Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Bob Kane
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Bob Kane se narodil v New Yorku, 24. října 1916. V 15-ti letech se zúčastnil kreslířské soutěže pro Just Kids comics strip a skončil druhý. V 16-ti letech začal své výtvory prodávat do novin, stránku tak za 5 dolarů.

Po vystudování školy šel na 6 měsíců pracovat do studia Maxe Fleischera, kde se dělaly kreslené filmy - Pepek Námořník a Betty Boop. Odtud zamířil studovat umění.

O pár let později dostává práci jako kreslíř ve Fiction House a jeho první publikovaný comics byl v časopise Wow, What a Magazine #3. Z jeho další tvorby můžeme jmenovat např. Peter Pupp, Hiran Hick, Pluto.

Kolem roku 1938 se poohlížel po práci u DC (Detective Comics) a v roce 1939 tam nastoupil. Comicsové sešity byly úplně novým odvětvím a nestaly se populárními, dokud nezačal vycházet Superman. Ten způsobil v comicsovém světě boom. Supermanovské šílenství způsobilo, kromě jiného, že jeho tvůrci byli královsky placeni až 800 dolarů týdně, zatím co Bob Kane pobíral pouhých 50 dolarů týdně. Není proto divu, že když se DC začalo poohlížet po novém hrdinovy, podstrčil jim Kane (a Finger) svého Batmana.

Podařilo se, Batman začal vycházet v roce 1939. To byl Kane u DC pouhých 7 měsíců. První vize o svém hrdinovy měl však Kane daleko dříve, ve svých 18-ti. Existovaly 3 základní vlivy pod kterými stvořil Batmana:

Zorro
jeho nejoblíbenější film s Douglasem Fairbanksem v hlavní roli. Zorro je, tak jako Batman dvojí identita. Ve dne, tak jako Bruce Wayne, znuděný synek jedné z nejbohatších rodin ve městě. V noci se z něj stává mstitel. Vyjíždí do noci, z jeskyně pod domem, na svém černém oři. Tedy něco jako Batcave a Batmobile.
Leonardo da Vinci
jeho kniha obsahovala náčrty létajících strojů a na jednom z nich uviděl Kane muže s obrovskými, netopýru podobnými křídly. Kniha stará přes 500 let pomohla při vzniku podstaty Batmana.
The Bat
film z éry němého filmu, jehož hlavní hrdina padouch používal podobný signál jako později Batman (tzn. silueta netopýra v prostředku světla). Navíc netopýra se většina lidí sice bojí, ale jsou ním zároveň fascinováni, snad kvůli zlu, které reprezentuje. Bob Kane chtěl aby Batmanův kostým děsil zločince, stejně jako obyčejný netopýr vyděsí vás, když vám vletí do bytu.

Tohle všechno dohromady, plus návrhy a připomínky Billa Fingera, daly vzniknout legendě comicsu - temnému mstiteli z temného města BATMANovi. Kane prodal Batmana DC, ale na radu svého právníka si ponechal práva na všechny postavy vyskytující se v Batmanově vesmiru. Diky tomuto tahu se brzy stal mnohem bohatší než všichni Supermanovi tvůrci dohromady.

O nějaký ten pátek později vytvořil Kane další zásadní postavu. Její jméno je Robin The Boy Wonder, později zkráceno pouze na Robin. Robin, který se stal Batmanovým poskokem, pomocníkem, kamarádem. Byl vytvořen ze dvou důvodů: 1) aby se mladší děti měli s kým ztotožnit a za 2) aby si měl Batman s kým popovídat, když zrovna nebojuje z nějakýma lotrama. Jenže postava Robina nebyla v DC přijata tak, jak Bob Kane doufal a jeho šéf Jack Liebowitz řekl rovnou, Robinovi bude dána jen jedna jediná šance. Tou šancí byl Detective Comics #38. Tohle číslo bylo rozebráno v dvojnásobné nákladu, než normální čísla DC - bylo rozhodnuto, Robin zůstane.

Batman dostal samostatnou řadu asi rok potom, co se poprvé objevil na světě. V jubilejním prvním čísle se objevují kromě něj i Joker a CatWoman.

Kromě toho, že Bob Kane pracoval na Batmanovi, byl v 50-tých letech požádán hollywoodským studiem na spolupráci při tvorbě TV seriálu Courageous Cat. Později v roce 1965 spolupracoval Kane na TV seriálu Batman a kresleném filmu Cool McCool. V 70-tých letech pak zamířil znovu hollywoodu aby zaštítil jiné projekty a samozřejmě aby vypomáhal na Batmanových filmech, které jistě není třeba dvakrát připomínat.

Bob Kane zemřel v 3. listopadu 1998.
Drakeus (19.12.2002)
1997 - 2005 © comX.cz