Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Rozhovor s Martinem Trojanem
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Koncem minulého roku se vydavatelsky odmlčelo Calibre Publishing. Později se Martin Trojan objevil ve svém novém comicshopu nazvaném Comics Centrum. Nedalo mi to, abych se na několik věcí nezeptal… on the record, jak se tak říká :)

Vím, že záležitost s Calibre nechcete už komentovat, ale přesto mi to nedá? Neprozradíte alespoň zhruba, o co šlo?
To bych rád věděl sám. Vlastně to nechápu. Byli jsme tři společníci a jednoho dne před více než rokem jeden z mých společníků prohlásil, že odchází. Ve firmě se staral o veškeré finanční záležitosti a byl i jednatelem. Navíc jsme mu já i zbylý společník a jednatel bezmezně důvěřovali.Všichni tři jsme se znali již od střední školy. Pan jednatel sice odešel a práce ve firmě se nezúčastňoval (sám se zaměstnal u konkurence), ale jednatelství se vzdát nechtěl. Tím se vlastně celá společnost zablokovala. Ještě rok po jeho odchodu jsme se pokoušeli s ním vyjednávat, ale protože to nikam nevedlo, ze společnosti jsem nakonec odešel. Co se ve společnosti odehrává nyní netuším a ani to nechci vědět. Při téhle kauze jsem pochopil jak je děravý náš právní systém. Zůstalo to pro mne jako velmi nepříjemná zkušenost a jsem rád, že je za mnou a už se k tomu nechci vracet. Moje důvěra v lidi hodně utrpěla.

Comics Centrum začalo velmi slibně, plné regály zajímavých booků i sešitů za solidní ceny. Ale je jasný, že jste jeli ze zásob. Podaří se vám regály doplňovat?
Zboží se již od listopadu snažím doplnit, ale protože je Amerika země netušených možností a místní domorodce překvapí, že k provedení platby potřebuji fakturu, že u nás opravdu nemohu prodat měsíční zásilku toho, co v USA vyjde, že nemají propojený objednávkový systém ze skladem, takže objednávku jsem provedl podle katalogu a měsíc jsem se dohadoval, které zboží mají a které ne, no a teď už ?jen? čekám na zásilku, kterou jsem před třemi měsíci zaplatil. To je tak v kostce celý problém.

Na oficiální otvíračce padlo několik slibných plánů. Zaujali mě hlavně výstavy a přednášky. Můžete k tomu říct něco bližšího?
Bohužel je náš tým omezený a iniciátor tohohle nápadu Milan Kruml je momentálně totálně zasekaný dokončováním historie comicsu, musíme to odsunout. Mělo by se to spojit se sobotním prodejem, aby si i mimopražští přišli na své. Pro spoustu jiné práce jsem se k organizaci ještě nedostal. Nestíhám ani aktualizovat internet.

Calibre už asi jen tak něco nevydá a vypadá to, že jejich takřka celý edičák převzalo Comics Centrum. Takže krom obchodu budete i vydávat?
Nejdříve jsem chtěl mít pouze obchod, ale protože mne oslovili lidé z Dark Horse, zdali bych nechtěl spolupracovat s jejich vydavatelstvím a bylo rozhodnuto. Nechci pokračovat v tom, co chtělo vydávat Calibre. Budu pouze vydávat Sin City a Hellboye. To je zájmem i Dark Horse, jinak mám opravdu jiné plány. Pokud narážíte na Poslední pokušení, to byl již můj vlastní projekt na kterém mělo spolupracovat i Calibre.
Takže edičák jsem opravdu nepřevzal.
Rád bych se soustředil na především americké kvalitní comicsy o kterých se u nás moc neví. Proto bych rád uvedl do Čech například Vampirellu, perfektně nakreslenou upírskou bojovnici v jejích krvavě-erotických dobrodružstvích. Protože se mi nějak upírská tematika zalíbila, objevil jsem skvělou minisérii Třicet dní dlouhá noc. Před několika dny se na internetu objevila zpráva, že tuhle věc hodlá zfilmovat Sam Raimi, autor série Evil Death.

Jedním z titulů, které plánujete, je i Vampirella. Proč zrovna tato hrdinka, kterou u nás takřka nikdo nezná?
Nemůžou tady pořád dokola vycházet ty samé postavy (Lobo, Sláine, Spider-Man, Hellboy, Sin City). Je potřeba uvést na náš trh jiné comicsové postavy.

Hodně lidí se neustále ptá po jakékoliv knize historie comicsu. Milan Kruml pro vás jednu připravuje, je to pravda?
Je.

