Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Rising Stars Vol.1: Born in Fire (#1-8)
PŘIHLÁŠENÝ: -----
V úvodu každé recenze, která se nějak týká Top Cow mam neodolatelnou chuť zmínit jejich pověstnou scénáristickou impotenci. Většinou i jindy kvalitní scénáristi jsou najednou ti nejtrapnější pisálkové bez jediného kousku invence. Když to dorazíte vcelku velkou sterilností kresby, zbude vám čistý mainstream, který prostého čtenáře neurazí, ale taky nijak neohromí. Stejně tak musím v úvodu každé takové recenze zmínit, že existují výjimky. Teda výjimka. J. Michael Straczynski.

O Straczynskem jsem už psal něco málo v souvislosti s Midnight Nation (také velmi povedená minisérie Top Cow). Nedá se o něm říct, že by měl bůhvíjak geniální nápady, humorem opravdu hodně šetří (vlastně když tak přemýšlím, tak si nevzpomínám na jediný vtip v jeho comicsech), prostě odvaření z něj asi nebudete. Ale je to poctivý řemeslník, kteří své řemeslo zvládá jako málokdo a co je nejdůležitější, jeho forma je stabilní. Co naplat, že někdo ze sebe dokáže vytáhnout neskutečné věci, když to prostřídává s největším možným odpadem (né, nemluvím o Ennisovi :)? Straczynski prostě umí vyprávět, ať už vypráví cokoliv.

Rising Stars je víceméně supehrdinský comics. Kdysi dávno na malé americké městečko dopadla tajemná kometa, která dala nadlidské schopnosti 113 budoucím dětem, které tou dobou čekaly v lůnu svých matek na divoký osud. Vláda se starala o výchovu těchto dětí, jejich výcvik, jejich objevování nových a nových schopností. Děti vyrostly, staly se z nich platné články fungující společnosti. Najednou však začínají Speciálové umírat a je nepochybné, že za tím stojí někdo z vlastních řad, protože každou smrtí se stává zbytek přeživších silnější.

Born in Fire obsahuje prvních osm sešitů, které Straczynski využívá spíš k představení hlavních protagonistů. A že jich je. Přecejen tu máme 113 speciálů, doktora, který se o ně staral a jeho úkolem bylo mimojiné vymyslet na každého způsob jeho případné likvidace, lidi od vlády atd. Velmi rychle zjistíte, co se děje, veškeré případné tajemno vyšetřování vražd je pryč a nádech příběhu se přesune úplně jinam, než byste na začátku čekali (ostatně, to postihlo i Midnight Nation, neodvažuju se odhadovat, jestli to je úmyslně nebo se Straczynski občas nenechá unést vlastním příběhem). Na konci booku jsou už tedy karty jasně rozdány a vy se těšíte na další s příslibem slušných masakrálních scén.

Kdybych měl srovnávat (a to já rád), tak bych Rising Stars přirovnal ke kombinaci Watchmen, Highlander, Kingdom Come. Z Watchmen si bere psychologické rozbory postav, postupné zasvěcování do celkového obrazu různými flashbacky a postraními liniemi, ostatně i tou detektivní zápletkou o vraždění superhrdinů. Nutno přiznat, že Moore šel daleko více do hloubky a Straczynski se mu na tomto poli může rovnat velmi těžko, ale asi ani neměl takové ambice. Highlanderem jsem měl na mysli pochopitelně filmovou (bohužel) trilogii o nesmrtelných, kteří se zabíjejí navzájem, aby zůstal jediný, nejmocnější. I to přebírání energie v něm najdete. No a ke Kingdom Come spěje příběh právě koncem tohoto booku, kdy se schyluje k strašnému boji mezi Speciály, vznikají aliance podporované lanařením buď na tu či onu stranu barikády. Těžko říct, jestli autor opravdu sáhl k této inspiraci, každopádně vám to snad pomůže si představit, co můžete čekat.

Kresbě budu tentokrát věnovat jen minimálně prostoru, protože je přesně takové, jakou byste od Top Cow čekali. Mainstream jak sviňa, totální sterilita, dlaždičky v obýváku. Pokud si na to potrpíte, proč ne. Asi by se mi osobně líbila víc osobitější kresba, dokonce bych možná bažil po nějaké evropské realistické škole, ale co se dá dělat. Takže všichni chlapy vypadají až na vlasy stejně, stejně tak ženský. Ostatně, pokud jste viděli jakýkoliv image-like comics, víte naprosto přesně, co mám na mysli. Ale stejně tak se nedá říct, že by kresba byla špatná, on image-like styl má i své výhody v dynamice a pompéznosti, což u superhrdinského comicsu není až tak na škodu.

Tento první book všem vřele doporučuju, uvidíte sami jestli chcete pokračovat v příběhu dál nebo skončit osmým sešitem. Scénář je výborný, kresba imagovská, ale dá se to přežít. Celkově jedna z lepších sérií, která by vám uniknout asi neměla.

Scénář: J. Michael Straczynski
Kresba: Keu Cha
Vydal v roce 2001 Top Cow
Zack (22.07.2003)
Turlogh [12:46:45 24.07.2003]
Osobne po Midnight Nation Straczynskemu docela verim, a protoze uz znam svuj posun vkusu vuci Zackovi, urcite se mi to bude libit vic, nez jemu. :-) RS je sice chronologicky starsi, nez MN, ale zas ma dvojnasobnou plochu, takze by to mohlo byt dost zajimave. Uz aby to Mandragora vydala. :-)

1997 - 2005 © comX.cz