Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Crew2 #1
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Začátky většinou bývají těžké, někdy i velmi. Co si budeme nalhávat, třeba zrovna takový porod není žádná prča, ale to všichni víme, každý z nás ho zažil na vlastní kůži, někteří i několikrát. Leckdy se člověk až diví, že se najdou jedinci ochotní vrhnout se po tak strašlivé zkušenosti do stejného stresu znovu a dokonce dobrovolně, to vše prakticky bez nároku na odměnu. Nepočítáme-li nadšeně řvoucími ratolestmi zničenou kolekci čínského porcelánu po prababičce, upatlané potahy v autě, dlouhé noci bez sexu, stížnosti sousedů na vaši výchovu, nervový tik kdysi klidné a vyrovnané kočky pobíhající s krabicí od cukru na ocase a potom ta korespondence s třídní učitelkou. Nemyslete si, že se nechávám unést, rozhodně dost podobné zážitky bych očekával v případě staronové redakce právě reanimovaného magazínu Crew2. Zvlášť na ty dlouhé a osamělé noci bych si docela vsadil. Korespondence s věčně nespokojenou „souškou“ je teprve čeká.

Žvásty o dvojnásobném nevstoupení do stejně vyschlého řečiště přenecháme jiným, zkusíme být originální. Alespoň částečně. Tedy jako naše nová rukověť comicsového zoufalce, povstalá z vlastního popela s půvabem legendárního Fénixe (dobře, originalita stranou, Potter deformuje osobnost) nakopnutého do břitě samotným Lobem (když už jsme u té deformace). Takže když to vyšlo jednou, proč to nezkusit podruhé, snad to opět nějaký šikula nezazdí.

Zkrátka eskamotérské duo Litoš – Pavlovský se rozhodlo sebrat mistru Veverkovi značně pošramocenou tříkolku se sotva čitelným nápisem Crew, provedli kompletní repas a s přimalovaným kvadrátem nám jí podali v dárkovém balení s nadějí, že jim konečně přestaneme psát výhružné anonymy (ano, jsou mezi námi tací, které podpisu nenaučila ani vysoká škola) a sklapne nám. Alespoň na dva měsíce, než se zvládneme rozkoukat. Uvidíme, nepředbíhejme však událostem ani pointě. Celá show se neobešla bez regulérní redakce rekrutované z místních luhů a hájů. Bezpochyby tu uzrála nová, zodpovědná, nezávislá, comiscově fundovaná generace, schopná něco kloudného čitelně a čtivě napsat a pokračovat tak v již vyšlápnuté cestičce. Všechny určitě znáte, kolegové Zachoval, Plata, Sakyk, Plavecký už stihli do povědomí většiny z vás zaseknout své drápky a nyní k tomu mají další, hmatatelnější prostor.

Kdo sestavoval první číslo Crew2 jsme si naprášili, konečně je na čase zmínit, co si pro nás nachystali. Jako první tu máme Red Meat Maxe Cannona, černý humor v překladu Františka Fuky, klasika jenž nezklame. Batmanovský kraťas Dokonalý pár, servíruje Two-face a Bruce Timm, jakožto autor scénáře i kresby. Já prostě tyhle B&W atmosférické záležitosti můžu. Dobrým zvykem původní Crew zachovaným i v její mladší sestřičce byla rubrika Muž na pitevním stole, tentokrát je oním pacientem scénárista Alan Moore a patologickým puntičkářem David Zachoval. Moore je vlastně mužem čísla dalo by se říci, nalezneme zde hned dva jeho vtipné příběhy se zajímavým rozuzlením. Jessie B. Quick – Nesnesitelná rychlost světla, kresba Kevin Nowlan, kde se malý vědátor rozhodne zatrhnout fotonům jejich alkoholové dýchánky a řízení při rychlostech světla. Dále potom Greyshirt – Amnesia, veselá taškařice o ztrátě paměti nakreslená Rickem Veitchem. Byla by škoda zapomenout na Torpedo – Dáma, která se nezabíjí, starý crewní známý a jeho lapálie s něžným pohlavím. Jak jinak.

Rozhodně hlavním tahákem celého čísla je Lobo, už i obálka napovídá, kdo si uvnitř brousí hák a kdo bude nejbrutálnější, nejdrsnější a nejtvrdší (zapomeňte na sebe) ze všech. Velkej šéf je zpátky. Scénář Alan Grant, kresba Martin Emond, tentokrát sice nejde o příběh z vrcholku lobáckého Top tenu, ale krve a mrtvol bude dost, tudíž si fanoušci přijdou na své. Aby vám publicistiky nebylo málo, Muž na pitevním stole se vyskytne hned dvakrát a napodruhé bude jádro pudla kuchat Plata společně s malířem Marinim. Plavecký předhodí pozvánku do manga koutku na Ghost in the Shell, Mr. Komiks zahlásí co se děje u Frantíků a mnoho dalšího. A tak nejen bublinkami živ je comicsář a trocha teorie a informací ještě nikoho nezabila, pokud nepustíme ke kormidlu staré známé černokabátníky s jejich inkvizičně informačním embargem.

Pojďme si to shrnout, Crew na kvadrát vypadá dobře, objem dat v porovnání s cenou je hodně příznivý, podle mě nejpříznivější za velmi dlouhou dobu slavné existence tuzemského comicsového trhu, uznejte sami, 82 stran za 99,- kaček je slušná práce. Zajisté se první číslo neobešlo bez mušek, chybek a masařek, dokonce i sám velký Litoš (on zase tak vysoký není, ale budiž mu přáno) prohlásil, že barvy měly být barevnější, tisk místy ostřejší atd. Jistě tento fakt nepřehlédnete ani vy, spokojenost ale vyjádřil s tloušťkou, cenou a černou. Černá je prý opravdu černá a pokud mě zrak neklame, nezbývá než souhlasit. Vážně je černá.

Článků je dostatek, těch psaných samozřejmě, co z vás leze na toaletě nikoho nezajímá, dokonce jsou i kvalitní a osvětové. Někdo si asi doma leští poličku na cenu za publicistiku, ostatně na conu se dozvíme. Čtení i pokoukání je vesměs zábavné, myslím, že druhý nástup na scénu se vydařil, pokud bude Zachována dvouměsíční krvavá periodicita (2 x 28 = 56, holt někdo se má) a nikdo z účinkujících nedostane porodní křeče, případně se neuchlastá na počest nového potomka, vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat, čili pravidelná exhibice oblíbených figurek vypadá nadějně.

Podrženo sečteno, tleskám a křičím hurá.
Caine (25.04.2003)
Aneer [12:52:41 05.05.2003]
Kolik ti za to Zack zaplatil? :o)))

azteck [21:01:34 28.04.2003]
Doufám,že tu za deset let nebude recenze na novou Crew na šesnáctou č.1 :-))

Curlytom [07:53:27 28.04.2003]
Už aby se to dostalo i do našeho milého, provinčního, baťovského městečka :-))

Caine [13:49:19 25.04.2003]
A ještě jsem zapomněl, já hlava dubová (krom berly mrazilky doma), pochválit Pavla Dorta za překlad. Když on je prostě dobrej a víc pochval netřeba :o)

1997 - 2005 © comX.cz