Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 The Metabarons #1 - #5
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Jodoverse - tak nazývají familiérně fanoušci svět scénáristy Alexandra Jodorowského, který se objevil poprvé v sérii Incal. Následovala série Před Incalem, Metabaroni, Technopriests (Technokněží), Po Incalu a nejčerstvěji by do tohoto světa měla přibýt série Dreamshifters. Ačkoliv už k posledně jmenované vyšla kniha výtvarných návrhů The Metabarons Dreamshifters Print Set od Charesta Travise, není o ní známo nic bližšího ani datum vydání.

Snad největšího úspěchu se dočkali právě Metabaroni. Tato série doposud čítá sedm alb z plánovaných osmi, hotova je i stolní hra na hrdiny a mluví se o počítačové hře. Za úspěchem stojí jak velmi kvalitní scénář tak skvělá kresba. Zatímco v Evropě je k mání ve formě klasických alb, v Americe je tomu jinak. Tam ji z komerčních důvodů zmenšily na klasický sešitový formát, což komiks poněkud znehodnotilo, ale naštěstí jen lehce. Co už je horší, je fakt že vychází i v cenzurované podobě. Nahota byla odstraněna, vyhřezlá střeva a explodující dětské hlavičky zůstaly. Humanoidi se sice nejapně vymlouvají, že by jim komiks zařadili do oddělení pornografie, ale na druhou strany si honem přilepili k sešitům značku "All Ages", aby se to lépe prodávalo. Je pravda, že chyba je spíše v systému, ale tohle by si slušný vydavatel mohl odpustit.

Všimli jste si, že v klasických amerických sériích prakticky chybí nahota? Je tu jen latentní sex v bikinkách a chlapi jsou tabu úplně. Na to dobře narazil Grant Morrison ve své poslední sérii The Filth, kde se jako jedna z vedlejších postav producíruje chlapík dole bez s "rozčtverečkovaným" přirozením. Staří hipíci asi povzdychávají nad současným heslem Make War and Censorship of Love.

Prvních pět sešitů série, které obsahují dvě a kousek klasického alba, vyšly i v samostatné knize s názvem Path of the Warrior, a vypráví příběh prvního z Metabaronů Othona von Salzy. Ten byl dříve obyčejným pirátem, ale usadil se na planetě Marmola, kde si vzal Ednu, dceru barona Berarda. Život na planetě, známé svým kvalitním mramorem, je zcela poklidný, lépe řečeno idylický. Jenže Marmola skrývá tajemství a za tím tajemstvím se skrývá obrovské bohatství a jak už to bývá, nerozvážnost vede k prozrazení a následné válce. V ní se Othon stane vládcem planety a prokáže, že je nejen rozvážný válečník, ale i skvělý diplomat. Na druhé straně se projeví druhá tvář, jež spolu s tou první nosí každý Metabaron, a tou je tragický životní úděl. Othon je sice bohatý, je nejlepším bojovníkem ve vesmíru a disponuje nejlepšími technologiemi, ale štěstí se mu dostává jen v množství velkém jako jsou sněhové vločky, které stejně po chvíli roztají.

Příběh se zrodil v hlavě Alexandra Jodorowského, jedné z nejvýraznějších postav současného komiksu. Ten vzal postavu neohroženého bojovníka ze své předchozí série Incal a vytvořil jí celou rodinnou ságu. Jodorowského příběhy jsou neobyčejně silné, plné lásky, násilí a nečekaných zvratů a jsou i velmi symbolické. Mají svůj akční ráz, svoji myšlenkovou hloubku i tolik hledanou odezvu v srdci. Přesvědčivě spojují prvky z dávných mytologií a magii s vesmírnými koráby, klonováním a jinými pokročilými technologiemi. Stavba příběhu je odvozena od řeckých tragédií - ne nadarmo začínal Jodorowsky u divadla -, kde se setkává síla bohů s lidským údělem. To vše spojuje postava Metabarona, který je zároveň bohem i člověkem hnaným svým osudem.

Co říci víc? Stejně úžasná jako scénář je i kresba Argentince Juana Gimeneze, která je sice zpočátku poněkud toporná, a to především u postav, nicméně se neustále zlepšuje a popsat se dá jedině slovem úchvatná. Metabaroni jsou opravdu nevšedním komisem vysokých kvalit. Díky tomu nejsou úplně pro každého, ale kdo hledá silné a bohaté příběhy nemůže minout. Tato vesmírná sága svým rozměrem přesahuje běžný rámec sci-fi a její odezva z hlavy jen tak nevyprchá.

Scénář: Alexandro Jodorowsky
Kresba: Juan Gimenez
Vydal: Humanoids Publishing v roce 2000
M@P (02.01.2003)
aliasss [20:34:56 05.01.2003]
Rozkouskování kazí komiks! Někdy je dobrý a vy se pak těšíte na další příběh ale většinou ho zkazí! Jestli chcete příklad tak si přečtěte 4-dílný časopis Comics od Calibre. Dvaceti str. příběh rozkouskovaný na čtyři díly, takže začnete číst a už vidíte krásnou formulaci: pokračování příště :-((((((((((((((((((((((((

M@P [22:45:30 03.01.2003]
Myslim, ze u komiksu na forme hodne zalezi. Ti Metabaroni nastesti dopadli vcelku dobre: kvalitni tisk a papir, inteligentni rozdeleni sesitu, ale na puvodni format to proste nema. Ale jsou i horsi veci. Viz americky Donzon, co jsem prave poslal Zackovi.

Turlogh [17:13:56 02.01.2003]
To sice ano, ale vypadá to blbě :-)

Zack [16:41:25 02.01.2003]
Dela se to kvuli penezum... narozdil od Evropy, ve Statech sesitovky leti, vydelava se na nich... a penize sou stejne dobry duvod jako jakykoliv jiny... :) (a nakonec stejne jde o obsah, ne v kolika ho mam sesitech)

Turlogh [16:38:36 02.01.2003]
Mě víc než cenzura zaráží ta forma vydávání. Rozkouskovat dvě a půl originalniho alba na pět sešitů, navíc jiného formátu - to je zvěrstvo. Na druhou stranu, Fracouzi kdyz vydávají americké comicsy, taky je často zvětšují na A4. Jsou prostě věci mezi nebem a zemí...

Zack [15:38:57 31.12.2002]
K výše zmíněné cenzůře... ona ve Státech žádná přímá cenzura neexistuje, oni si to ořezávají sami, aby to právě mohli prodávat všem. Bych nenadával na systém, ale na komerci, holt i Humanoidi musí vydělávat.

1997 - 2005 © comX.cz