Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Batman (Povinná četba)
PŘIHLÁŠENÝ: -----
U každého profilu postavy většinou představuji některé příběhy, které stojí za sehnání. V tomto případě je to celkem problém, považte, co vypíchnout ze 60-ti leté dráhy postavy, která svá pseudokřídla rozprostírá přes několik samostatných řad a neustále se rozšiřující seznam minisérií... Doporučenou literaturu berte, prosím, pouze jako stručný, velice stručný výcuc z toho nepřeberného kvanta comicsů z batmanovského světa.

Nejdřív projedeme ty Batmanovi řady:

BATMAN
tuhle originálně pojmenovanou řadu, které vychází od Batmanových začátků obhospodařovali veteráni Doug Moench a Kelley Jones. Nemá smysl mluvit o jiných, starších autorech, beztak vám asi nic neřeknou. Ovšem, podle hesla mladým patří svět, Rychlé šípy vpřed, momentálně sérii táhnou Jeph Loeb a Jim Lee. Ti se dostali k Batmanovi od čísla 608 a hned na úvod rozjeli 12-ti dílnou sérii s názvem Hush. Uvidíme, co bude dál...

SHADOWS OF THE BAT
tuhle řadu měl pod palcem Alan Grant a dá se říct, že si tu dělal co chtěl. Z kreslířů mezi ty stálejší patřil např. M. Buckingham, jinak by se dalo říct, že tahle série patřila neznámým, začínajícím kreslířům. Možná se Grant znelíbil hlavounům DC, nebo ho to prostě jen přestalo bavit, kdo ví, každopádně jeho posledním počinem byla story AfterShock. Po něm vzali scénáristické otěže různí borci, aby popsali Batmanovu nelichotivou pozici po velkém zemětřesení, které Gothamem otřáslo. Popis těchto událostí najdete v příbězích No Man´s Land. Série skončila v roce 2000.

DETECTIVE COMICS
tahle řada nám ukazuje Batmana jako nejlepšího detektiva světa a tomu odpovídají i příběhy. Samozřejmostí je detektivní nádech, všechno má svou logiku. Pro zajímavost tohle je nejstarší řada, sám Batman se tu vyskytl poprvé až v čísle 27 v roce 1939. Nepopisuje nám jen příběhy Batmana, ale i příběhy jiných postav komisaře Gordona, policajtů z G.C.P.D. a pod. ze známějších tvůrců tu byli Chuck Dixon, Jim Aparo, Graham Nolan, Greg Rucka. Zatím posledními v řadě jsou Paul Boles (scénář) a William Rossado (kresba). Jde patrně o nejlíp hodnocenou Batmanovu řadu.Tyto tři (dvě) série se vzájemně různě proplétaly a doplňovaly. Přes tyto série třeba jela story No Man´s Land, Knightfall, Knightquest, Knightsend. Navíc jsou pod Comics Code Authority, což znamená, že nějaké úchylnosti, krev nebo drsný výrazy tu nehledejte. Teď něco ze sérií, které si žijí vlastním životem nezávisle na ostatních.

LEGENDS OF THE DARK KNIGHT
je první z " dospělejších " sérií. Je to místo, kde si s Batmanem můžou zatočit všichni známější comxoví tvůrci. Je jedno jestli si vyberou příběh z Batmanových začátků, nebo naopak konců. Můžete tady narazit na G. Ennise, M. Mignolu, G. Morrisona, T. Salea, T. McKeevera, J. McCreu, K. Jansona a tuny dalších. Příběhy nejsou pod dozorem AAC, takže jsou určena starším.

