Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Planetary
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Všichni Irové jsou divný. Můj oblíbený scénárista, Garth Ennis je Ir, Zackův nejmilejší medvídek je Transmetropolitan, toho pro změnu píše Warren Ellis. Ir. Bezpochyby. Takže Irsko krom IRA a českého Semtexu vyváží i nejlepší scénaristy na světě, alespoň podle naší redakce. Těžko s tím něco dělat, takže se s tím smíříme a budeme si číst co nám ti zrzaví násoskové s výbornou whiskey naperou skrz bulvy až do palice. Je to asi nejlepší rozhodnutí jaké jsem za posledních pár dní udělal. Vím ještě o jednom, ale kdyby se provalilo, budu se od něj distancovat a veškeré vědomosti o tom popřu. A nezapomeňte, tento článek se pět vteřin po přečtení sám zničí. Možná, pokud to bude fungovat.

Ellis je autorem několika výborných sérií, snad jen jeho Transmetropolitan mi příliš nesedl, možná je to stylem humoru. Budiž, už Božena Němcová ústy své Babičky prohlásila, že není na světě člověk ten, jenž by se zavděčil lidem všem. Velmi zvláštní věc kupodivu nastala ve chvíli, kdy jsem poprvé uviděl Planetary. Já, téměř zapřísáhlý odpůrce teamovek, ztrácející přehled v neustále se střídajících charakterech, všech možných i nemožných seskupení jsem se začetl. A nepřestal. Dokud nebyl konec. Právě jsem naznačil, že Planetary je týmovka, jenže ne ledajaká.

Představte si Akta X, bez Muldera a Scullyové, jen tu atmosféru tajemna, pomalé odkrývání fakt, záhadné a nevysvěltitelné události, k tomu přidejte trochu detektivky, odkazů na další comicsové i necomicsové postavy, hromadu opravdu vyspělé techniky a několik speciálních schopností hlavních hrdinů. Ale pravou lahůdkou je Ellisův precizní scénář, nejenže si vtipně zahrává s historickými údaji, ale předkládá nám je tak dokonale a logicky zapadající do souvistlostí s popisovaným dějem, že místy netuším, jak jsem mohl dostat z dějepisu za jedna, když vlastně nevím zhola nic. Naprosto unikátní situace je setkání s Sherlockem Holmesem, ale nebudu prozrazovat děj, ostatně kdo má rád, když mu nějaký trouba vyplácne, že na konci nikdo nepřežije?

Planetary je patnáctisešitová řada, kde každá část je samostatný příběh a teprve u pátého čísla vám začne docházet, že autor je fakt borec, všechny díly jsou součástí celku a až po jejich přečtení pochopíte o co kráčí. Náznaky se objevují postupně a jednotlivé události jsou vám předkládány nezávisle na chronologii hlavní dějové linie. Planetary je, krom vlastní comicsové řady, i název společnosti, jenž vyšetřuje právě neobvyklé jevy a snaží se jim proniknout pod kůži a pochopit je. Je financována "Čtvrtým mužem" a zaměstnává, kromě mnoha lidí v úřadovnách rozesetých po celém světě, tým tří specialistů pro práci v terénu. Nově najatým je Elijah Snow, muž který dokáže pár "kouzel" především se změnou teploty různých předmětů směrem od nuly dolů (jak už samotné jméno napovídá), krom toho je velmi schopný "detektiv" a manipulátor. Jediná žena v celé trojici je Jakita Wagner, pohledná, silná, rychlá, schopná překopnout nosorožce přes Grand Canyon. Poslední je odborník na zdroje energií, počítače a rozpoznávání "magie" skoro poslepu, člověk pro kterého stroje udělají oč je požádá (v tomhle místě bych Ellisovi možná vytkl malou zkušenost s IT), The Drummer.

Tolik k obsazení, zbývá jen dodat kdo kreslil. Jméno zní John Cassaday a tenhle člověk vystřídal snad všechna americká vydavatelství, kreslil pro DC Batmana, pro Dark Horse obálky k sérii Ghost, u Marvel si střihl Uncanny X-Men, Excalibur, Dare Devila a hromadu dalších záležitostí. Pravdou je, že společně s Ellisem dokonce Planetary i vytvářel a to pro jednu z "dílen" DC, Wildstorm. Pro ně si vystřihl i Desperadoes, ale ty jsem ještě neviděl. Jeho kresba je kvalitní a profi, nechci jí s ničím srovnávat, ale sedí stejně tak dobře jako Zackovy trenky v redakčním stripu.

Takže pokud chcete vědět co máte číst, tak tohle je to pravé ořechové a Spawna pusťte z hlavy.

Scénář: Warren Ellis
Kresba: John Cassaday
Vydal Wildstorm v letech 1999-2001
Caine (08.05.2003)
1997 - 2005 © comX.cz