Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Ronin
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Pro začátek si udělějme malý průzkum a položme si pár otázek. Tak třeba: Kdo z přítomných NEZNÁ Franka Millera? No nestyďte se a zvedněte ruku... Tak. No a teď si ji okamžitě usekněte a běžte si surfovat někam jinam! Tady jste totiž evidentně omylem. Franka Millera zná totiž v našich COMiXových (POZOR- skrytá reklama) luzích a hájích každý. Přinejmenším každý,kdo nepřestal se čtením komiksů u Čtyřlístku. Je to taky zásluhou dvou tuzemských vydavatelství (Calibre a Crew),která si dala tu práci a pro nevděčný český národ pár věcí přeložili a vydali. To nás přivádí k další, řekněme záludnější, otázce: Jaké booky od FM znáte? ... Sin city? Správně ! Tyto sqosty si můžeme právě díky dvou výše zmíněným (C & C) vychutnat v našem mateřském jazyce. Ale to není všechno! Ačkoliv město hříchu bezpochyby patří k tomu nejlepšímu, co ve světě comixu vzniklo, není to ani ZDALEKA všechno ! Další kniha, kterou by měl mít pravověrný fanda nastudovanou jako katolík Bibli, je Batman- The dark knight returns. Tahle kultovní záležitost je taky docela dobře známa a ti šťastnější ji mají doma z nějakého zahraničního zdroje. Ti úplně nejšťastnější si ji pak jsou schopni přeložit a přečíst. Takže to máme Sin city, Batmana, no a co dál? Třeba 300, Elektru nebo Martu Washington. To všechno jsou tituly zapsané aspoň lehounce v širším povědomí. Ale zapomínáme na jeden, který je svým způsobem ze všech nejdůležitější. Zapomínáme na book, který tohle všechno umožnil. Zapomínáme na autorovu prvotinu, kde byl poprvé použit ten nezaměnitelný způsob vyprávění. Book, který prorazil cestu svým mladším a slavnějším sourozencům. Víte už, co mám namysli? Äááááno správně!!! Mluvím o RONINOVI.

Ronin je samuraj. Přesněji BYL to samuraj. A jako takový si užíval všechny starosti a slasti, které k této řeholi patří. Znáte to, studium bojových umění, filosofie, sem tam nějaké to saké. Ale hlavně služba svému mistru učiteli. Ten má však mnoho nepřátel a ti netouží po ničem jiném, než mu vyrobit nový usměv ve výšce ramen. No možná mají taky trochu zájem o jistý kouzelný meč (s prozajickým jménem Blood sword). A tak se Ronin ohání svým mečem seč může, aby svého mistra ochránil. To se mu, ale nepodaří. Jak by také mohlo, když stojí proti prastarému démonovi jménem Agat... Mistr je tedy mrtev a co zbývá mladému zneuctěnému samuraji, který nedokázal dostát své povinnosti? Pokleknout u hrobu svého učitele a několika ladnými pohyby se rozkrájet vlastní katanou. (Návod na Harakiri: Klekneme si; zabodneme meč do oblasti ve spodní krajině břišní; provedeme podélný řez, a dříve než nám -vám- vyhřeznou vnitřnosti otočíme mečem v ráně a trhneme směrem do srdce. Varováni Zabisterstva zdravotnictví: harakiri škodí zdraví !!!) Leč duch zemřelého mistra žádá Agatovu smrt a Ronin se má ještě mnoho co učit ... uplyne 15 let,než je Ronin připraven čelit vrahovi svého mistra, vyzbrojen magickým Blood swordem. Má to ovšem háček. Meč musí být smočen v krvi nevinného člověka, aby mohl být démon zabit. A náš zneuctěný samuraj neváhá a během -jak doufá- finálního souboje vyrábí ražničí ve složeni Ronin-Agat. Bohužel, než stačí oba prošpikovaní zemřít, je ještě dost času na vyřčení kletby....... a duše obou nepřátel jsou uvězněny v magickém meči, aby zde navěky trpěly.

Tak nějak začíná příběh booku Ronin. A věřte, že je to slabý začátek, oproti tomu,co má přijít. Hlavní část příběhu se totiž odehrává v 21.století v NY, kde jsou oba zapřisáhlí nepřátelé konečně osvobozeni z prokletí meče a mají šanci vyrovnat staré účty. Ovšem Ronin už nebojuje jen sám za sebe, za pomstu svého mistra, bojuje i o duši umírající civilizace. A kdo ví jak moc to bude těžké ? Jak budou lidé reagovat na válečníka z osmset let staré minulosti a mystické zlo, které ho pronásleduje?...

