Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 The Pro
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Jsou comicsy, které prostě nemají velké umělecké ambice. Prostě mají jen bavit. Stejně tak jsou scénáristi, kteří to mají hozený podobně. Pokud bych měl mezi nimi jednoho vypíchnout, tak jednoznačně Gartha Ennise, kterému sice čas od času hrábne a napíše strhující morální drama (nejlíp) britského vojáka (nejlíp z řad elitní SAS), které se prostě nedá číst. Ale o tom snad jindy (nebo snad raději ne). Prostě si někam zaznamenejte informaci, že Ennis je bavič. Máte? Pokud jsme si vyjasnily tutu věc, můžeme pokračovat.

Jistý galaktický myslitel Viewer (kterému jeho sluha neřekne jinak než Voyeur) se rozhodne dokázat, že superhrdinou může být kdokoli. Sáhne tedy do nejhlubšího bahna a vytáhne životem zdrcenou kurvičku. Obdaří ji superhrdinskými schopnostmi (létáním, supersilou) a nechá začlenit do superteamu The League of Honor. To se samozřejmě neobejde bez následků. Příběh primitivní, následky neskutečně zábavný.

Garth Ennis v případě Pro vsadil na svůj klasický humor. Několik absurdních situací propojil do lineárního příběhu, který sice není nijak hlubokomyslný, o to však zábavnější. Poslední dobou se dalo říct, že Ennis vykrádá sám sebe, točí se v kruhu a kvalita jeho scénářů rapidně upadá. The Pro je příjemná výjimka, většinu vtipů určitě uvidíte poprvé a navíc jsou opravdu hodně povedené. Celek je poměrně drsný, zvlášť na prudérní USA, je až s podivem, že to Image vydal jen tak, že dokonce dal Ennisovi volnou ruku. Mohl si tedy dovolit jít hodně daleko a neváhal to udělat. Sotva jste tedy mohli v minulosti vidět hlavní hrdinku kouřit péro parodii na Supermana, který při ejakulaci spermatem sestřelí letadlo, to se pak snaží zachránit, bohužel pořád ještě s holou prdelí. Podobných vytvrdlejších vychytávek je tato minisérie plná. Nic víc od ní však nečekejte, je to čistokrevná parodie s naprosto šílenou hlavní hrdinkou.

Jakkoliv je u této jednohubky kresba podružná, úplně ji neopomenu. Zvlášť když si uvědomíte, že ji dělala ženská. Kurvička je vykreslená výborně, totalně ztrhaná možná i krásná holčina, s uřvaným, věčně posraným dítětem jsou výjevy přímo na stěnu. Každá postava má svůj protějšek v Marvel či DC Universu, jak už to u parodií bývá dobrým zvykem. Ennis k tomu přidal svůj smysl pro úchylky. Sebranka k pohledání, kam Pro ve svém novém kostýmu (z kterého ji neustále vykukují bradavky a na půlce panelů si do něj rovná prsa).

The Pro je opravdu hodně jednoduchá zábavička, dostatečně krátká (56 stránek), dostatečně úderná, dostatečně oproštěná od vyšších ambicí. Ennis dělá, co umí nejlíp. Amanda Conner mu je víc než dostatečným partnerem a výsledek je velmi nadprůměrný. Už dlouho jsem si s doporučením nebyl tak jistý, jako tady.

Scénář: Garth Ennis
Kresba: Amanda Conner
Vydal: Image Comics v roce 2002
Zack (14.04.2003)
lobolover [18:36:53 17.01.2004]
tak s tou''nečitelností'' ste to přehnali.žádnýho úpadku sem si nevšiml a nejen já,ale i pár desítek zahraničních analityků a odborníků.

hans [21:52:18 15.04.2003]
nevite nahodou jeste o necem podobne vtipnym? uz dlouho jsem se tak nepobavil :)

hans [19:48:51 15.04.2003]
lol :) nemam slov :)

M@P [07:42:41 14.04.2003]
Pro me taky prekvapila, maximalni zabava.
Pro: "Kde jste byli 11. zari?"
League of Honor: "No, myslim ze jsme zrovna bojovali s Ovulatorem..."

1997 - 2005 © comX.cz