Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Darth Maul
PŘIHLÁŠENÝ: -----
O světě Star Wars, čili Hvězdných válek, jste již všichni určitě slyšeli, proto můžu přeskočit obecné pokecy o tom, kdo, kdy, kde, proč a za kolik. O tom, že tato filmová (prozatím nekompletní) hexalogie má i svoji comicsovou podobu, už asi většina z vás také slyšela, nebo se to aspoň domýšlíte (konec konců, co dnes nemá comicsovou podobu, že). Nejsem si však jist, nakolik má průměrný český comicsář povědomí o tom, jak rozsáhlá tato oblast je, proto o ní ztratím pár slov.

Práva na vydávání Hvězdných válek „a la comics“ vlastní v USA vydavatelství Dark Horse, které si na comicsových přepisech a pokračováních úspěšných filmů doslova založilo živnost (vlastní kupříkladu i Vetřelce, Predátora a Terminátora). Protože samotné přepisy filmových scénářů by jim na dlouho nevydržely, těžiště jejich činnosti leží v rozvíjení, vymýšlení, kombinování a doplňování příběhů, které se na plátno kina nevešly. No a Hvězdné války, se svojí dlouhou časovou osou a bohatou historií, jsou k tomu jako stvořené, proto není divu, že comicsů s touto tematikou existují doslova stovky.

Podrobná analýza comicsového „Star Wars Universe“ by vydala na samostatný obsáhlý článek (o jehož napsání se třeba někdy v budoucnu můžu pokusit), nás však v tuto chvíli bude zajímat jenom jedna konkrétní minisérie, kterou jsem si zvolil k recenzování. Jmenuje se – krátce a výstižně – Darth Maul.

Pokud tipujete, že jejím hlavním hrdinou bude červeno-černě tetovaný rohatý sympaťák z Epizody I, nemýlíte se. Časově je příběh zasazen těsně před začátek zmíněné Epizody I, doslova několik dnů nebo týdnů před vypuknutím blokády planety Naboo a odstartováním Imperátorova komplikovaného plánu na zvrhnutí Republiky.

A tím se konečně dostáváme k tomu, proč jsem tento comics hned v úvodu nevybíravě označil za špatný. Jeho hlavním problémem je totiž sujet, který by se dal beze zbytku shrnout do následujících několika vět:

Jednoho dne si Lord Sidious (příští Imperátor) zavolal svého učně Darth Maula a řekl mu: „Zločinecký syndikát Černé Slunce maří moje plány. Jdi a všechny je zabij.“ A tak Darth Maul šel a všechny je zabil…
Toť vsjo, vážení. Tím končím, Tvá Máňa. Pac a pusu.

Příběh je natolik přímočarý, že by vedle něj přímka vypadala jako vysokoamplitudální sinusoida a jeho jednoduchost hraničí s primitivností. Na čtenářovu inteligenci a vnímavost nejsou kladeny žádné nároky, nečekají ho žádná překvapení, dějové zvraty ani nečekané rozuzlení. Darth Maul prostě jde, ohání se Světelným kopím a nikdo mu není ani vzdáleně rovnocenným soupeřem. Zločinci, představující vrchol galaktického podsvětí, jenom bezmocně tlachají a pobíhají kolem, strojí průhledné, nenápadité a hlavně nefunkční léčky (spočívající v posílání pořád větších skupinek svých podřízených na smrt) a posléze jeden po druhém hynou. Nuda, nuda, nuda…

Kresbu možno označit jako „klasicky starwarsáckou“. Jedná se o podobný syndrom jako u „image-like“, japonské mangy nebo evropského mainstreamu. Jednotliví autoři jsou vzájemně prakticky nerozlišitelní, zároveň však dokonale reprezentují daný styl nebo školu. Pro comicsy Star Wars bývá často příznačná čistá, jednoduchá, přehledná kresba s výraznou a dobře definující obrysovou linkou, drobným šrafováním a specificky jásavě barevným počítačovým coloringem, který akcentuje především všudypřítomné kovové povrchy. (Ale co se tady snažím, prohlídněte si obrázky.)

Ačkoliv tento styl není nijak výrazný nebo osobitý, rozhodně bych kresbu nepočítal k mínusům. Je docela líbivá na pohled (i když jenom kvůli ní byste si tento comics asi nekoupili) a děj se díky ní dobře sleduje. Častý výskyt velkých až celostránkových panelů by bylo možno přičítat snaze kreslíře o co nejsilnější vizuální efekt, spíš se však obávám, že se jedná o zoufalou snahu zamaskovat mělkost děje a roztáhnout ho na požadovaných čtyřikrát dvaadvacet stran.

Jaké byste si z toho všeho měli odnést ponaučení? Comicsový vesmír Hvězdných válek je rozlehlý, barevný a plný dobrých příběhů. Darth Maul k nim však nepatří, a proto pokud nejste fanatickými sběrateli všeho, co se týká Star Wars, ani se nenamáhejte si ho shánět.