Celý příběh je vyprávěn v několika propletených dějových liniích. A je vyprávěn tak jak to dokáže jen Frank Miller. Atmosféra je temná, tak temná jak jen přicházející budoucnost může být. Můžete mi věřit, že NY 21. století není místo, které byste si s klidným srdcem vybrali pro svou dovolenou. Zdevastované rumiště kdysi velkolepých mrakodrapů je volným ringem různých gangů. Krysy v kanalizacích už nepatří k tomu nejhoršímu, co by se tam dalo potkat. Jedinou vyjímkou je snad AQUARIUS. Tenhle komplex byl postaven humanitárně smýšlející skupinkou lidí za účelem výzkumu zlepšení podmínek života na zdevastované a vyčerpané planetě Zemi. Ten má ovšem takovou obranu, že byste se dovnitř - jako případný turista - dostali maximálně jako dobře nakrájené a osmažené masíčko. Všude přítomná je i druhá esence Millerových booků - Noir. A mocný triumvirát doplňuje charakteristika postav. Těžko říct jak to vlastně Frankie dělá, ale dokáže svým hrdinům vdechnout něco, co se v ostatních comixech prostě nevidí. Postavy jsou neuvěřitelně charismatické a vy máte při čtení zanedlouho pocit, že už je nějaký ten pátek znáte. Toto platí nejen pro hlavní figury příběhu, vedle Ronina a Agata jmenujme šéfku ochranky Aquaria Casey McKenna, jejího manžela Petra McKennu, majitele Aquaria Mr. Taggrata a v neposlední řadě taky superpočítač (no vlastně by se spíš slušelo říci umělou inteligenci) Virgo. Stejně tak ovšem nepřehlédnete i postavy, které se příběhem jen mihnou. Za všechny zmiňme třeba majitele zastavárny, který je už životem na zdevastované matičce Zemi tak otráven, že si staví kosmickou loď, aby mohl prostě vypadnout. Nebo starý Hyppiesák, který dělá Roninovi "manažéra"... Všichni dohromady pak vytvoří příběh,který stojí za to vychutnat a prožít.

Samozřejmě je nutné zmínit i kresbu, která bývá u Millera neméně silnou zbraní vedle libreta. Ačkoliv nejsem žádný studovaný grafik, abych mohl tuhle stránku věci patřičně erudovaně soudit, řekl bych že u toho díla se Miller ještě trochu hledal. Zapomeňte na ostře vykrojené hry světla a stínu jako je to třeba u Sin city. Nemusí to být ovšem nutně na škodu . Ronin je prostě nakreslen úplně jinak. Bohatě šrafovaný, vypiplaně detailní. No a taky barevný. Stejně jako třeba u 300 se tohoto úkolu ujala Millerova životní souputnice Lynn Varley. A stejně jako u 300 se tohoto úkolu zhostila dokonale. Možná je to tím, že Ronin je kolorován ručně a nikoliv za pomocí počítačové techniky. Možná, každopádně tady máme další umocnění již tak dosti temné atmosféry. Podtrženo, sečteno: kresba s příběhem dostatečně ladí a troufám si říct, že by nikomu nemusela vadit.

Co říci závěrem ? Stojí tedy Ronin skutečně za to? Záleží na tom. Máte rádi comix? Máte rádi Franka Millera? Nevadí vám sci-fi s příměsí cyber-punku? Pokud odpovědi na tyto otázky zní kladně -neváhejte- kupujte a čtěte, protože tahle záležitost za to stojí. A jak říká Virgo: Tohle je dvacátéprvní století pánové (a dámy) zkuste otevřít svou mysl...a nezapomeňte tohle je FRANK MILLER, nic není tak jak na první pohled vypadá…

Scénář a kresba: Frank Miller
Vydal DC Comics v roce 1983
ZAB (05.05.2003)
ogre [08:28:29 05.05.2003]
Mal som to v pazurikoch, mozem len suhlasit. A ostava nam len jedno: TLACIT NA DOMACE VYDAVATELSTVA NECH VYDAJU KOMPLET MILLERA !!!!!!!!!

1997 - 2005 © comX.cz