Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Tanec mrtvoly
PŘIHLÁŠENÝ: -----
aneb o mé první a nepříliš vydařené osobní zkušenosti s Kájou Saudkem v rámci představení a následné autogramiády jeho nejnovějšího „komiksu“ Velký den v Temelíně, kterážto akce se uskutečnila onoho slavného dne 18. 7. 2003 v 10:00 v Českých Budějovicích v poměrně útulném prostředí literární kavárny Měsíc ve dne.

Vážení přátelé, kamarádi a členové SRPŠ, ještě před tím, než začnu s popisem oněch neblahých událostí, jejichž charakter je již letmo načrtnut v poněkud rozvleklém podtitulu názvu mého článku, rád bych zdůraznil jednu věc. Jsem téměř fanatickým obdivovatelem díla Káji Saudka, tedy převážně toho, co stvořil před rokem 1990, snažím se – více či méně úspěšně – sbírat jeho komiksy a nevýslovně mě mrzí, že pravděpodobně definitivně sešlo z vydání jeho komiksové monografie chystané svého času BB Artem. Proč k tomuto došlo by možná bylo námětem na samostatné zamyšlení a abych pravdu řekl, když mi na letošním comiCZconu Jiří Buchal osobně vysvětlil jak to bylo, bylo mi mírně řečeno na blití:). Ale abych to nějak uzavřel. To, že někoho bezmezně obdivuji, mi naštěstí nezastřelo zdravý rozum a vidím pořád dobře, takže musím bohužel konstatovat, že zatímco dřívější dílo Káji Saudka v mých očích neztratilo nic ze své působivosti, tak z mé někdejší úcty k jeho osobnosti už nezbylo ani ono příslovečné množství menší než malé. A nyní již, můj veletrpělivý čtenáři, vzhůru do víru akce a dobrodružství.

Ten památný týden jsem zrovna pobýval pracovně/rekreačně v jihočeské metropoli, když tu mě ve čtvrtek na zastávce MHD udeřil do očí nepříliš výrazný leták propagující představení a křest nového komiksu naší „žijící legendy“ Káji Saudka. Upřímně jsem se podivil a to hned několikrát. Poprvé tomu, že vůbec Saudek dělá nějaký komiks, pokud vím, tak kudy chodí tudy rozhlašuje, že komiksy ho ne(u)živí, podruhé pak tomu, jak to, že o tom ještě nevím, (přeci jenom začít s propagací takovéto akce den předem se mi zdá trochu pozdě, nicméně to možná mělo trochu zmírnit nebezpečí možné ostudy) a potřetí pak tomu, co vůbec Saudek dělá v ČB. Nicméně mé srdce zaplesalo nad tím, že konečně spatřím mistra naživo a bude-li mi štěstěna nakloněna, získám možná i autogram a společné foto.

V pátek 18. 7. jsem se tedy drze ulil z práce (vymluvil jsem se, že musím na studijní ohledně přihlášky na státnice:)) a vyrazil s dostatečným předstihem na místo konání, očekávaje davy rozzuřených fanoušků obtěžkaných stohy materiálů k podpisu určených. Mé obavy se však ani zdaleka nenaplnily. Do kavárny jsem dorazil v 9:30, tedy půl hodiny před avizovaným představením komiksu a hodinu před plánovanou autogramiádou a k mému neskonalému překvapení nebyla na místě ani noha. Mohu tedy s určitostí říci, že jsem tam byl první, a z řad fanoušků zřejmě jediný, návštěvník. Objednal jsme si kafe, které jsem též na místě zaplatil, což se následně ukázalo jako krok neprozřetelný, neboť v rámci akce a občerstvení zde připraveného bych ho dostal zdarma:). Dále jsem nelenil a zeptal jsem se obsluhy na baru, jaká je situace a bylo mi sděleno, že pro Saudka se teprve jelo, že jsem tady fakt první a když jsem se dále ptal jak to bylo s těmi plakáty ten milý mladík mi stranou sdělil, že se snad do poslední chvíle nevědělo, kde to bude, kdy to bude a jestli vůbec. Pokojně jsem tedy upíjel svoji kávu a asi v 9:45 dorazily regionální zpravodajské štáby TV Nova, TV Prima a Radia Faktor, pro kteréžto pracuje jedna moje kamarádka studentka, i dali jsme se tedy do řeči. V tom znenadání dorazil menší chumel lidí a bylo oznámeno, že mistr s doprovodem jest na místě a že tedy můžeme jít nahoru do galerie, kde se bude konat „tisková konference“. Rychle jsem se tedy společně se štáby přesunul do prvního patra, kde se nachází přilehlá galerie. Zde bylo na zdech k vidění několik obrázků Káji Saudka (asi 4, víc rozhodně ne), které měly zřejmě představovat inzerovanou výstavu a dále mistr sám stojící v koutě společně se svou fenkou a bez jakékoliv předpojatosti musím říci, že se mi zdálo, že se sotva drží na nohou (a nervozitou to zřejmě nebylo). U stolku, na kterém byla (v češtině a němčině) velice nadnesená cedule „tiskové podklady“ jsem si přivlastnil inkriminovaný komiks, tiskovou zprávu a výběrovou komiksografii Káji Saudka.

