Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Sláine: Rohatý bůh #1
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Historie Sláineho se vyznačuje dvěma významnými momenty – vznikem postavy a Rohatým bohem. Stejně mezi nejvýznamnější okamžiky ze života Simona Bisleyho patří kromě úspěšného zvládnutí vaginálního tobogánu i práce na Rohatém bohu, která mu byla katapultem přes oceán do Ameriky. Takové album asi nebude nějaká lecjaká věc, kvete černě a komiksoví fanoušci si jí váží velice. Nyní se dokonce Rohatý bůh zkřížil s Netopejrem a vás určitě zajímá, jaký mutant z tohoto nevšedního spojení vznikl. Jeden kousek se mi podařilo ulovit a výsledky pitevní zprávy si můžete přečíst níže:

Pitva první – scénář: Pat Mills je jedna z nejvýraznějších postav britského časopisu AD 2000, a že jí není jen pro krásu svých očí, dokazuje mimochodem i na Rohatém bohu. Pokud jste již četli dvoudílného Sláineho Zabiják démonů/Královna čarodějek, tak vězte, že o řád výš se pohybují Poklady Británie, z nichž vyšly v Crwi dvě ukázky. No a Rohatý bůh se pohybuje ještě o řád výš než Poklady. Matematika je tedy jasná, ale v čem tedy úspěch tohoto alba vězí? Především je to dokonalé skloubení prastarých mýtů a reálií s brutální akcí nadnášenou inteligentním humorem. Děj nemá cenu jakkoliv rozebírat. Sláineho tu zná každý, takže koleje jsou už vyjeté a tyhle jsou dokonce vykládané drahými kovy. Jedinou nevýhodou je obsáhlost celého příběhu a s ním i vcelku křehké rozdělení do tří částí. Nicméně pokud vyjde komplet v průběhu jednoho roku, není se čeho bát.

Pitva druhá – kresba: jak už bylo řečeno, Rohatý bůh byl komiks, na kterém se Bisley "udělal". Stejně jako Mills dokáže kombinovat různé prvky ve svých scénářích, umí Bisley spojovat hyperrealistickou malbu s kresbou až skicou a vyniká především výbornou stylizací zahrnující např. karikaturu či iracionální pózy. Když srovnáme Rohatého boha s Poklady Británe, vychází Dermont Power vítězně pouze jako mistr techniky. V tomto ohledu vedle něj Bisley vypadá dokonce jako břídil, protože má ve své kresbě i dost chyb. Pokud ale nebudeme brát kresbu jako řemeslo, ale budeme od ní vyžadovat i nějakou hloubku, pak Bisley nemá konkurenci. Jeho pojetí přesně zrcadlí to, co měl Mills na mysli a tím bylo skloubení reálií s nadsázkou. To Bisley dokázal skvěle vystihnout a vychází z toho tzv. komiks na druhou. Neplést s Crwí na druhou, i když od ní očekáváme něco podobného. Čtenáře čeká i nevšední podívaná, neboť bude mít možnost být svědkem postupného uvolňování Bisleyho ruky v dalších albech. Kreslíř, který prošel očistcem Rohatého boha a dostal se do komiksového nebe, už nebyl ten samý, co se rozpinkával u AD na ABC Warriors.

Pitva třetí – Netopejr: Zpracování "top" alba sebou přináší i extrémní požadavky. Ze tří hlavních – knižní zpracování a tisk, redakční práce a grafická úprava, překlad – lze na výbornou ocenit jen poslední. Pro grafickou úpravu a lettering by se nejlépe hodil pojem "opilý sazeč" a redakční práce také za ovace nestojí. Pevná vazba je sice festovní, ale bohužel se rozevírá, což považuji za fatální. Samotný tisk s poněkud hrubším rastrem nevyniká zrovna nejlépe a zamrzí nepřítomnost kvalitnějšího papíru, o který si takový komiks přímo škemrá. Oceňuji sice Netopejrovu snahu vydat u nás tento kvalitní kousek, nicméně čekal bych i maximálně odpovědný přístup ze strany vydavatele. Čím kvalitnější album, tím více každá chybka zabolí.

Závěrečný protokol: skvělá klasika za rozumnou cenu, jen Netopejr by zasloužil jedno káravé vytahání za ucho.

Scénář: Pat Mills
Kresba: Simon Bisley
Vydal: Netopejr v roce 2003
M@P (24.03.2003)
lobodlak [18:39:51 26.07.2003]
Takže....kontrolní otázka:Má cenu si to kupovat?

M@P [07:39:08 07.04.2003]
Vazba se rozevira, to znamena, ze desky na krajich nedolehaji k vnitrnim strankam.

Zombík [13:51:39 05.04.2003]
M@P:Dověděl sem se že se vazba rozjíždí,co si pod tim mám představit?

Skull [02:55:33 02.04.2003]
Jedno je jistý: Netopejr to nezvlád. Já osobně se "tohodlectoho" alba hodlám zbavit (trest vydavateli) a poohlédnout se po GB originálu.

M@P [19:50:29 30.03.2003]
Jeste k recenzi: mel jsem prave moznost shlednout Rohateho boha v originale a barvy jsou uplne nekdy jinde, tj. daleko sytejsi. Je to dalsi dost citelna chyba na tomhle albu.

M@P [09:09:02 24.03.2003]
Umistovani textu do bublin mi pripomina spise nahodny proces, nez cilevedomou cinnost. Proto ten pojem. Kdo uvidi pochopi. Ty 3D efekty taky bulvy nepohladi.

Zack [09:05:41 24.03.2003]
On staci ten pseudo 3D efekt na obalce... :) Jen tak od boku... mistr sazec jaksi kasle na jakykoliv centrovani... asi jako bych to delal narychlo a nejak moc se s tim nechtel matlat... takze text je ve spouste bublin tak nejak jen hozenej...

wittgenstein [08:53:37 24.03.2003]
M@pe, mohl bys ty výgrady k sazečské práci konkretizovat? Takovéhle "impresionistické" hodnocení je nanic...

Kenny [07:59:02 24.03.2003]
Nejlepsi Slaine, co jsem kdy cetl...souhlasim s M@pem, ze uprava ma par chybek, ale kdyz vyjdou vsechny tri booky v tomhle roce, tak budu vazne happy...

1997 - 2005 © comX.cz