Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Batman (batmanovské postavy 1. díl)
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Skutečné jméno: Bruce Wayne
Zaměstnání: multimilionář
Místo výskytu: Gotham
Poprvé v: Detective Comics #27 v roce 1939

Bio:
Dva strašlivé momenty navždy změnily život Bruce Wayna. První se stal v jeho 6-ti letech, když se procházel v okolí sídla Waynů a propadl se do jeskyně plné netopýrů. Sice ho otec brzy zachránil, ale dá se říct, že netopýři se Bruceovi dostali pod kůži. Druhý moment přišel o dva roky později, v uličce za kinem. Rodinka Wayneů zrovinka odcházela z kina plná dojmů z právě shlédnutého filmu The Mark of Zorro, když se k nim přihnal chlapík (podle některých verzí Joe Chill) a oba rodiče Bruce Wayna zabil. Pak se zase v poklidu ztratil do noci a nechal Bruce samotného s dvěmi chladnoucími těly na chodníku.

Ukázalo se, že policie tady nic nezmůže. Na scéně objevuje Leslie Thompkins - psychiatrička a sociální pracovnice, která přináší klid do traumatizované duše mladého Bruce. Společně Alfrédem Pennyworthem (sluhou rodiny Waynů) provázejí Bruce Wayna jeho dětstvím bez větších problémů. Nikdy se jim však nepodařilo vymazat z něj palčivou potřebu vymítit veškerý zločin z Gothamu, přísahu jenž pronesl nad hrobem svých rodičů.

Když vyrostl, trávil spoustu času studiem kriminologie a různých bojových umění. Cestoval po světě a hledal každého, kdo by ho mohl v boji naučit něco nového. Kromě toho se z něj stal vynikající detektiv a hlavně obratný mistr útěků.

Po letech se znovu vrací do Gothamu s úmyslem bojovat proti zločinu, ale bohužel se to neodehrává podle jeho představ. Při jeho prvním sólo výstupu, kdy bojuje s jedním pasákem a prostitutkou, ho prostitutka bodne a při následném policejním pronásledování je Bruce Wayne postřelen a tak tak uniká do svého sídla. Když pak zraněný probírá své selhání, léčí si svá zranění a přemýšlí jak donutit lotry aby se ho báli. V tom mu vletí do pokoje netopýr, a je jasno, stává se z něj Batman, ochránce Gothamu a noční můra zločinců. Zpočátku je Batman brán spíš jako zločinec, ale když pak zachrání dítě a ženu policejního komisaře Gordona, je jasné na jaké straně barikády stojí. Policie se sním dokonce domluví na jakémsi druhu signálu (obrovské světlo se siluetou netopýra uprostřed), který používají kdykoliv Batmana potřebují.

Existují věci, kterými si u Batmana můžete být jisti. A sice ,že nikdy (samozřejmě existují i výjimky) nepoužívá střelné zbraně - asi trauma ze zastřelení jeho rodičů a také to, že Batman zločince nezabíjí (snad s výjimkou ohrožení vlastního života). Cítí, že veškerý život by se měl chránit, bez rozdílu dobra a zla. Navíc pokud by někoho zabil, nebyla by možnost dostát spravedlnosti, to by byla pro Batmana osobní prohra. Další věcí kterou si můžete být jisti je to, že Batman se zjevuje jen za noci, aby dostál své stylizaci v netopýra.

Když jsme u těch zbraní, ty sice Batman nepoužívá, ale neznamená to, že do boje vychází neozbrojen. Nikdy nevyráží bez svého opasku, který skrývá rozličné kapsle s plynem, fosforem, kouřové granáty a pod. Batman používá taky vrhací zbraně batarangy a pod. Jeho kostým je vyrobený z kevlaru a vydrží i v plamenech nebo dokonce i zásah malou střelnou zbraní. Jeho kápě navíc je docela potřebná na jeho dramatické pózy, navíc slouží ke smazaní obrysů těla a tak je pro zločince těžší ho trefit. Co se týká pohybu Batman, kromě poskakování a chůze, používá hlavně Batmobile (lesklé černé obrněné auto) v němž dosahuje rychlosti 225m/h (s přídavným spalováním až 350). Jako další prostředky dopravy slouží Batboat (člun), Batplane (letadlo) a velké množství rogal a kluzáků. Veškeré vybavení je skladováno v jeskyni (BatCave) pod sídlem Waynů. V jeskyni je samozřejmě BatComputer s rozsáhlou databází zločinců.