Poté, co jsem se ujistil, že v místnosti se skutečně nachází asi 10 lidí včetně pořadatelů, reportérů a mě, pustil jsem se do zkoumání výše zmíněných materiálů, neboť do začátku tiskovky ještě pár minut zbývalo. Začal jsem komiksem a již po několika vteřinách mě polilo horko a mé pocity se – bohužel – s přibývajícím časem jenom zhoršovaly. Musím říct na rovinu, že komiks je naprostou tragédií po stránce obsahové i formální. Tak tedy vězte, že celé dílo tvoří 8 stránek na křídovém papíře (2 slepené dvoulisty), je to barevné (jestli to vybarvoval Saudek sám, jeho dcera nebo nějaký průměrně talentovaný žák druhé třídy (kterému pomáhal Parkinson osobně) není jisté, pouhým pohledem nelze odhadnout) a obsahuje to tolik různých fleků, skvrn a jiných podivností, které evidentně nevznikly při tisku, až se mi zatmělo před očima. A to nemluvím o tom, že se nikdo ani nesnažil (!) odstranit pomocné linky v bublinách. Co se týče děje, pokud by mi toto někdo předložil bez nezbytných informací, neváhal bych tento kousek okamžitě opatřit nálepkou parodie (asi jako když jsem poprvé slyšel v rádiu Lunetic:)). Žádný děj tam vlastně není a to, co je tam místo něj, se mi zdá stejně naivní jako budovatelské písně 50. let nebo možná lépe, takové ty brožury Svědků Jehovových (opravdu nepřeháním)!!

Ale zpět k věci. Školní třída maturantů se vypraví v doprovodu pedagogického doprovodu do Temelína. Ten je znázorněn v naprostém rozkladu, věže se rozpadají, ze všech trubek kape radioaktivní odpad (nebo co to má být) a vlastně to spíš připomíná Černobyl po havárii. V blízkém okolí nezbytná měsíční krajina a aby toho nebylo dost, před branou zrovna probíhá demonstrace ekologů. Těsně před vstupem se zjistí, že jedna z žákyň je těhotná a tudíž nemůže dovnitř, protože je tam škodlivé záření, které by mohlo poškodit plod!! Jinak žáci jsou neustále třídní učitelkou ujišťováni, že se nemají bát klást kritické (?) otázky. To už se nám rozvíjí paralelní „dějová“ linie, kde zjistíme, že premiér Zeman (!) je také zrovna v Temelíně na návštěvě, ale, protože je zlý, zajímá ho akorát, jestli červené víno, které se bude podávat, má správnou teplotu (nikoliv tedy Becherovka:)). Pak se tři strany nic neděje, jediným úkolem bublin hustě zaplněných textem je (převážně demagogická) kritika jaderné energetiky. Nakonec se zjistí, že celý příběh (kde mimochodem ještě vystupuje Václav Havel jako prezident!) byl pouze „noční můrou“ dvou lidí, a to jednoho z žáků, kteří jedou na exkurzi a (pravděpodobně) „premiéra“ Zemana. Celý ten masterpiece je zakončen půlstránkovým obrázkem, kde je víc zelené než na vojenských trenýrkách a dále je zde k vidění většina způsobů alternativní výroby elektřiny a zcela na závěr nějaká propagandistická hesla.

