Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Hellboy
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Hellboy, chlapec z pekla byl přiveden na zemi v roce 1944 díky nacistickému projektu Ragna Rok. Náhodou se však dostal do rukou Angličanů. Vyrůstal na americké vojenské základně pod dohledem Trevora Bruttenholma, agenta zabývajícího se paranormálními jevy.

Když Hellboy dospěl, byl zařazen také jako zvláštní agent do Úřadu pro výzkum paranormálních jevů. Na tomto poli dosahuje velkých úspěchů, částečně díky velkým vědomostem o nadpřirozených věcech a částečně díky svému nekompromisnímu rozhodování ničit vše, co se mu připlete do cesty. Při vykonávání úkolů pro Úřad se Hellboy stále snaží vyřešit záhadu svého původu a zjistit, proč on, démon narozený v pekle, se ocitl na zemi.

Hellboy vypadá jako klasický ďábel – má ocas, kopyta a na čele stopy po mohutných rozích, které si piluje, a jednou si je dokonce vlastnoručně ulomil, čímž definitivně zpečetil svůj rozchod s peklem. Jeho prává ruka je z materiálu podobnému kameni a funguje jako velice nebezpečná zbraň v boji s různými nestvůrami. Postupem času se však zjišťuje, že jeho podivná ruka je právě tím důvodem, proč peklo nedá Hellboyovi nikdy pokoj. Jako zbraň mu také slouží pistole s neobvykle velkou hlavní.

V cestě stojí v Hellboyově pátrání řada různých protivníků. Nejsou to však jenom samé armády démonů, nemrtvých, duchů, upírů, homunkulů, sirén a jiných potvor, ale pekelný chlapec se musí vypořádat i se šíleným ruským mnichem Rasputinem, Hitlerem a s dalšími postavami z řad německé generality.

Hellboyova dobrodružství se odehrávají na hodně ponurých místech jako jsou hřbitovy, opuštěné kostely, krypty, sklepy a další odstrašující místa.

Hellboy se poprvé objevil na stránkách comicsu v roce 1994. Jeho stvořitelem se stal malíř a scénárista Mike Mignola, který za něho obdržel řadu různých cen jako nejlepší scénárista a kreslíř ( je držitelem Ceny Villa Eisnera).

Mignola vypráví o okolnostech vzniku postavy Hellboye: „Právě jsem dokončil Sanctum in Batman, 54. díl ze série „Legends of the Dark Knight“. Byl to jeden z prvních příběhů, který jsem sám vymyslel. Také mi z toho vyšel gotický, staromódní příběh, který toho neměl moc společného s Batmanem, mohl se vlastně týkat kteréhokoliv jiného hrdiny. A proto jsem si řekl, že než bych se pokoušel přizpůsobit Wolverina nebo Batmana pro takové příběhy, které jsem chtěl vyprávět, radši si vytvořím novou postavu.“ A tak se stalo, zrodil se Hellboy. Prvním příběhem, ve kterém Hellboy vystupuje se stalo roku 1994 comicsové album jménem „Seed of Destruction“ (Sémě zkázy), které se stalo velkým hitem, a tak se Mignola pustil do dalších comicsů.

Autor Hellboye používá při vymýšlení nových příběhu staré legendy z Japonska, Irska, Norska, Ruska, ale jeho fantazie sáhá dokonce i do Čech, a tak pro nás může být veliké překvapení, když obrázek našeho Karlštejna je vydáván za rumunský zámek Giurescu, nebo když je Hellboy upozorněn rakouskou průvodkyní v Rakouských Alpách, aby si dal velký pozor na Krakonoše.

Časem se Hellboy stal populárním po celém světě, a tak není divu, že vzbudil zájem u výrobců počítačových her a u vydavatelů různých knih a časopisů. U nás vyšel román „Hellboy: Ztracená armáda“, sbírka comicsových kraťasů „Povídky z temnot“ (Modrá Crew č. 5), „Vlci ze sv. Anastázia“ (Crew č. 6-7), „Původ bestie“ (Crew č. 16) a book „Sémě zkázy“ a „Probuzení ďábla“.

V současné době se v Praze dokonce točí první Hellboyovský film. Hellboy (Ron Perlman) v něm bude bojovat proti šílenému mnichu Rasputinovi (Karel Roden) a jeho pomocníkům. Režie se ujal comicsový fanoušek Guillermo Del Toro (Blade 2).

Obsáhlou sbírku článků, zajímavostí a on-line comicsy o Hellboyovi můžete najít na jeho oficiální stránce: www.hellboy.com a když se chcete dozvědět něco o připravovaném filmu, tak zajděte na stránku www.hellsite.com.
Ondra (13.06.2003)
1997 - 2005 © comX.cz