Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 XIII #4 - SPADS
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Kdo by to byl řekl, že se ještě někdy dočkáme? A vida, tři roky uběhly jak voda, člověk je skoro ani nezaregistroval a XIII je zpátky…

Nakladatelství Barlow Comics (R.I.P.) zanechalo po svém skonu řadu truchlících. Patřili mezi ně hlavně ti nešťastníci, kteří si oblíbili akčně – špionážní sérii o chlapíkovi se sklerózou větší, než má vaše babička. Barlow stihl vydat tři díly, opustil příběh v okamžiku, kdy nikdo nevěděl nic a klidně si exnul. Předlouho jsem se snažil smířit s tím, že už se asi nikdy nedozvím, jak to všechno dopadlo, protože jazykem žabožroutským nevládnu a takový fanatik, abych se fráninu učil jen kvůli jednomu comicsu taky nejsem. A když už se mi skoro podařilo Třináctku vytlačit kamsi do nejzaprášenějších koutků mozkovny, klidně si přijde BB Art a začne ji vydávat přesně tam, kde s tím Barlow přestal… No tohle?! Hurá!!!

Díl čtvrtý, pojmenovaný pro neznalé trochu záhadně SPADS, navazuje na díl předešlý, takto třetí – a překvapivost tohoto faktu má razanci malorážního projektilu z útočné pušky M 16. Začíná ovšem obsáhlou rekapitulací předešlého děje, což je dost důležité pro ty, kteří první tři díly nevlastní. Takhle se může do série bez větších obav vrhnout i nováček. Jakmile si ale prosvištíme slovíčka, skočíme rovnýma nohama do pořádně provlhlého lesíka společně s hodně tvrdou skupinkou – to je právě partička ze SPADS, Special Assault and Destroying Sections, nejdrsnější jednotky armády Spojených států. Steve Rowland, o němž už víme, že není Stevem Rowlandem, se tu pod jménem Ross Tanner ukrývá před zvědavým čenichem plukovníka Amose, velitele speciálního týmu, majícím za úkol rozlousknout atentát na prezidenta Sheridana. Což byla taková malá lapálie, v níž je muž mnoha jmen, pro zjednodušení nazývaný XIII, mírně zangažován – držel odstřelovačskou pušku právě v momentě, kdy pan prezident natáhl bačkory. A taky před Mangustou, zabijákem organizace, která celou tu výše zmíněnou šarádu zpunktovala. V dalším ději pak už nebudeme příliš cestovat v prostoru (mnohem víc toho nalítáme v čase), setkáme se se všemi starými známými, generálem Carringtonem a jeho věrnou poručicí Jonesouvou počínaje a vdovou po skutečném Rowlandovi Kim konče, dočkáme se rozlousknutí alespoň části záhad kolem vytetovaných římských číslic a navzájem nespolupracujích mocných a nevyhne se nám ani pár hodně překvapivých odhalení (bohužel, erotiky je tu pořád stejné minimum, jako v dílech předešlých).

Scénárista Jean Van Hamme (autor Thorgala a Šinkla) zcela správně usoudil, že strategie prvních tří dílů (zamotávat, zamotávat, zamotávat a když se něco vysvětlí, ještě víc zamotávat) je sice účinná, ale nedá se natahovat donekonečna a čtenář má právo se alespoň něco dozvědět. Ovšem žádný strach, nevysvětleného zbylo ještě dost a dost. Je sice pravda, že některá vysvětlení se jeví poněkud klišoidně (ultrapravicové převraty a zakuklence v bílých kápích si málokdo pozve na mejdan Originalita roku), doufejme a předpokládejme však, že profesionál Van Hammeova formátu to s přehledem ustojí.

Kreslíř William Vance nepřekvapí ani jedním tahem (čímž chci říct, že kresba je naprosto identická s předešlými částmi), odvedl ale práci velmi solidní, k příběhu sedící a hodící se. Jestli mám po kresebné stránce k něčemu výhrady, jsou to barvy – některé pasáže díky nim vypadají značně plocho – pusto – prázdně. Srovnám-li ale práci výtvarníků s tématicky podobnými „bíbíartími“ sériemi, líbí se mi kresba výrazně víc než u Stryg a je zcela srovnatelná s Alphou.

XIII je tedy zpátky. Je to jedině dobře, protože jde o nadprůměrný thriller a hodně doufám, že tentokrát bude dovydána až do samého konce… Už James Bond přece dobře věděl, že žiješ jenom dvakrát…

Scénář: Jean Van Hamme
Kresba: William Vance
Vydal: BB Art v roce 2003
Rankir (22.04.2003)
azteck [21:14:48 28.04.2003]
Jednoznačně nejlepší serie,kterou BBart konečně vydává (Thorgale promiň,ale jsi hned na druhém místě).

1997 - 2005 © comX.cz