Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Batman (Obecný úvod)
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Psát profil jedné z nejstarších a nejklasičtějších postav amerického comicsu nebyl tak úplně můj nápad. Požádal mě o to kdysi dávno můj (teď již bývalý) vydavatel. Co naděláte, vydavatel poručí, šéfredaktor musí splnit. A co se stane, když šéfredaktor nemá nikoho, komu by článek zadal? Musí si ho napsat sám. Proč se tomu tak bráním? Napište stručný článek o postavě, která má několik řad od konce třicátých let (poprvé se Batman objevil v Detective Comics #27, v květnu 1939). Ale pokusím se.

Tolik úvodník Zacka - musím říct, že se pokusil a vyšlo mu to, přebrnkl profil na mě :-) No pravda to zase tak úplně není, já o to požádal sám, a tak nemám právo si nijak stěžovat (nemáš vůbec žádná práva, nuzná nicko, pozn. šéfradaktora). Ale dejme další prostor Zackovi.....

Rovnou na začátku přiznám, že ze všech velkých jmen je mi Batman nejbližší. Hnusný klaďák Superman je prostě Mirek Dušín v naprosto úchylném oblečku, X-Menů je na mě moc, Daredevil je slepec (a mějte rádi někoho, kdo na vás pošle svého psa a zmlátí bílou holí), Spider-Man je uhrovitá nicka s rádoby vtipnými hláškami. (To nemluvím o typech, jako Iron Man, chlap, který ve svém ocelovém brnění musí mít opruzený nejen zadek). Ale Batman, to je jiná.

Nakrknutý detektiv, který používá stejně drastické metody jako jeho protivníci. Žádný primitiv (zdravím příznivce Loba), žádné žluté přiléhavé trikoty (zdravím příznivce Wolverina), prostě vcelku sympatický řízek v černém (zajděte si na MIIB, vcelku povedený film, taky podle comicsu), který je natolik uvědomělí, že na prsou nemá americkou vlajku, ale kevlar. Není to nudící se novinář pomáhající světu z pouhého popudu jeho čisté duše, prostě se jen mstí. Za smrt svých rodičů a nejen její. Vyhlásil válku zločinu v Gothamu (a setsakra ho to baví).

Sakra Zacku, není jiná možnost, než s tebou souhlasit, no snad jediné námitky můžu mít proti tomu, že Lobo je primitiv. To teda ne, Lobo je totiž obklopen celou řadou nadaných mozků......plavou ve sklenicích s lihem...cha chaáá.

Ale zpět k Batmanovi. Od výše zmíněných hrdinů, se liší Batman docela zásadně, nemá žádnou nadlidskou vlastnost. Tedy žádný MZák (jako velký S), žádný radioaktivní pavouk nebo radioaktivní odpad (Spider Man, Daredevil). Dokonce, žádný prapodivný vojenský experimenty, při kterých vám rozřežou tělo (Wolverine) a ani nadlidská blbost (Lobo).

Batman je prostě " jen člověk " a z velké části právě tomu vděčí za svou popularitu. Veškeré své vlastnosti získal díky tvrdému tréninku. A jeho lidství, umožňuje jisté ztotožnění čtenářů s tímto hrdinou. Koho by nedojalo, když mu zemřeli oba rodiče (mě, pozn. šéfredaktora), kdo by mu nedržel palce při jeho mstitelských výpravách. Výpravách, při kterých se tento muž pokouší o to, aby žádný slušný člověk nezažil to co on v dětství (opakované znásilnění od chůvy, pozn. rodinného lékaře Waynů :). Dá se říct, že Batman se nechtěl stát hrdinou, od k tomu byl de facto donucen.

Zacku, vypadá to na dalšího mstitele, co říkáš?

To je pravda, ale i takový temný mstitel má své zásady. Takže Batman nenosí žádnou střelnou zbraň, ostatně i jeho výbava je spíše defensivního charakteru. Nezabíjí, pokud opravdu není nucen (což je určitě hlavně kvůli tomu, aby po 50ti sešitech nedošli záporní hrdinové). Život je mu svatý. Co naděláte, tak už to s těmi hrdiny bývá.

Přesně tak, nepoučí se a nepoučí. Bodnete ho do zad, a on se k vám s milým úsměvem otočí, vytáhne nůž, podá vám ho a nastaví břicho. Tam to prý bolí víc. Zase na druhou stranu, je fakt že by brzy záporasové došli a kdo by je měl pořád vymýšlet. Z tohoto důvody byl zřízen Arkhamský ústav pro chorobomyslné zločince, nebo horší věznice Blackgate. Do těchto institucí jsou převáženy veškeré oběti Batmanova terroru. Musím podotknout, že celkem zbytečně, protože valná většina z nich po pár měsících stejně uteče. Být Batmanem, zamyslel bych se nad lidským faktorem v těchto zařízeních.... jenže já Batmanem nejsem, a tak dáme znovu slovo Zackovi.

