Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 X/1999
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Píše se rok 1999. Sourozenecká dvojice Kotori (ona) a Fuma (on) si spokojeně jako každý den jede na kole do školy. Netuší, že jejich budoucnost pro ně chystá spoustu ošklivých překvapení. To první se na ně vrhne hned po příjezdu do školy. Kde se vzal, tam se vzal, v Tokiu se najednou po mnoha letech znovu objevil jejich dávný přítel Kamui. Nadšení ze shledání velice rychle pomine, protože Kamui se tváří, že je nezná. A navíc se kolem chrámu, ve kterém jejich otec střeží tajemný meč, začínají stahovat podivné existence oblibující postávání na vrcholcích telefonních sloupů a metání energetických vln bořících široké okolí…

Tak nějak přibližně se rozjíždí manga s tajuplným názvem X, jejíž autorky se skrývají pod neméně tajemným společným označením CLAMP.

Proč zrovna X? Důvodů je údajně několik. Tak za prvé je to odkaz na ukřižování, proto má taky tato manga podtitul "The Christian Era 1999", za druhé to vyjadřuje všechno tajemné a neznámé a za třetí (odkaz který je patrně zjevný jenom Japoncům), X je údajně označení jisté drogy.

Úvodní odstavec nám toho o příběhu moc nepověděl, zkusme si to teda probrat ještě jednou. Nosná myšlenka říká, že rok 1999 je rokem, kdy se má (nebo mělo) rozhodnout o osudu celé Země. Existují totiž dva draci, "Drak Země" a "Drak Nebe". Ten první koná v zastoupení "Sedmi válečníků" a má snahu zničit Zemi, ten druhý se naopak skrze "Sedm Pečetí" snaží Zemi zachránit. Jak Válečníci, tak Pečetě jsou lidé s nadpřirozenými schopnostmi, kteří se shromáždili kolem dvou věštkyň předvídajících budoucnost světa. Budoucnosti jsou však dvě a až vzájemný střet všech čtrnácti vyvolených rozhodne o tom, která z nich nastane. No a bojištěm má být pochopitelně Tokio.

Průšvih je v tom, že ani jedna strana zatím není kompletní, a právě to je důvod, proč se všichni tak silně zajímají o Kamuiho. Tomu je totiž předpovězeno, že on sám rozhodne o osudu světa, podle toho, ke které straně se přidá. Není proto divu, že obě strany na něj docela naléhají. Že při tom občas spadne nějaký ten mrakodrap, nebo zahyne někdo více méně nevinný, to nikoho moc netrápí.

Ale není to tak jednoduché, jak by se zdálo. V Kamuiho minulosti se skrývá spousta otázek, na které ani on sám nedokáže odpovědět. Například proč a jak zahynula maminka Kotori a Fumy, proč a jak pár let na to zahynula i Kamuiho matka, co je to za meč, který mistr Monou střeží i za cenu vlastního života, nebo co je zač ta tajuplná tetička, která se z ničeho nic objeví v Tokiu. Tajemství je ale mnohem víc. Jaké jsou skutečné motivace dvou věštkyň? Co znamenají vizionářské sny, které trápí Kotori a proč v nich Kamui vypadá napůl jako anděl a napůl jako ďábel? Co měla znamenat poslední slova umírajícího strážce chrámu, že Kamui je Fumův…

X rozhodně není jednoduchá ani přímočará četba. To, co jsem vám tady ve zkratce vyprávěl, se čtenář dozvídá jenom pomalu a ztuha, prokousáváním se přes desítky a desítky pokreslených stránek. X je manga a v manze se obvykle místem nešetří. V X je tento přístup dohnaný ad absurdum. Způsob vyprávění je extrémně rozvláčný, některé sekvence a snové vize se opakují až do omrzení, velkorysé zacházení s celostránkovými a dvoustránkovými panely bere dech.

X je rozhodně víc umělecké dílo, než opravdový příběh. Pokud si chcete počíst, můžete, ale nečekejte, že se všechno vyřeší na dvaceti stranách, jako v běžném americkém comicse. Pokud si chcete užívat estetický dojem, X je to pravé pro vás. Slečny a paní ze sdružení CLAMP rozhodně zvládají svoje řemeslo na výbornou. Řazení panelů je velmi volné a nepravidelné, rámečku tu sice jsou, ale většina postav se do nich stejně nevejde. Práce se stínováním a šrafováním je prakticky dokonalá, vynikne ovšem jenom při dobré kvalitě tisku. O kresbách na celou stranu nebo i na dvě jsem už psal, je jich tady opravdu hodně. Jako bonus všude poletují pírka a lupínky květů a jejich množství je značně nadměrné, ale komu to vadí?

Nemůžu si pomoct, ale jaksi nedokážu toto dílo po kresební stránce kritizovat. Je sice pravda, že všechny postavy jsou extrémně hubené, ba až anorektické a nohy mají skoro po krk, takže o nějaké anatomii tu nemůže být řeč, ale na druhou stranu jsou všichni tak "cute", že to snad za vadu ani nemožno považovat. Ach, ano, a ještě oči. Už jsem zmiňoval ty obrovitánské třpytivé mangové oči? :-)

Příběh se pochopitelně jako většina mang dočkal i své animované podoby, která ale vznikala narychlo a navíc v době, kdy samotná manga bylo sotva někde v jedné třetině, takže se od předlohy dost výrazně liší. Pointa je však stejná, boj o osud světa, hodně pírek, lupínků a velkých mangových očí. Ale pozor, taky krve a kousků roztrhaných těl! Navzdory tomu, že X je dílem něžných a jemných žen, nečekejte žádný slaďák. Vždyť je to právě brutalita a nechutné scény, které bývají této manze nejvíc vyčítány.

Chcete víc informací?:
http://www.clamp-net.com - oficiální stránka sdružení CLAMP, bez znalosti japonštiny to ale budete mít dost těžké
http://oldcrow.net/~rabi/X/ - docela ucelené a podrobné informace o celé sérii i jednotlivých dílech
http://members.tripod.com/~didiez/xindex.html - další zevrubné informace, navíc s pěknou galerií
http://www.geocities.com/yume_of_x/ - a ještě jednou něco podobného

nebo zkuste taky:
http://dmoz.org/Arts/Comics/Manga/Creators/CLAMP - a najděte si, co vás z tvorby CLAMPu zajímá

Scénář a kresba: CLAMP
Kadokawa Shoten Publishing 1992-2001
Turlogh (31.03.2003)
MilanH [18:00:32 31.03.2003]
Pri nočnom prepínani televízie som na VOXe narazil na komiec anime s názvom X-The movie a musím sa priznať, že som si skoro vytrhal vlasy (aj s hlavou), že som sa nepozrel do programu.

1997 - 2005 © comX.cz