Stihl jsem to přečíst než konference začala a ještě jsem se stal asi na 5 vteřin televizní hvězdou, protože kameraman TV Nova, čistě z nedostatku jiné příležitosti, se ke mně přitočil a podrobně mě instruoval, jak mám otáčet stránkami, aby to prý vypadalo autenticky:). No a pak to přišlo. Mgr. Pavel Vlček (tel. 777 006 241, kdybyste mu náhodou chtěli někdo zavolat:)), předseda české sekce Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí, přivítal všechny zúčastněné, vysvětlil proč komiks vznikl a pak dal slovo Saudkovi. Ten se rozvážně postavil, pravil, že jeho bratr začínal své produkce stojem na rukou, ale že on má tedy něco lepšího a předvedl svůj (podle vlastních slov) pověstný stoj na nohou. Poté představil svého psa jako svoji manželku, řekl několik vět o jaderném nebezpečí a pak byl prostor pro dotazy. Nikdo se na nic neptal (byl jsem paralyzován a vlastně jsem už ani nevěděl na co se tak zeptat) a tak se tedy jedna paní, též členka mateřského sdružení, odhodlala a položila otázku, co říká na Temelín Saudkova manželka (fakt to řekla takhle, ale myslela samozřejmě toho psa), protože ona má taky pejska a ten na Temelín štěká. No musím říct, že přes to všechno mi bylo Saudka na chvíli líto, neboť ani on nevěděl co na tohle říct, tak mu Mgr. Vlček, aby ukončil trapné ticho, ještě jednou poděkoval a pak už na něj pustili reportéry. Dole pak seděl Kája a podepisoval hromady těch blbostí do zásoby, mně se taky podepsal a ještě svolil k fotografování, takže až dodělám film (počítám tak za 2 měsíce:)), tak dodám ještě foto (pokud vyjde).

Abych to shrnul, myslím, že moje pocity jsou zcela jasné a troufám si tvrdit, že každý jiný Saudkův oddaný fanoušek by se cítil stejně. Myslel jsem, že po volebním plakátu pro KSČM už nic horšího nepřijde. No, přišel plakát na Kameňák (dlouho jsem se zdráhal uvěřit, že je to od Saudka) a teď tohle. Jsem opravdu zvědav, čím nás mistr překvapí příště. A s tím vlastně také souvisí název tohohle pamfletu. Když jsem nějaké informace o této události zveřejnil na auditoriu Crwe, někdo to okomentoval slovy „smrt legendy“. Není to pravda. Legenda už dávno nežije. Je to mrtvola, která tancuje na provázkách, které ovládá mamon a démon alkohol, a nám nezbývá než doufat, že legenda naší generace na sebe nenechá dlouho čekat.

Míra “Pafnuc“ Adamec Název: Velký den v Temelíně
Podtitul: Třída maturantů a ministerský předseda na návštěvě jaderné elektrárny
Scénář: Fritz Witzany
Překlad: ??
Kresby: Kája Saudek
Vydavatel: OIŽP – Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí
Náklad: 50 000 kusů
Cena: zdarma

Na úplný závěr ještě několik informací z tiskové zprávy:

- Fritz Witzany je členem Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí
- Kája Saudek již desetiletí žádný komiks nenamaloval (vážně??)
- „Často přijíždím do jižních Čech a domnívám se, že Temelín krásné jihočeské krajině velmi uškodil,“ sdělil K. Saudek.
- komiks bude zdarma distribuován především v jižních Čechách formou neadresných zásilek, bude zaslán našim politiků jako čtení na prázdniny a zveřejněn na internetových stránkách OIŽP a www.komiks.cz
- „Chtěli jsme zvolit jinou a současně humornou formu, jak vyjádřit náš názor na Temelín. Slibujeme si od této nové formy, že se nám podaří oslovit jak mladé lidi, tak střední generaci,“ říká Mathilde Halla z Hornorakouské platformy.
pafnuc (31.07.2003)
VXP [13:52:38 01.08.2003]
:DDD sice to vypada k smichu, ale ja mam ze Saudkem podobnou zkusenost (autogramiada 30 pripadu majora zemana od Datla) tam sice bylo lidi vic, ale taky to byla hruza a des... a kdyz jsem dal Saudkovi k podpisu Zemana od vydavatelstvi CREW tak rikal... vy mate toho od konkurence? a ja na to jak od konkurence? dyt tomuhle vydavatelstvi jste na to podepsal prava ... a on: nikomu jsem nic nepodepsal, ja zadny prava nemam nebo neco takovyho :(

ogre [08:18:52 01.08.2003]
He he he :-) Proste no comment :-)

1997 - 2005 © comX.cz