Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 WildC.A.T.S.: Homecoming (WildC.A.T.S. #21-27)
PŘIHLÁŠENÝ: -----
WildCATS jsou team. Team takřka klasický. Slovo „takřka“ si vysloužil pouze tím, že patří mezi ty mladší, tudíž o kapánek neotřelejší teamy. Dalo by se říci, že nepřímo vycházejí z myšlenky X-Menů (na kterých jeden z wildcatsovských autorů kreslíř Jim Lee ještě v okovech Marvel Comics pracoval). Ale i tak se povětšinou pohybuje v klidných vodách mainstreamu. Povětšinou. On by totiž nesměl existovat scénárista jménem Alan Moore.

O Alanu Moorovi jsem se minimálně já zmiňoval ve svých recenzích několikrát. Co se vlastně dá říct o tomto fenomenálním scénáristovi nového, něco co jsem již dříve nenapsal několikrát? Nic mě nenapadá. Ale jeden fakt zopakuji. Moora ať šáhne na cokoliv, je to bomba (což sice může být i pyrotechnik, ale vy jistě víte, jak to myslím). Je neskutečné, jak dokáže sérii, která má pevně zasazené kořeny, obrátit naruby, všechno pomíchat, zatřást a předložit čtenáři v naprosto nové formě. Navíc vůbec nevíte jak to dělá, že všechno co naškrábe je tak čtivé. Ennis má skvělé nápady, Bendis skvělé dialogy, Moore je prostě skvělý.

WildCATS jsou team. Tedy byly. V čísle 20 regulérní série většina členů exploduje v rakatoplánu, snažíc se o odlet na utopickou Kheru. Jen Majestic, Oracle a Grifter zůstávají z původního teamu naživu. A tu na scénu přichází Alan Moore. Hned na začátku jeho tažení se dovíte, že nikdo vlastně neumřel, a v tu chvíli se příběh rozvětví na dva samovolně proudící směry. Jeden provází zbytky původního teamu na zemi, druhý zas události na „rodné“ Kheře. Později se příběh rozvětví daleko více, ale proč vám v tom dělat guláš už v recenzi, že?

Teď mi s hrůzou došlo, že asi vůbec netušíte hlavní zápletku celých WildCATS. Tou je boj s Deamonity, krvelačnou rasou kdesi z hvězd, vypadající na genový kompilát vetřelce a predátora. Khera je s nimi v odvěké válce a i na Zemi ruří trvalý boj. Deamonité se snaží otevří teleportační bránu do jejich světa, WildCATS se jim v tom snaží zabránit. Tolik k základní myšlence vše. Ale vraťme se k našemu booku.

Tak kde jsme skončili. Jooo, přichází Moore. Tak milý pán scénárista vzal základní koncept, roztrhal, vyhodil a začal znova. Ona totiž válka mezi Kherou a Deamonity je už dávno minulostí. Deamonité ekonomicky nezvládli technologické závody s Kherou, přišla hospodářská krize a následný pád celého imperia... řikal jsem to, Moore je prostě hlava, každý jiný by sáhl po méně realném rozzuzlení celého konfliktu. A tak zatímco na Kheře zuří nové volby do místní „rady starších“ (a zdecimovaní Deamonité žijí ve svém vlastním ghetu), na Zemi Majestic a Oracle budují nové WildCATS (Grifter se na všechny vybod, protože v tý době měl vlastní sérii a hostoval v Deathblow). Vždycky se přece najde něco, proti čemu se dá bojovat.

Víc prozrazovat nebudu, jen se vynasnažím to ještě nějak shrnout. Moore, jak už to u něj bývá zvykem, zakomponoval do klasické série naprosto neklasické prvky. Stále si užijete dostatek soubojů, ale tentokrát jsou jaksi na vedlejší koleji zájmu. Hlavní roli zaujala politika, korupce, superhrdinské ideje narážející na reálný svět, prostě spoustu věcí, na které v mainstreamu nenarazíte i po dlouhém úporném hledání. Pokud bych měl srovnávat, tak Moore přiblížil WildCATS k projektům jako Planetary nebo Authority, ale ty nikdy nepatřili ke střednímu proudu a také nikdy neměli takový komerční úspěch jako WildCATS.

Kresba. Tak ta je klasicky klasická wildstormovská. Žádné velké experimenty (spíš žádné než velké), styly jednotlivých kreslířů takřka neodlišitelné. Je jasné, že většinu výsledné vizuální stránky dělá inker a colorista. A protože coloring je u Wildstormu (stejně jako třeba u Image Comics) věc čistě strojová, těžko odlišit, co dělal který krelíř. Ale není špatná. Vždycky jsem tvrdil, že Wildstorm má na mainstreamové scéně nejlepší kresbu, není tak suchá jako třeba od Marvelů, ani tak přehnaně silikonová jako od Top Cow. Kreslíři kreslit umí, inkerové obtahují s citem a coloring je většinou povedený. Pokud tedy kresbě odpustíte jistou “anonymitu”, budete spokojeni. Já jsem byl... McKean to sice není, ale toho bych ani u WildCATS nečekal.

Celkově můžu tento book vřele doporučit, i když je pravda, že si ho užije hlavně člověk alespoň částečně znalý Wildstormácké produkce a WildCATS samotných zvlášť. Také dodám, že na tento book navazuje další sebraný book, a to WildCATS: Gang War, který také psal Alan Moore a to ve velmi podobném duchu jako Homecoming.

Scénář: Alan Moore
Kresba: Trevis Charest, Kevin Maguire, Ryan Benjamin, Jason Johnson, Dave Johnson, Scott Clark
Vydal: Wildstorm/Image Comics v roce 1998
Zack (30.11.2002)
1997 - 2005 © comX.cz