Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Black Orchid
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Být květinou je občas docela složité. Když se konečně po zimě rozkoukáte, vylezete ze semínka a trochu se rozkoukáte, příjde tele a sežere vás. A to naštve, protože v telecích útrobách je sice teplo, ale sluníčko tam nesítí, neprobíhá fotosyntéza a navíc vás telecí žaludky postupně zpracovávají a finální výsledek se od květiny dost liší. Ale všechny květinky nejsou zcela bezbranné.

Black orchid je klasická superhrdinka. Možná ne až tak úplně klasická, dýchá oxid uhličitý a přetváří ho na kysík, má fialové tělo a umí se morfovat. Bojuje proti mafiánům a docela se jí daří. Pak ale upadne do léčky.

A pan padouch říká: „ Víš ty co? Já jsem viděl všecky ty filmy, Jamese Bonda a tak. Čet´ sem komiksy. Tak víš co teď neudělám? Nezavřu tě před výslechem do žádnýho sklepení. Ani nenastavím žádnej komplikovanej laserovej smrtící kanón, nenechám tě o samotě, abys mohla utýct. To je totiž pěkně blbý. Ale víš co udělám?Zabiju tě. Teď.“

Black orchid má díru v hlavě. Pan padouch je ovšem puntičkář a tak pro jistotu ještě celé patro podpálí.

V bytě Philipa Sylavaina se prochází podivná fialová bytost. Nemá tušení, kdo je a proč je právě zde. Philip Sylavain je vědec, botanik. Jeho životní láska Susan byla zabita. Philip vynalezl způsob jak alespoň částečně zmírnit svůj žal. Fialová bytost je jedna z mnoha rostlinných kopíí jeho lásky.

Carla Thorneho právě propustili z vězení. Hledá práci u svého bývalého šéfa Lexe Luthora, ale ten o něm nechce ani slyšet. Carl má rád bary, Franka Sinatru a násilí. Jeho bývalá žena byla pěkná čubka, opustila ho a vrátila se zpátky k připlešatělému intelektuálovi, vědátorovi. Tak ji jednoho dne zabil kurvu. Když ji nemůže mít on, tak nikdo. Teď když je venku z vězení byl by fajn nápad toho kytičkáře navštívit. Po pár panácích.

Philip Sylavain leží v kaluži krve. Opilý Carl nevěřícně hledí na sochy jeho bývalé ženy. Sochy jsou stvořeny z rostlin. A jedna na něj promluvila. O několik minut později stojí Carl nad mrtvolami květinových žen. Pouze dvě mu stačily utéci. Matka s dcerou. O tohle by mohl mít Lex Luthor zájem.

Žena a dívka pátrají po své minulosti. Kdo jsou? Jakou mají úlohu? Co mají dělat? Jen několik Philipových přátel by mohlo znát odpověďi, každý z nich má však své prokletí. Možná něco prozradí zdi Arkhamského ústavu...

Lex Luthor začíná být podrážděný. Má zájem ty dvě zatracené ženské získat. Určitě by z toho něco káplo. Ty dvě se ukrývají v srdci deštného pralesa. Pár chlápků s bouchačkama a nějakým chemickým svinstvem by to snad zmáknout mohlo.

Dítě a žena hledají své místo na slunci...

Black orchid z tvůrčího tandemu Gaiman/McKean je samozřejmě úžasné dílo. A to jak po stránce grafické, tak scénaristické. Pan Gaiman užívá svého snového způsobu vyprávění, který mě osobně naprosto uchvacuje. Čtenář zpočátku vůbec netuší oč jde, ale postupně se mu vše odhaluje a výsledný obraz je dokonalý. Gaiman pracuje se spoustou postav od DC, takže jejich neznalost vám může trošku znepříjemnit čtení, ale jen malinko. Většinou se jedná o postavy dosti známé (možná je to tím, že jsem ty méně známé nepoznal) mihne se tu Batman, Joker, Poison Ivy, Swamp Thing, Twoface i jiní. Příběh je poetický, melancholický a velmi netypický pro superhrdinský druh komiksu. Stejnětak kresba. McKeanová impresionisticky fotorealistická kresba je dokonalá. Kecám. Je DOKONALÁ!!! To se musí vidět. Tohle je přesně ten typ komiksu, ve kterém můžete číst a listovat si v něm každý den. Doporučuju všem, kteří konzumují rádi i něco jiného než superhrdiny v přiléhavých trikotech, či zkažené mléčné výrobky. Čtěte a prohlédnete. Domluvil jsem. Jdu zalít kvítka.

Scénář: Neil Gaiman
Kresba: Dave McKean
Vydalo Vertigo v roce 1996
Luděkk (04.04.2003)
johni [16:40:44 05.04.2003]
tyjooo!!! to asi u nás nevyjde, co

1997 - 2005 © comX.cz