Mimo tyhle klasické série vychází ještě jedna, a tu jsem si nechal záměrně na závěr, protože je z nich nejpodivnější, nejšílenější, nejlepší??? Posuďte sami jde o speciálky ze světa
ELSEWORLDS
tady zapomeňte na vše co jste znali, protože příběhy téhle série popisují, co by se stalo, kdyby ..... Kdyby se Batman narodil třeba ve středověku, v budoucnosti, kdyby byl s Jokerem brácha, kdyby si prohodili místa a Batman by byl ten zlej a pod. Tady je to taky poměrně otevřený pro jakéhokoliv autora, a tak to někdy není to pravý ořechový. Nutno podotknout, že stejně jako v L.O.T.D.K je každý sešit dělaný jiným člověkem, takže je z čeho vybírat. Takže to by byli ve stručnosti řady a teď se můžeme vrhnout na nějaký ty booky, který stojí za přečtení.

Jako úvod Batmanova světa lze doporučit BATMAN - YEAR ONE od F.Millera, který popisuje Batmanovy začátky.

BATMAN - THE DARK KNIGHT RETURNS - taktéž od F. Millera. Tenhle book zastihl Batmana jako zatrpklého a zahořklého stárnoucího hrdinu. Je násilný, protože ví, že se zločinem se jinak bojovat nedá. Na Batmana je pořádán hon novinářů, policie i zločinců a sám Batman se schovává za maskou Bruce Wayna. Totálně překopaná atmosféra Batmana, takhle jste ho ještě neviděli.

KNIGHTFALL - popisuje Batmanovo doslovné zlomení Banem.

KNIGHTQUEST: THE CRUSADE - v Batmanově kostýmu se objevuje Jean-Paul Valley (Azrael), který neuřídí psychickou zátěž, rupne mu v bedně a začne řádit. Dokonce zabije, což nikdy Batman nedělá....

KNIGHTSEND - Batman znovu nabývá svých dřívějších sil a zkušeností pod přísným dohledem Lady Shivy a hodlá odstranit zešílevšího AzBata (Jean-Paul Valley). Bruce Wayne se znovu stává Batmanem.

KINGDOM COME - není zrovna Batmanovským bookem, ale Batman se tam hojně vyskytuje. Jde o to, že Země je zahlcena novou vlnou militantně naladěných superhrdinů, různými manželskými i nemanželskými potomky současných superhrdinů. Zachycuje sjednocení stará gardy JLA a boj proti těmto mlaďochům. Batman je zde zobrazen jako ochrnutý muž s jakýmsi krunýřem na zádech a ze svého invalidního vozíku kontroluje za pomocí, Bat robotů celý Gotham. Gotham teď spíše než město připomíná obrovské vězení.

Pokud máte rádi Jokera, většina vám bude doporučovat KILLING JOKE, který popisuje jeho zrození a začátky. Nic proti, ale zkuste se poohlídnout po THE JOKER: DEVIL´S ADVOCATE. Tady je Joker souzen za čin, který překvapivě nikdy neudělal, a hrozí mu smažba na elektrické sesli. Batman musí, ať chce nebo ne, zasáhnout a Jokera před soudem očistit. To je trochu paradoxní, protože Joker je jeho úhlavní nepřítel, jak všichni víme. Inu, co naděláte, takhle už to s těmi hrdiny chodí.

Z edice ELSEWORLDS se dá s klidným svědomím doporučit trilogie BATMAN & DRACULA: RED RAIN, BATMAN: BLOODSTORM a poslední díl BATMAN: CRIMSON MIST. Vypráví o Batmanově souboji s vampýry (samotným Draculou), Batmanově nakažení a proměně ve vampýra. Následný boj s jeho nemocí, a samozřejmě i s jeho protivníky, dokonce najde i na zabíjení.

Z téhle edice lze ještě doporučit BATMAN: NOSFERATU, ale to bude zřejmě jen pro fanoušky tohoto klasického horrorového filmu z 60-tých let minulého století. Tvůrcem je Ted McKeever, a můžu garantovat, že takovýho Batmana (Supermana) jste ještě neviděli. NO MAN´S LAND - jde napříč všemi Batmanovskými řadami a popisuje děj v Gothamu po zemětřesení, které zcela ochromilo město. Z Arkhamu uprchli všichni šílenci a každý z nich si zabral část Gothamu. Je na Temném rytíři, aby Gotham znovu dostal pod svoji kontrolu.

