Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Hulk
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Bruce Banner, expert na atomovou fyziku je při jednom nepovedeném pokusu vystaven gamma záření. Vědec nehodu zázračně přežije, ale něco se změnilo. Po nehodě se cítí překvapivě skvěle – jeho stará zranění se zahojila, ale velice špatně spí a když ho něco naštve, promění se v obrovské zelené monstrum jménem Hulk, které má v oblibě ničit vše, co se mu postaví do cesty.

Banner začne v tomto stavu mít veliké problémy s policií a armádou, které velí generál Thadeuss Ross (otec Betty Rossové – Bannerovy kolegyně a dřívější přítelkyně), který miluje své povolání a snaží se Hulka chytit a použít pro armádní účely. Jenže na zelené monstrum nic nezabírá. Žádné mříže ho nezastaví, dokáže zvednout sto tun, skákat stovky metrů vzduchem nebo chytat vypálené rakety (ale i kdyby ho nějaká zasáhla, zranění se mu zahojí po pár vteřinách).

Hulk spatřil světlo světa roku 1962 u vydavatelství Marvel, kdy ho na stránky comicsu převedl slavný Stan Lee. Při jeho vymýšlení se prý inspiroval hlavně Dr. Jekyllem a Frankensteinem. Asi proto byl také Hulk v prvním čísle šedé monstrum, které se objevuje jen po západu slunce. Jenže to mu vydrželo jen na pár sešitů a pak ho Lee přebarvil na konečnou zelenou a nechal ho mutovat i ve dne.

Jeho první série ale i tak moc dlouho nevydržela a Hulk zmizel, aby se o dva roky později objevil v sérii Tales of Astonish, kde bojoval s Giant-Manem. V roce 1968 byla tato série přenechána jenom Hulkovi a byla přejmenována na The Incredible Hulk.

Hulk se však nadále objevoval i v jiných comicsech – často hostoval u Spider-Mana a Daredevila. Poté ale přišel čas, kdy museli tvůrci Hulkovi přidělit i nějaké kvalitní protivníky (už se prostě nemohl pořád jenom prát s armádou), a tak přišel Abomination, jugoslávský tajný agent Emil Blonsky, který byl změněn stejně jako Hulk pomocí gamma záření. Jeho úkolem bylo Hulka zlikvidovat, a proto byl vyroben silnější a zuřivější, ale na rozdíl od Hulka se nemohl proměnit zpět v člověka. Hulk na konec s Abominationem poprvé prohrál, ale z následujících bitev odcházel už jako vítěz.

Dalším Hulkovým protivníkem je Absorbing Man, který na sebe dokáže vzít podobu všeho čeho se dotkne. Vždy když ho Hulk porazí, dokáže se zase poskládat dohromady, a tak je prakticky nesmrtelný. To však není případ záporáka jménem Leader, který sice není nesmrtelný, ale je proklatě inteligentní. Za to může být vděčný mutaci svého mozku, která mu ale trochu více protáhla hlavu. V boji proti Hulkovi používá svou armádu robotů a nejmodernější počítačové technologie.

Posledním Hulkovým problémem je Zzzax, který má dvanáct metrů (někdy i více) a skládá se z elektřiny, což mu umožňuje „střílet“ obrovské výboje elektřiny a pomocí bioelektřiny může dokonce ovládat lidské mozky. Jeho jediným problémem je to, že svou energii musí často nabíjet. V této chvíli je zranitelný, ale i tak je asi nejtěžším Hulkovým protivníkem.

I samotný Hulk se dočkal několika filmových zpracování, mezi kterými však nejvíce vyniká adaptace od oscarového režiséra Ang Leeho (Tygr a drak) z roku 2003, která s sebou přináší směs postmoderních výrazových prostředků i věrných odkazů pro vyznavače kreslené předlohy.

O Hulkovi, jako comicsové postavě se mnoho dalšího můžete dozvědět na www.marvel.com a filmem se zabývají další povedené stránky www.hulk.cz nebo www.hulkmovie.com.
Ondra (24.08.2003)
MilanH [14:48:38 30.08.2003]
Prvy komiks Hulka si mozete precitat na http://reading-room.net/Hulk1/Hulk1Cover.html

mára [17:48:25 24.08.2003]
Doporucuju http://www.kaareandrews.com/gallery/details.php?image_id=28

1997 - 2005 © comX.cz