Scénář: Ron Marz
Kresba: Jan Duursema
Původní vydání: Darth Maul # 1-4 – Dark Horse, 2000 (trade paperback 2001)
Polské vydání: Amber, 2002
Turlogh (15.04.2003)
chucapabra [22:19:25 01.05.2003]
ha koukam ze vam to nebere entery, holt pesek :(((

jinak kdyby to fakt nekdo precet, tak ma u me jednoho poradnyho lightbeera a omlouvam se mu za ty pripadny hrubky, delam tedka x veci najednou a kontrola pravopisu mi mozna vypadla, dekuji

chucapabra [22:17:40 01.05.2003]
ano je to el chucapabra a je to mayskej parchant, rozumej demon ;) inu posadte se mile deti budu vam vypravet pribeh jednoho dne si geroge lucas sedl a napsal pribeh plny, lasky, nenavisti sily, laseru, vesmirnejch lodi , zapeklite zamotanych rodinnych vztahu a podivnejch mimozemskejch priser. Nicmene rozhodl se tenhle pribeh, kterej je inspirovanej hafem veci od starech cinskejch filmu az po buddhismus, natoci. Kdyz parcoval na scenari zjistil, ze jeho story je moc dlouha na to, aby to divak rozdejchal a tak ji rozdelil na scenare tri. Jenze v sedmdesatych letech nebyly divaci zvykli na trihodinove ba az skoro ctryhodinove eposy jake nam dnes serviruje Peter Jackson, takze aby to vsechno natlacil do pohodovych dvou dodek, rozdelil kazdy scenar na dalsi tri. Suma sumarum devet scenaru, devet filmu. Protoze nejaktraktivnejsi byly prostredni try rozhodl ze natoci prave je. Co z toho vypliva ? 1. Lucas ma pry vyborny prehled o vsem co s tematikou SW vychazi, comicsy, knihy, filmy, serialy atd. Vsechno je udelano tak aby to zapadalo presne do jeho koncepce a nikde se nic netahalo za uzdicku (jiste vite ze je to hodne nepremne). Takze by se dalo konstatovat ze linie epizod 7-9 je nacrtnuta a mozna o tom Lcuas se Zahnem diskutovali. Silne totiz pochybuji o tom, ze Zahnovi jedno odpoledne ruplo v bedne a dopsal nasledujici tri epizody sam. Prekvapive je ovsem to, ze ikdyz ma George jasne predstavy o to co se kdy a kde stane, tak mu psani scenaru zabira podivuhodne dlouhou dobu. Pravdou vsak je ze zmenit plnohodnotnou podivanou v predstaveni pro deti je takrka nadlidsky ukol a Georgovi se s prvni epizodou docela podaril. Bohuzel. Ja sam sem ono zahnovo dokonceni necetl, jen mi je znamo ze se objevi nejakej vysokej general se zbytkem flotily nebo co, coz me uplne nenadchlo. I kdyz chapu ze je to jiste fanouskovsky prohresek a ze fanda SW sem jako remen, tak proste nemam dokoncovani del nekym jinym rad (z toho duvodu sem nebyl schopnej cist ani Blade Runner 2 a 3 a ze mam Blade Runnera hodne rad). Nekde jsem cetl (nejspise www.cswu.cz) ze epizody 7-9 budou o tom, ze Luke bude experiemtnovat s temnou stranou sily, ke ktere mu bude pomahat klon samotneho imperatora. Han a Leia budou mit deti, ktere se stanou padawany a Chewbacca umre :(. Tohle info se zda pomerne realne, preec jenom imperator ma ke kaminskym klonovacum pomerne blizko a preci jenom i Darth Vader rikal ze imperator predpovedel Luka na temne strane sily, jen se o par let seknul. Stan se pokud jde o to Lucasovo prohlaseni, tak bych rek ze je vice nez jasne ze ty dily natoci i kdyby mel na ty rezisersky zidli chcipnout. SW jsou jeo celozivotni dilo, jeho dite o ktery celej svuj zivot pecuje a tak to musi dotahnout do konce pro klid sve duse. Preci jenom i on onehda rikal ze nikdy epizody 1-3 nenatoci a ejhle uz cekame na treti epizodu. Tne jeho proslov je sebranej z enjakyho filmovyho webu a to co sem co sem vyse psal v uvozovkach jsou Lucasova vlastni slova!!!!

ChewieDC [03:20:46 23.04.2003]
Lucas ale nikdy neprohlasil, ze hodla natocit epizody 7-9 a kdyz se to nekde objevi, je to kec. Oficialne jednou rekl, ze dalsi dily nikdy v planu nemel a ani mit nemuze, protoze budouci dej je OFICIALNE zmapovany v knihach a comicsech (ano, oficialne - Lucas vsechno schvaluje).

Turlogh [17:53:56 17.04.2003]
to chucapabra: Verejne se priznavam, s tou hexalogii jsem asi ustrelil. Ted kdyz si to napsal, jsem si uvedomil, ze jsem to snad taky nekde slysel, o tech deviti dilech, i kdyz, relevantni to zacne byt ve chvili, kdy se Lucas pusti do nataceni. Akurat by me zajimalo, jak to chce udelat. Na prvni tri dily mel ruce volne, o tech se vedelo, ze jednou vzniknou, tak se mu do dejove linie nikdo nemontoval (nakolik vim, ted uz si nejsem nicim jisty :-). Jenze pokracovani navazujici bezprostredne na sestku existuje (trilogie Timotyho Zahna). Jak si s tim poradi? Natoci to podle ni? Nebo ji bude ignorovat a natoci si to podle sebe, cimz vyrobi neskutecny zmatek a paralely v dejove linii?... (recnicka otazka)

ogre [08:33:58 16.04.2003]
btw. nevola sa to Chucapabra ale El Chupacabra :-) a je to stary maysky nazov :-)

chucapabra [19:43:02 15.04.2003]
pokud vim cela serka Star Wars v literarnim pojeti, ktere je skrytu v lucasove palicce cita devet kousku, tudiz enmuze byt o hexalogii rec. dokonce se lucas nekde projevil vetou, kde se otira o petera jacksona a rika: "peter chce podle jedne knizky natocit filmy tri a ja jich natocim DEVET!!!" tim padem fanousci sw jasne vedi jaka a koho bije preci jenom bylo by anivni si myslet ze lucas si sve ditko nedodela, otazkou je jak to dopadne jinak peknej clanecek, ja sam bych se za nejakou pitvu sw universa primlouval :)

1997 - 2005 © comX.cz