Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Alvin Norge #1 (@peklo.Zcom) a #2 (Hořké proměny)
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Na jaře letošního roku vydavatelství BB Art přišlo na náš trh s několika slibně vypadajícími tituly evropské comicsové školy a jestli jsem se dobře díval, tak všechny pocházely ze země galského kohouta, Francie. Nejinak tomu tedy je i v případě série Alvin Norge, jejíž hlavní hrdina, překvapivě stejného jména, je přímo ukázkovým příkladem "moderního mladého muže". Tedy skoro. Jeho život je doslova vyplněn počítači a elektronikou. Dotáhl to dokonce tak daleko, že si musel odpykat půlroční trest ve vězení, za podvody s bankovními účty a hackování. Ale to už je dávno minulost, teď se živí poctivě vytváření programů a 3D grafiky. O to víc šokující je pro něj zjištění, že jedna z jím vymodelovaných postav, Kimberley, je obrazovým projevem ničivého viru, který se šíří sítěmi stejně rychle jako mizí celoroční úspory během nákupu s vaší drahou polovičkou. Kimberley napadá bankomaty, burzy, dokonce způsobí selhání raketoplánu Atlantis a jeho následné zřícení. Obětí i škod přibývá a Alvinovi je jasné, že je v pěkném maléru. S FBI v patách, ilegální přistěhovalkyní na krku a bez jediné stopy mu nezbývá než utíkat a pokusit se najít řešení dřív, než bude opravdu pozdě.

Takto bychom mohli ve stručnosti nastínit děj prvního dílu @peklo.Zcom, ovšem v této předvánoční době BB Art zaútočil na naše peněženky jeho volným pokračováním, nazvaným Hořké proměny. Alvin je nucen vypořádat se s následky viru a nově vzniklou cybersektou náboženských fanatiků, která ho označila za původce všeho zla právě díky Kimberley. Budu-li vyzrazovat víc, škoda pro ty, kteří ještě nečetli "jedničku", takže mlčeti zlato.

Chris Lamquet je mnohem lepší kreslíř než-li scénárista, alespoň podle série Alvin Norge soudě, jiná jeho práce se mi do rukou díky jazykové bariéře bohužel nedostala. Kresba je tedy kvalitní a velmi dobře provedená i v takových detailech jako jsou záběry monitorů a obrazovek, kde je vidět i zkreslení pixelů. Se scénářem je to poněkud slabší. Pominu-li technické nepřesnosti, které jsou občas i zábavné, je děj v některých místech trochu zmatený a v jiných zase nečekaně logický. Celkově vzato, takový průšvih to není a číst se to rozhodně dá, jen já osobně si odečtu několik "bodů" za scénář, ale lidem neznalým počítačové problematiky těch několik drobností vadit nejspíš nebude.

Český překlad je odvedený velmi dobře a nás, deformované ještě na základní škole ruštinou, určitě mile potěší mluva Norgeho běloruské spoluuprchlice Olgy, která prokládá anglické nadávky svou mateřštinou a fakt je, že zrovna tahle postava mi přišla zatím nejvychytanější. Z těch několika dalších stojí za zmínění snad jen agentka FBI, specialistka na počítačovou kriminalitu poručík Chuová, pravý opak mých zkušeností z reálného života, zkrátka ženská která nejen že rozumí své práci, ale dokonce i loví síťové zločince. Věc téměř k neuvěření, dámy prominou, ještě jsem se s tím nesetkal, čímž nechci v žádném případě tvrdit, že nikdo takový neexistuje.

Zpracování knih je profesionální, rozhodně patří k tomu nejlepšímu co u nás vychází, pevná vazba, kvalitní papír a více než příznivá cena 199,-, jak už je u comicsů od BB Artu zvykem, prostě paráda každým coulem. Takže doporučit nebo ne? Vlastně ano, Alvin Norge sice nedosahuje úrovně jiných a nesporně lepší knih, jenž u nás letos vyšly, ale ani si takové ambice nedělá. Chcete-li si přečíst nenáročný a přiměřeně zábavný comics, je tenhle kriminálně laděný právě pro vás.

