Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Blade of the Immortal (Vol. 1): Blood of a Thousand
PŘIHLÁŠENÝ: -----
„Nakrájet, prosím!“
The Blade of Immortal je manga. Manga o krájení lidí na malinkaté kousíčky, vhodné leda tak do guláše. Hrdinům nestačí nepřítele zabít... pokud nemá onen nepřítel usekané končetiny, případně není rozsekaný na nudličky, nejsou se svým dílem spokojeni. Většina z nich je navíc postižena nějakou úchylkou. Jeden si přišívá hlavy svých lásek na ramena, druhý maluje své obrazy zásadně štětcem připevněným k meči a namočeným v krvi. A Manji? Hlavní to postava této série? Je nesmrtelný.

„Člověče, vy jste plný červů!“
Kessen Chu ... posvátní červi, kteří udržují hostitele na živu, dokud se nesplní to, co se má splnit. Věcička opravdu užitečná, ale jak už to tak bývá, dvojsečná. Je totiž opravdu nepříjemné, pokud jste nesmrtelní zrovna ve chvíli, kdy už nemáte pro co žít. Jako Manji, když mu před jeho očima zabili jeho mladší sestřičku (které byla mírně psychicky mimo od té doby, co Manji osobně rozkrájel jejího manžela). Co s tím? Manji zjistí, že jediný způsob jak se červíků zbavit a pokojně zemřít, je odčinit smrt tisícovky nevinných lidí. Jak? Smrtí jiné tisícovky. Těch špatných. Do příběhu vstupuje Rin, dcera zavražděného mistra jedné ze samurajských škol. Chce pomstu, je vcelku jasné, že sama to nezvládne a tak vyhledá Manjiho, aby jí pomohl. A jelikož je zlehka podobná jeho zavražděné sestře, po chvilce váhání a odmítání nakonec přijímá. A zápletka celé série je tu a už se jen krájí a krájí.

V booku „Blood of a Thousand“ je obsaženo všech šest dílů stejnojmenné minisérie, první z opravdu dlouhé řady série Blade of the Immortal, kterou pro nejaponské fanoušky mangy přinesl Dark Horse Comics. Je to manga značně netypická, ani ne tak strukturou příběhu, jako spíš kresbou. Ta je totiž naprosto unikátní. Výborná ukázka pro všechny pohany, kteří tvrdí, že manga je anonymní a jednotvárný styl. Není tomu tak. Samura má anatomii v malíčku, umí neskutečně pracovat s pohybem a fázováním děje. Jeho kresby jsou pokoukáníčko samo o sobě, samotné scény „krájení“ už jsou hodny nejméně formátu A0 a čestného místa na zdi.

Někteří lidé vám budou tvrdit, že to je historický román v comicsu. Není tomu tak. Příběh je sice zasazen do doby samurajů, ale jinak se Samura nenechal historií ovlivnit a veškerá podobnost je čistě náhodná. Všechny neznámé termíny jsou na konci booku pěkně vysvětleny, zbraně si Samura vymýšlí sám a více odkazů mezi tím vším krájením nenajdete.

Abych nezapomněl. U mangy to je již zvykem, ale u tak precizního dílka jako je Blade of the Immmortal jsem to ponejprv nečekal. Humor. Ač se to nezdá, Japonci jsou slušný hláškaři. Samurův humor je nenásilný, není ho mnoho (což je v tomto případě opravdu dobře), ale pokud na něj narazíte, koutky vám zaškubají ještě než si to vůbec stihnete uvědomit.

Jako vždy v mých recenzích chci upozornit, že tento book nemusí úplně sednout všem. Přece jenom toho krom již tolikrát zmiňovaného krájení víc nenajdete. Textu je sice poměrně hodně, ale povětšinou se točí kolem „rozsekám tě na 1000 kousků“ - „ne ne, já tě rozsekám dřív a na 2000 kousků“. No to jsem možná trošku přehnal, ale žádnou velkou filosofii určitě čekat nemůžete. Ale stejně byste si měli tento book pořídit. Kresby za to určitě stojí a třeba vás tato série přítáhne a nepustí, tak jako. Postavy jsou opravdu propracované do posledního detailu, ale to už je tak nějak u mangy standart. Prostě doporučuju, i jako úvod do obrovské ságy, i jako samotný book.

Scénář a kresba: Hiroaki Samura
V angličtině vydal Dark Horse Comics v roce 1997
Zack (28.03.2003)
Zack [11:17:26 08.04.2003]
mara: skoda... potreboval bych to ... chystam nekolik trosku hustcich foceni, ale vubec nemam poneti cim a jak nahradit krev, ktera kdyz uschne, tak to neni nic moc... tak kdybys vedel, rad se poucim...

mára [17:26:27 07.04.2003]
Zack: zatim jen teoretický :))

Zack [10:14:02 07.04.2003]
mara: mas nejaky zkusenosti s malbou krvi? :)))

mára [09:23:23 07.04.2003]
Zack: ale krev neni moc dobra :) - leda, ze by to prestrikal nakym fixacnim sprejem

Zombík [13:53:12 05.04.2003]
Zack:Hezké,co takhle přemluvit Pavlovského a kol. ,aby to vydali?

Zack [15:28:27 31.03.2003]
mara: priznam se, cetl jsem jen prvni tri booky a je to opravdu "jen" o vzajemnem porcovani... lisi se souperi, jejich dovednosti, zbrane... je to okoreneny o ruzny zajimavy typky jako hned v prvnim samuraj/malir, co hleda perfektni barvu a zjisti, ze nejlepsi cervena je proste krev :)

mára [15:19:30 31.03.2003]
teda ten Samura musi mit asi velkou fantazii, kdyz "jen" o kouskovani padouchu dokaze napsat takovou kupu komiksu

Kenny [16:03:43 30.03.2003]
Jo jo, BOI je klasika...a opravdu prijemna, porcovani lidi na male kousicky jeste nebylo tak zabavne...:)

1997 - 2005 © comX.cz