Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 William (Bill) Finger
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Bob Kane je znám jako tvůrce Batmana. Ale je Batman, který nosí světle červený kostým, černá netopýří křídla připevněná k rukám a černou masku (ne nepodobnou Robinově), ten Batman kterého známe? Myslím že ne. Batmana, tak jak ho známe dnes vytvořil Bill Finger.

William (Bill) Finger se narodil 8. 2. 1914 v New Yorku. Vystudoval DeWitt Clinton High School, mimochodem stejnou jako Bob Kane. Tihle dva se ovšem na škole nikdy nesetkali. Po dokončení školy, pracoval Finger jako prodavač bot.

V době, kdy comicy tak jak je známe dnes nevycházely, existovaly pouze stripy či strany v novinách, si Bill Finger zamiloval příběhy The Shadow nebo Doc Savage, stejně jako Bob Kane. Tihle dva se dali dohromady a vytvořili strip pro děti Rusty and His Pals a příběhy dobrodruha Clip Carson.

V roce 1938 způsobil Superman díru do světa a v DC (Detective Comics) se poohlíželi po nějakém podobném hrdinovi. Bob Kane přišel se svou verzí Batmana a své náčrty ukázal Billu Fingerovi. Finger namítal, že se Batman příliš podobá Supermanovi a navrhl několik změn.

Vycházel z netopýra (odkud jinud když jde o Batmana že) okopíroval uši a pak, aby Batman nevypadal jako výr, natáhl celou jeho masku přes nos. Ani takzvaná křídla se Fingerovi nelíbila a tak zkusil použít jakousi kápi. Kápě stírala Batmanovy obrysy a když běžel nebo skákal volně za ním vlála a připomínala netopýří křídla. V Kaneově verzi neměl Batman ani rukavice, a jelikož Batman nesmí nechávat otisky prstů, vybavil ho Finger samozřejmě rukavicemi.

Bill Finger napsal několik ranných Batmanových povídek a tím vlastně vytvořil jeho osobnost. Vytvořil jeho alter ego - Bruce Wayna, dal Batmanovi Gotham a podílel se na tvorbě jeho protivníků - Cat Woman, Penguin, Riddler, Two Face a pod. Fingerova vize udělala z Batmana namísto superhrdiny, spíš hrdinu detektiva, pátrače, slídila. Chtěl vytvořit Batmana jako kombinaci Douglase Fairbankse, Sherlocka Holmese a samozřejmě The Shadowa a Doc Savage. Bill Finger měl rád tajemné příběhy a často je mixoval Batmanových příběhů. Příběh Batmana #1 napsal právě on.

Kromě Batmana Bill Finger vymyslel původní verzi Green Lantern a Wildcat (společně s Irwinem Hansenem). Později spolupracoval na comicsech Superman, Superboy, Wonder Woman, Flash, Atom, Tomahawk a pod. U Marvelů dělal na Captain America a All Winners Squad. Nezůstal jen u comicsů, ale podílel se i na filmu The Green Slime a pro Warner Bros. psal detektivní příběhy do seriálů 77 Sunset Strip, Hawaiian Eye a pod.

Bill Finger zemřel v roce 1974.
Drakeus (22.12.2002)
1997 - 2005 © comX.cz