Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Little Annie Fanny Vol.1 1962-1970
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Pravděpodobně i u nás, v comicsově rozvojové zemi, jste zaslechli někdy o magazínu MAD! Satirický (o to že opravdu hodně satirický) magazín plný comicsů, stripů a podobných kulišáren ve Státech zevrubně pojmenovaných cartoon, začal vycházet v roce 1957 a s obrovským úspěchem, který si bezpochyby zaslouží, vychází dodnes. Asi ale už pravděpodobně nevíte, že jedním ze zakladatelů a prvních autorů této legendy je jistý Harvey Kurtzman. Nejenže přišel se základní myšlenkou, psal scénáře, kreslil, staral se layout stránek, ale celé to i editoval. Po čase mu to ale bylo málo. Chtěl totiž něco svého a značku MAD! vlastnil vydavatel William Gaines v zastoupení E.C.Comics (dnes DC Comics). A tak svoje dítko v poměrně útlém věku opouští, aby se chvíli potloukal kolem neúspěšných plátků a nakonec skončil spolu s kreslířem Willem Elderem právě u Little Annie Fanny.

O Annie je potřeba říct hned několik věcí, které na sebe úzce navazují, takže je těžké začít. Asi nejlépe bude, když to vezmu od dalšího jména. Hugh Hefner. Neznáte? Ale určitě ano. Muž, který v roce 1954 přišel s lehce erotickým magazínem Playboy, který stejně jako o 3 roky později MAD!, ovládl trh s tiskovinami. A Hefner si řekl, že chce do svého časopisu pěkný, vtipný a lehce erotický comics přesně v MAD stylu, je tedy pochopitelné, že kontaktoval právě Kurtzmana. Po několika drobných nezdarech a neúspěších, došlo ke stálé spolupráci až v roce 1962. Kurtzman přišel po všech možných kompromisech s postavou prsaté blondýnky Annie Fanny, Elder ji nakreslil a Hefner poté rozhodl, že to chce něco nového. A tehdy se udála věc, v comicsu do té doby takřka nevídaná. V dobách kdy kralovala kirbiovská kresba, Little Annie Fanny byla celobarevná (žádné rastrované obludy známé z ostatních comicsů) a co víc, malovaná. Kreslířů a malířů se na Annie vystřídalo opravdu hodně, všichni se drželi jednotného stylu, takže je poznáte jen velmi zřídka a po pečlivém porovnávání obrázků. Přiznám se, že bych bez bližšího upozornění poznal leda tak Franka Frazettu. Každopádně je neškutečný, že ač je tento comics datován na začátek 60tých let, celá výtvarná stránka by obstála i dnes a rozhodně patří vůbec mezi to nejlepší, co sem za roky v comicsu viděl. Je vidět, že autoři měli poměrně dost času na pár stránek a vyhráli si s nimi do posledního detailu. Ostatně o detaily jde především.

O čem vlastně Little Annie Fanny je? Inu jak bych vám to jen… no… asi takhle. Hlavní hrdinka je naivní (ale opravdu hoooodně naivní) blondýnka, s velkýma (ale opravdu hooooodně velkýma) prsama a o to menším mozečkem. Jak jinak, fušuje do modelingu a do filmové branže. To máme za sebou tu playboyovskou část. Ale jelikož příběhy píše šílený Kurtzman, příběhy jsou opravdu značně madovské, což pro neznalé znamená asi tolik, že vedle totální parodie všeho na všechno dominuje ještě satira leckteré skupiny obyvatel USA té které doby. Příběhy komentují vše, počínaje politickou situací, přes sexuální revoluci až k šílenství kolem Beatles. Jak známo, abyste si náležitě vychutnali správnou parodii, musíte znát originál. To je asi největší úskalí pro mladé (navíc české) čtenáře. Málokdo si asi pamatuje živého Kennedyho. Naštěstí to vydavatele sborníku napadlo, a tak je na konci celého booku (který má stejný formát jako původní Playboye) připojen text doplňující důležité odkazy na události a jména. I tak to dá místy dost práce pochopit, z čeho si autoři dělají vlastně legraci. Asi jako kdybyste za třicet let chtěli, aby chápal Zelenýho Raula.

A vidíte, tomuto přirovnání jsem se původně chtěl vyhnout. Nepovedlo se. Jakkoliv má Little Annie Fanny k Zelenýmu Raulovi obsahově hodně blízko, nerad bych je dával na i trochu podobnou úroveň. Scénáře u Little Annie jsou daleko vtipnější, humor je na daleko vyšší inteligenční úrovni, fekálních vtipů či ohraných gagů se nedočkáte. V každém panelu najdete desítky neskutečných legrácek, které jsou z části asi hlavně zásluha kreslířů, postavy jsou sice povětšinou karikaturami skutečných lidí, ale jsou spíš zábavní než odpudivý. A v neposlední řadě, kde v Zeleném Raulovi kraluje politika, tam v Little Annie Fanny nastupuje spíše parodie na společensko kulturní klima. A věřte, že třeba parodii na Jamese Bonda se budete smát i teď po víc jak 30ti letech.

Little Annie Fanny patří rozhodně do zlatého fondu comicsové klasiky. Kresba spojená s malbou je zde naprosto unikátní a sotva budete hledat lepší (v kategorii realistická kresba). Počtou si hlavně pokročilejší angličtináři (se slovníkem v ruce a nastartovaným Googlem), ale pokud se vzdáte absolutního pochopení všech vtípků a odkazů, tak se obejdete i bez toho. Z mého pohledu věc, která by v každé vážně myšlené knihovničce comicsáře neměla chybět.

Autoři: Harvey Kurtzman a Will Elder
Spolupracující kreslíři: Paul Coker Jr., Jack Davis, Frank Frazetta, Russ Heath, Al Jaffee, Bob Price, Arnold Roth, Larry Siegel
Původně vydával Playboy v letech 1962-1970
Sbírku vydal Dark Horse Comics v roce 2000
Zack (31.12.2002)
aliasss [20:37:29 06.01.2003]
Fakt škoda, že už Crew nedělají profíci (Pavlovský, Kopřiva, Litoš,...), Teda respektive dělají, ale kazí jim to veverčák :-(

Zack [08:23:05 06.01.2003]
Mel. Vazne to jako vzdy ve Veverkovi...

aliasss [20:27:15 05.01.2003]
Magazín MAD? Neměl se náááááhodou oběvit v CRWI? Kde to sakra vázne ?!?

mára [23:13:50 31.12.2002]
Joo, tahle velikost nahledu je dobra:))

1997 - 2005 © comX.cz