Aby jsme nelíčili jen veselé stránky Batmanova života, přesuňme se k jeho pádu, a to pádu doslovnému. Do určité doby Batmanovy všechno vycházelo, zločin se pomalinku stěhoval z ulic směrem do Arkhamského ústavu pro duševně choré nebo do věznice Blackgate. Pak se ale do Gothamu přivalil Bane a začal systematicky Batmana ničit. Nejdřív otevřel brány Arkhamu a všichni jeho pacienti se rozprchly po Gothamu. Pro Batmana začala šichta na plný úvazek. Snažil se všechny uprchlíky vrátit zpět, ale byl to nadlidský úkol. Když pak psychicky i fyzicky unavený Batman sbíral na svém sídle síly pro další boj, Bane udeřil. A pro Batmana to mělo fatální následky, po souboji s Banem končí Batman se zlomenou páteří na invalidním vozíčku.... Batman je mrtev.

Ne nadlouho, Batman musí pokračovat a tak se do kostýmu nasouká Jean-Paul Valley ( rytíř řádu Sv.Dumase ) známý též jako Azrael. Pro lepší orientaci mu říkejme AzBat. Jenže AzBat není připraven nést takovou zodpovědnost a po nějaké době mu jednoduše přeskočí... AzBat se stává v podání Jean-Paula drsnější a neštítí se ani zabíjet (odnese to zločinec Abbatoir). To je něco, co Bruce Wayne nemůže dovolit, zneuctít jméno Batman. Jenže co může dělat, stále pevně sedí na invalidním vozíčku.... Po několika měsících tvrdého tréninku začíná Bruce Wayne zase chodit a pod vedením trenérky Shivy se znovu dostává do formy. Bruce Wayne se znovu stává Batmanem a prvním úkolem je zastavit šíleného AzBata.....

Jak vidíte Batman se rozhodně nenudí. A to jsem ještě nezmínil osudy jeho pomocníků Robinů. Každý jejich odchod nesl Batman dost těžce, stával se zatrpklejším a zatrpklejším. K tomu ještě připočtěte nekonečný boj proti zločinu a vyjde vám téměř tragická figurka. A tou bezesporu Batman posledních let je. Zatrpklý Bruce Wayne skrývající se za maskou Batmana, vytvořil z Gothamu jakýsi policejní stát, který je hlídaný 24 hodin denně. Aspoň podle vize tvůrců Kingdom Come.

Navíc do Gothamu si namířil i hitmanské eso Tommy Monaghan ....
Drakeus (17.12.2002)
Drakeus [18:01:01 17.12.2002]
to ZACK: kdyz vydrziz, dozvis se proc Batgirl nemluvi :-))

ogre [08:10:51 17.12.2002]
Batman ruleeeeeeeeeeeeeez :-)

Zack [01:17:57 17.12.2002]
Jo a taky autori prisli s docela peknou myslenkou... novy Gotham se rozdelil na dva psychologicke tabory. Na ty co zustali i behem NML a srabky, co zdrhli a ted se zas vraci. Skoro mi az bylo lito Bruce, ktery oficialne byl mimo Gotham, takze si vyzira nadavek dost a dost a pritom si jako Batman odmakal fakt hodne. Holt zivot je svine a nemazli se ani se superhrdiny...

Zack [01:13:23 17.12.2002]
Dovolim si jeste dodat aktualni vec. Jistě víte, ze byl jakysi No Man's Land, tedy kdy byl po znicujicim zemetreseni Gotham evakuovan (castecne), prohlasen za zemi nikoho a odriznut od sveta. Byla to jedna z vubec nejuspesnejsich akci v historii Batmana a dost ho to celkove postavilo na nohy. No a NML je uz pryc, Gothamu zas vladne poradek. Z Batmanovek jsou spis teamovky, protoze se ukazalo, ze vic hrdinu proda vic sesitu, takze ve vetsine sesitu najdete nejen samotneho tatku Batmana, ale minimalne Robina, poskakuje vecne vzdorujici Nightwing, vozickarka Oracle to vsechno jisti po informacni strance, batgirl ma moc slusivy oblecek a nemluvi (a moje vedomosti nesahaji tak hluboko, abych vedel vlastne proc)... jo a deda Gordon sel do duchodu (pote co byl malem zabit strelbou do zad od jednoho z kolegu, ktery z toho nakonec jeste vyvazl bez jakehokoliv postihu). Sem se nejak rozkecal... ale docet sem par sebranych booku, na recenze to nevidim a co bych vas trochu nepoinformoval, co? :))

1997 - 2005 © comX.cz