Huh, cože???......ehm...... (to si vymyslel, jen sem ten článek původně prostě jen nedopsal, pozn. ukřivděného Zacka)

Aha, takže Zack toho už na srdci víc nemá, nuže otěže teď převezmu já ....

Batman by toho sám moc nezmohl, je to jako plivat proti tornádu. Od čeho jsou kamarádi, spojenci a podobná cháska??? A těchto individuí dokázal Batman sehnat celou řadu - aby taky ne, měl na to přes 60 let. A my si je teď představíme:

Přítelem č.1 je zcela bez debat starý sluha Alfred Pennyworth, jemuž na záda dýchá trojjedinný Robin. Tito dva jsou pro Batmana něco jako rodina. Pak následují další BatGirl, Oracle, Azrael, Huntress, CatWoman - samozřejmě vybírám ty známější. Tito hrdinové jsou Batmanovi spojenci v boji proti zločinu. Většinou jsou to lidé, stejně jako Batman, ale rozhodně mají jiné metody při chytání zločinců.

Ovšem není světla bez stínu, tepla bez zimy, prdu bez smradu..... a tak je třeba přiblížit si druhou stranu. Opět vybírám jen ty známější..... Takže za barvy chaosu bojuje psychopatický Joker, démonický Ra´s al Ghul, steroidový Bane, rozpolcený Two-Face, jedovatá Poison Ivy, záhadný Riddler, chladný Mr.Freeze, šílená Harley Quinn, strašidelný Scarecrow, ještěroidní Killer Croc, ptačí Penguin, hliněný Clayface a ustrašený Scarface. Tolik k jakési 1.lize mezi zločinci a šílenci. Další pouze jmenovitě Mad Hatter, Black Mask, Dr.Hugo Strange, ManBat, Cat-Man, DeadShot, King Snake, KGBeast, NKVDemon, Maxie Zeus, Echo, Nitewing, Charaxes, BlockBuster, Torque, Cain atd. To bychom tu byli dlouho a já chci vidět své děti dorůstat....

Takže to jen letem světem co se týká těch hlavnějších charakterů, do kterých jsem zapomněl doplnit i členy G.C.P.D. - tedy policejního oddělení Gotham City.

A těmi jsou komisař James Gordon, Harvey Bullock, René Montoya, Mackenzie Bock a Crispus Allen.

Vidíte (brzy uvidíte), že charaktery mají něco společného. Některým se v dětství zabili rodiče, popřípadě se nešťastně zamilovali a nebo jim prostě nezbyla jiná možnost. Osudy všech zúčastněných jsou hluboce lidské, depresivní.

Na strunu lidskosti a na peněženky čtenářů začali drnkat v roce 1939 Bill Finger a Bob Kane. A už od prvního čísla bylo jasné, že odpověď Detective Comics na Supermana bude rázná, jako rána bičem SM dominy. Po pár číslech se temný mstitel z temného města stal čtenářským hitem a svou popularitu si udržel prakticky po celou dobu. Nezastavila ho vlna comxů, kterou svým zjevením rozpoutal, nezastavil ho ani nástup druhé vlny superhrdinů SpiderMan a spol a nezastavil ho ani odklon směrem k depresivnějším a drsnějším příběhům. Dokonce i nová vlna tzv. záporných hrdinů Darkness, Hitman, Spawn apod. neutlumila zájem o starého dobrého Batmana. Léty prověřená kvalita je léty prověřená kvalita.
Drakeus (11.12.2002)
Zack [11:04:28 12.12.2002]
Prijde :))))

Turlogh [10:52:01 12.12.2002]
Hele, Zacku, nezda se ti, ze si pod tema clankama diskutujeme jenom sami dva? Neprijde ti to blby?

Zack [15:21:28 11.12.2002]
Zitra bude clanek o doporuceny cetbe... tak se dovis, jak se to jmenuje cely :)))

Turlogh [14:45:36 11.12.2002]
Jo, myslis Crimson Mist. (Ackoliv to je asi nazev jenom posledniho booku, nevzpomenu si na nazev tech ostatnich.) To se mi taky hodne libilo, predevsim proto, ze nekriticky obdivuji Kellyho Jonese. :-)

Zack [11:56:27 11.12.2002]
Za sebe doporucim hlavne No Man's Land booky... Batman, co si musi zacit znackovat svy uzemi zdecimovaneho Gothamu je proste skvelej :) No a silny kafe je rozhodne taky ta vampirovska trilogie... Batman vysavajici zaporaky v Arkham Asylum taky stoji za videni :)))

Turlogh [09:21:03 11.12.2002]
Docela pěkný článek, hoši. Líbí se mi ten nápad s odevzdáváním si slova, aneb "jak využít i nedopsaný článek". :-) Bude to vypadat, že jsem Zackův přitakávač, ale i já se musím přiznat, že Batmana mám ze všech superhrdinů nejradši, právě proto, že je člověk a že jsou jeho příběhy (ty pozdější) tak nádherně temné. Osobně doporučuji především řadu Legends Of The Dark Knight, tam je možno najít několik opravdu dobrých příběhů.

1997 - 2005 © comX.cz