Kromě těchto klasických příběhů, lze samozřejmě narazit na crossovery. Některé jsou vydařené, jiné míň a některé se nehodí ani na vytření zadku. Jen pro pořádek, Batman se setkal s Soudce Dreddem, Lobem, Spawnem, Darknessem, Hitmanem, SpiderManem, Daredevilem, Capt. Amerikou, Supermanem..... atd., atd. vlastně se setkal se všemi co v comxu něco znamenali, znamenají nebo znamenat teprve budou.

Co závěrem? No myslím že toho bylo řečeno už dost, ale přece. Pokud chcete zaplout do Batmanova vesmíru, můžete si vybrat vlastní cestu, buďto oblíbených tvůrců, nebo zajímavých momentů. Obojího se s Batmanem nabažíte do sytosti. Nezbývá mi nic jiného, než vám popřát šťastnou ruku při výběru a zdravý zuby aby jste to všechno překousali. I když, pokud jste dočetli až sem, vím jistě že zuby máte dobrý.
Drakeus (12.12.2002)
Turlogh [10:10:30 13.12.2002]
Taky jsem tam napsal, ze jsem to nepochopil, ne? :-) Tak dik za vysvetleni, ale stejne je ta veta zavadejici. :-) A IMAGES jsou coool! ;-)

Zack [09:59:32 13.12.2002]
Turlogh: tos to nepochopil... v Kamenaku popisuje Joker SVOJE zrozeni a zacatky... to ze se znali uz z drivejska na tom nic nemeni

Turlogh [09:53:10 13.12.2002]
Taky bych si mohl k seznamu prihodit par svych oblibenych kousku, ale nechci se vytahovat. :-) Spis mam jednu pripominku. Nepochopil jsem, jak to autor clanku myslel s vetou: "Pokud máte rádi Jokera, většina vám bude doporučovat KILLING JOKE, který popisuje jeho zrození a začátky." Pokud vim, v Kamenaku se Batman s Jokerem uz znaji docela dlouho, Batman to aspon naznacuje v tom uvodnim monologu. Jejich prvni setkani (z hlediska vnitrni chronologie) popisuje pribeh IMAGES (Dennis O'Neil/Bret Blevins), ktery vysel v LOTDK, nevim presne ktere cislo (polsky jubilejni 50-tka). Kdy se potkali poprve z hlediska chronologie naseho realneho sveta, to nevim, ale mam pocit, ze to bylo hooodne hooodne davno, v dobach, kdy Bolland jeste tahal za sebou dreveneho kacera po dvorku (a nebo to byl jeho tata? :-).

Rankir [16:26:50 12.12.2002]
Taky jsem to tak pochopil a proto jsem ten komentar napsal...:)))

Zack [14:54:52 12.12.2002]
Je jasny, ze tu spousta veci chybi, ale precejen to melo byt prvni nakopnuti, delat seznam batmanovskych booku by asi nebylo uplne nejlepsi. Treba Drakeus vynechal uplne Loebovi Batmany, ktery patri ke spicce (viz treba Halloween hnedka na prvnim obrazku). Ostatne, kazdy at doplni sve oblibene kousky v komentarich, od toho tu sou...

Rankir [13:55:36 12.12.2002]
K vyctu doporucene literatury bych prihodil A Death In The Family - sice to neni absolutni superspicka, ale Aparo kreslil Batmana hodne dlouho, takze by stalo za to neco od nej zminit a ten pribeh ma vzhledem k soucasnosti nekolik zajimavych rysu...:))) A navic to bylo asi poprve, kdy ctenari primo ovlivnili dej pribehu - druhy Robin Jason Todd opustil scenu pomerem hlasu 5343 pro smrt, 5271 proti. Skoro to byla plichta...:)))

1997 - 2005 © comX.cz