi??? A doprdele po treti. Nezbyva mi nic jinyho, nez vratit oci do dulku, utrit slinu stekajici po brade a jit obetovat dalsi kure. Tohle proste musi vyjit... Nebylo by mozny prozradit co z Flinche hodlate otisknout? Mam to doma vsecko, tak staci naznacit....

Scarface [19:45:13 18.03.2003]
M@P: Ještě k tomu tajení - na comicsovém conu jenom padlo, že by se šlo do From Hell a hned se objevil někdo, kdo se do toho začal cpát. Vydavatelé hledají inspiraci různě - a někteří i u nás. Takže radši budeme o konkrétních jménech mlčet.

Scarface [18:16:31 18.03.2003]
M@P: Máš tři kategorie autorů. 1) Nikdo neví, kde žijou... nebo jsou pohřbení a veškerá práva na jejich díla zdědila poslední žijící příbuzná, osmdesátiletá hluchoněmá babička žijící na Kamčatce. A to si nedělám moc srandu. Zvláště v té Evropě je to horší - zkus sehnat třeba autora z Jugoslávie. To aby sis vzal lopatku a obcházel masové hroby. 2) Jsou to národní klenoty a cizákovi je jen tak nedají. Leda bychom jim věnovali celý časopis - a zaplatili za ně víc, než je rozpočet České Republiky. Zvláště Francouzi jsou v tomhle směru děsiví. 3) Zdá se, že je všechno v pohodě, má je spřízněné nakladatelství... ale člověk nikdy neví. A neříkej hrob, dokud nepřeskočíš a nezlomíš si vaz. A vzhledem k tomu, že - jak stalo na radiich behem druhe svetove valky - "konkurence nasloucha", nechceme rikat co tam bude, dokud nebude ruka v rukave.

Scarface [18:06:10 18.03.2003]
Johni: Jsme sadisti.

johni [15:19:25 18.03.2003]
proč jste sem dávali ten rozhovor? teď sem tak natěšenej, že to snad asi nepřežiju...to ste nemohli počkat, až budu mít na stole první číslo?? :-O

M@P [11:45:56 18.03.2003]
Docela by me zajimalo, ktere postavy a kteri autori jsou tezko ci vubec nesehnatelni, aby si clovek nemusel delat iluze... Co treba Richard Corben? (To je na ochotneho Pavlovskeho)

karel [06:10:48 18.03.2003]
olééé karamba Kristapána teď už jen aby to začlo vycházet

1997 - 2005 © comX.cz