Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 XIII #4 - SPADS
PŘIHLÁŠENÝ: -----
To, že BB Art začal loni vydávat veskrze průměrná evropská alba by nebylo až tak hrozné, jako spíš to, že se tím začal křivit obraz evropského komiksu jako takového. Vše se naštěstí začíná v dobré obracet, protože tento měsíc k nám nastupuje na trh známý borec Jean Van Hamme, a to rovnou se dvěma atomovkama pod paží. Tou první je Thorgal - netřeba představovat -, a tou druhou je XIII - netřeba představovat. I když zrovna Třináctka na našem trhu, když byla ještě v opatrovnictví Barlowa, si příliš zasloužené pozornosti neužila. A je to škoda, kterou můžete vy, kdož jste nezájmem zhřešili, nyní lehce napravit.

Ačkoliv vypadá obálka nového alba s názvem SPADS poněkud militaristicky, fetišisté s orientací na Kalašnikovy, M-šestnáctky a jiná šidítka si na své tentokrát moc nepřijdou. Třináctka je koneckonců dobře promyšlený a skvěle napsaný konspirační thriller. Van Hamme rozjíždí zdánlivou fikci, ve které lze ovšem najít spousty paralel se skutečnými událostmi v USA, jakými jsou např. vražda Kennedyho či politické choutky prezidenta Nixona. Příběh ač perfektně navržený, má přece jenom jednu výraznější slabinu. Posunuje se až příliš kupředu a je možná místy až příliš literární. Na Van Hammeho obranu je ale nutno uvést, že série byla původně navržena jako pětidílná a ve čtyřce se již schylovalo k velkému finále. Nicméně prudce vzrůstající popularita série si vyžádala další pokračování, která se nezastavila ani u současného čísla patnáct.

Kreslíř William Vance nepatří mezi ty, kvůli kterým byste si doma vystavěli oltářík a denně ho líbali, ale odvádí kvalitní, řemeslně vybroušenou práci. Barvy sice oscilují mezi decentními a jásavými tóny, ale dají se bez problémů ustát. Našince zaujmou umě skryté reklamy na Netopejra (kdo uvidí, pochopí). Petříku, jak se vám tohle povedlo? Naprosto cool je knižní zpracování v pevné vazbě a obálka bez rušivých okrajů. Celkově dobrý dojem lehce kazí jen BB Artovsky průměrný lettering.

Třináctka je opravdu kvalitně napsaná série a stojí za to, i když thrillery nejsou vaše dennodenní parketa. Každý díl je dějově uzavřený, a zde je docela obsáhlé shrnutí předchozích dílů, takže není problém začít právě tu. Stručně řečeno: SPADS mají spád!

Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: William Vance
Vydal: BB Art v roce 2003
M@P (22.04.2003)
M@P [07:45:49 24.04.2003]
U XIII je vazba OK.

azteck [23:53:41 22.04.2003]
Akorát malá poznámka.Naprosto nesouhlasím s chválou knižního zpracování (jedná se o celkovou produkci BBartovských comicsových serii).Nechápu,že BBart nezmění tiskárnu.Tak nekvalitně nalepené obálky,nevycentrováné hřbety.Prostě hrůza:-(( Dokážu pochopit zdražení,ale že si nakladatelství nedokáže pohlídat kvalitu zpracování,to nepochopím.Přítom Egmont nebo Mot s tím nemají nejmenší problém.

1997 - 2005 © comX.cz