Sérii Sin City už brzo dovydáte, máte už představu, jakou jinou volnou sérii byste vydávali po ní.
Vrána. Ikdyž je to mix, část comicsy a část knihy.

Jak to vypadá s prodeji Posledního pokušení?
Nestěžuji si.

V jaké fázi je příprava Hellboye?
Musel jsem začít podruhé celého znovu. Podklady byly tak hrozné, že po nascanování celé knihy, jsem zjistil, že je nereprodukovatelná, protože měla špatnou povrchovou úpravu a nešlo s tím nic dál dělat. Naštěstí vyšlo nedávno nové vydání a okamžitě mi ho z Dark Horse poslali. Překlad už je hotový a teď už dodělávám vnitřní stránky. Doufám, že do konce měsíce se dostane do tiskárny.

První Hellboy byl distribuován rovnou ve třech provedeních. Plánujete něco podobného i pro druhý book?
Ano. Verze ale budou pouze dvě. Jedna klasická a druhá v kůži, tentokrát i s papírovým přebalem. Cenu jsem udržel na stejnou, i když je tenhle díl delší. Verze v kůži bude 100 ks, k sehnání bude pouze v našem klubu a nebude zlevněná.

Pokud máte nějaké další otázky, můžete se ptát v diskuzi pod tímto rozhovorem.
Zack (09.04.2003)
MilanH [20:25:17 12.04.2003]
Mna by zaujimalo ci sa vyda dotlac napr. prveho dielu Sin City. Viem, ze to vydala Crew, ale predpokladam, ze ked teraz CC spolupracuje s Dark Horse...

Zack [01:02:49 11.04.2003]
monochrome: no jasne. Ber to tak, ze ty filmy nejsou nejmladsi a ze putuji z ruky do ruky, takze jsou vetsinou ve straslivy kvalite. Pak je jednodussi to nascanovat, zrestaurovat. Samozrejme je 50/50 s tim, ze nascanovat si to je proste levnejsi, nez kupovat filmy, cekat kdy dorazi (to ze si je koupis jeste neznamena, ze ti hned prijdou) a v jaky kvalite prijdou. Takze tam, kde se nedaji koupit comicsy v datech, uz Comics Centrum do filmu nejde (Calibre to melo naprosto stejny, co vim, tak ani jeden book z jejich produkce nebyl z originalnich filmu). Crew (Garfield se scanuje, zbytek zkusim zjistit) ci BB/art nevim (ale na nejaky scanovani a restaruraci bych nesazel).

monochrome [18:00:25 10.04.2003]
Zack: pockej, to chces rict ze scanem z hotoveho vytisku dostanes lepsi kvalitu nez kdyz pouzijes podklad, z ktereho se ten hotovy vytisk delal? To mi nejak nedava smysl:)

Zack [13:19:34 09.04.2003]
monochrome: vyjde to levneji a vysledky jsou lepsi... jen je to pracnejsi... ale chapes to dobre...

monochrome [13:10:15 09.04.2003]
Chapu to dobre ze podklady pro ceske vydani Hellboye se scanuji z anglickeho vydani, tj. z hotove knizky a ne z filmu?

willis [10:03:16 09.04.2003]
Ona ta plátěná vazba se zlatým písmem, není tak moc praktická. Po několika přečteních se zlato oloupává:(. (jinak mi vazba drží, a žádný list mi ještě nevypadl)

ogre [08:48:11 09.04.2003]
Dufam ze zlepsia vazbu .......

Banshee [08:48:08 09.04.2003]
Já to tušil už když jsem ji kupoval - druhou zlatočernou knihu už v knihovně mít nebudu... Ale co, na to pokračování se můžu těšit dál:-)

Zack [08:08:56 09.04.2003]
Curlytom: vzhledem k pripomince o prebalu se odvazuju tvrdit, ze obe verze budou vazany, jen 100 kusů bude ještě potaženou kůží. A obě verze budou mít stejný přebal.

Curlytom [08:00:05 09.04.2003]
To zanamená, že již nevyjde ta zlatá střední cesta,která přišla tuším na 500,- Kč? Neni to škoda? Byl to takový kompromis pro lidi, kteří chtějí kvalitní vazdu za rozumnou cenu! Dokonce jsem někde tady v auditoriu četl, že ta klasická vazba se začíná na Hellboyi rozpadat!

karel [06:24:10 09.04.2003]
nechce se mi ptát ale SEM S HELBOJEM!

1997 - 2005 © comX.cz