Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Eatman
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Žít v postkatastrofickém světě není žádná sranda. O tom by vám mohl Crank Bolt vyprávět. Jenže s největší pravděpodobností nebude. Je to totiž tvrďák. Je to dokonce takovej tvrďák, že se v minulém životě musel jmenovat Clint Eastwood nebo Chow-Yun Fat. S těmi má totiž nejednu věc společnou. Za prvé skoro nemluví. V každém sešitě prohodí jen několik bublin textu a nikdy nic nevysvětluje. Za druhé furt má něco v držce. Clint měl svýho špačka cigára, Fat zase párátko. Crank neustále žužlá šroubek.

Crank vám nic vyprávět nebude a tak to za něj musí udělat někdo jinej. A ten jinej se jmenuje Akihito Yoshitomi. Neptejte se mě odkud se tenhle člověk vzal, jak je starej, jakýho je pohlaví (asi chlap. kdo jinej by kreslil comx s atmosférou Mad Maxe?) či kolik dalších comxů udělal. To nevím. Jediný co vím je to, že dělá EatMana. A dělá ho dobře. Postavu s tak podivnou super vlastností sem ještě nezažil. Posuďte sami.

Crank je EatMan. To jste již všichni pochopili. Ale proč? Má totiž tu schopnost, že co sní, může opět vyvolat z ruky (neptejte se jak doplňuje živiny, podle mě nejí normální jídlo). Tzn. že když zblajzne pistoli, nosí jí u sebe pořád a nemusí se bát, že mu jí někdo ukradne, že jí ztratí a pod. Tímto způsobem může absorbovat jakékoliv množství hmoty, aniž by se to nějak projevilo na jeho vnějším vzhledu.

Ještě podivnější než Bolt je svět ve kterém žije (byť on je jednou z jeho největších zvláštností). Holé pláně kam až člověk dohlédne, sem tam nějaké město. Po ústřední vládě neštěkne ani pes, byť (podle některých narážek) nějaká existuje. Víceméně to připomíná divoký západ. Jen ten Vinetou tu chybí. V tomto prostředí můžete dělat prakticky cokoliv. A Bolt dělá průzkumníka. Chodí pustinou a sem-tam přijímá úkoly. Samozdřejmě Bolt není jediný člověk na světě obdařený nějakou super-sílou. Objeví se i lidé ovládající magii (nebo něco podobného) a tak celá série stylově kolísá od cyberpunku k technické fantasy Final Fantasy like. Osobně bych řekl že Bolt je postmoderní potulný samurai. Je čestný (svým způsobem) a někdy udělá i něco, za co nechce peníze. O jeho minulosti se od něj nedozvíme nic a proto občas něco vyplave na povrch při setkávání s jinými postavami. Tak se kupř. dozvíme pod jakým jménem vystupoval dříve a pod.

Dokonalou kresbou se série nevyznačuje, spíše průměrnou, ale jednu zvláštnost (kvůli které jsem ho začal kupovat) rozhodně má. Každý sešit je samostatný příběh. To je věc v japonském comxu přinejmenším nezvyklá. Pokud vím, tak obdobně fungují jen Slayers. Prostě já Eat-Mana žeru. A vy?
Riko-kun (21.12.2002)
1997 - 2005 © comX.cz