Scénář a kresba: Chris Lamquet
Překlad: Tomáš Bicek
Vydal BB Art v roce 2002
Caine (16.12.2002)
Zack [14:17:58 16.12.2002]
Ogre: vsechny tyhle evropsky mainstreamy vypadaji podobne... to si nepomuzes

ogre [14:14:28 16.12.2002]
Zack, zohnal som si "jazdeneho sekacoveho" Vlad - Muj bratr Igor ale nejak ma to nenadchlo, Alvin Norge vyzera byt podobny.

Zack [14:09:03 16.12.2002]
Ogre: v pripade ze si peclive vybiras, tak nekupovat. Pokud kupujes vsechno aspon od prumeru vys, tak koupit, zas takova sr**ka to neni, precist se to da naprosto v klidu, aniz bych mel nejaky velky pocit vyhozenych penez.

Zack [14:08:04 16.12.2002]
To nebyli ufoni, ale teleportujici se morcata... tech je ted vsude spusta... :)

ogre [13:49:38 16.12.2002]
Tak neviem .... kupit, nekupit .... tazka to dilema

Caine [12:49:37 16.12.2002]
No hele to znam :o) Tuhle jsem hledal doma brachovo morce, fakt sem myslel, ze ho snad zabil. Tak se ho ptam "Davide, kde je morce???" a on "No molce, plofte tamdle Buboti, molce no..." a tak nevinne krcil ramenama... Najednou se mi za zady ozvalo "knik" a morce sedelo pred svoji klickou, kde fakt pred tim nebylo... Nejaky ufoni nebo virus, morce a bracha to je teprv neco :o)

Zack [12:17:33 16.12.2002]
Caine: stavaj se mi i horsi veci... treba si porad ufoni pucuji veci... znas to, neco nekde mas, najednou to tam neni a kdyz to prestanes hledat, tak se to nakonec objevi tam, kdes to hledal uplne na zacatku. Virus z fotky je proti tomu prkotina :))

Caine [11:49:31 16.12.2002]
Já v té dvojce zase tolik deprese nepocítil, spíš mi to přišlo jako zprávy v TV... Prostě stalo se to informujeme, děje se to pořád, zvykejte si. Což ve výsledku sice je depresivní, ale nemyslím, že to bylo účelně. Nemůžu si pomoct, na ty obrázky se dá aspoň koukat, ale už se vám někdy z fotky (byť i mozku s nádorem) najednou sám od sebe "vyrobil" virus ten pak "sestřelil" z oblohy raketoplán??? To je fakt hovadina :o)

Zack [10:51:37 16.12.2002]
To je bohuzel problem radovych scenaristu.... vetsinou jejich vedomosti sahaji lehce na povrch tematu a malokdo z nich jde hloub. Taky proc, kdyz se to od nich nejak zvlast nevyzaduje.

Turlogh [10:33:17 16.12.2002]
Cainův názor na sérii Alvin Norge je více-méně podobný tomu mému, jenom s tou výhradou, že mně příjde scénář o máličko lepší než kresba (ani jedno z toho se však nekvaifikovalo do kategorie vyšší, než je průměr). Cením na něm (na scénáři) především tu zoufalou a depresivní atmosféru druhého dílu. Díváte se na to - terorizmus, náboženský fanatizmus, cybersekta, vymývání mozků - a cítíte, že tohle všechno se kdykoliv může opravdu stát, a proto je to mnohem desivější, než nějaký horor se zombíky.
Caine tady vypíchl několik nedostatků v oblasti techniky. Já bych si dovolil tvrdit, že ještě o něco výraznější jsou pak v druhém dílu chyby v oblasti biologie a genetiky, což zamrzí o to víc, že na nich stojí pointa příběhu.

1997 - 2005 © comX.cz