Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Co dělali polští vydavatelé o prázdninách
PŘIHLÁŠENÝ: -----
O přízeň čtenářů se tentokrát pralo jenom několik málo vydavatelů, vesměs ze skupiny stálic. Nejaktivnější byl jako obvykle Egmont, jehož nabídka vypadala v červenci takto:

Apokalypsománie 3: Globální underground (Bollée/Aymond)
Aquablue 5: Projekt Atalanta (Cailleteau/Tota)
Dědic 1: Konflikt svědomí (Marz/Cheung) – první pokus uvést na polský trh comics od vydavatelství CrossGen (v originálu se jedná o sérii Scion)
Falangy černého pořádku (Christin/Bilal)
Pred Incalem 2: Soukromý detektiv třídy R (Jodorowsky/Janjetov)
Kajko a Kokoš: V krajině borostvůr (Christa)
Liga výjimečných (Moore/O’Neil)
Strygy 3: Vlivy (Corbeyran/Guérineau)
Tellos 4: Šalba a klam (Wieringo, Dezago/Wieringo)
Thorgal 14: Aaricia (Van Hamme/Rosiński)
Výprava 1: Z popela (Marz/Land) – druhá série od CrossGenu (v originále Sojourn)

...a v srpnu pak takto:

Dědic 2: Návrat (Marz/Cheung)
Eden, It’s an Endless World! 6 (Endo)
Green Arrow 1: Toulec (Smith/Heste)
Kajko a Kokoš: Mirmil v problémech (Christa)
Kasta Metabaronů 5: Dědeček Ocelohlavý (Jodorowsky/Gimenez)
Gundam Wing 6 (Yadate, Tomino/Tokita)
Spiderman: Zamotaná síť 1 (Rucka, Way/Risso, Fernandez)
Strážci 1 (Moore/Gibbons)
Jeremi 2 (Scott/Borgman)
Technokaplani 3: Planeta her (Jodorowsky/Janjetov)
Tellos 5: Druhý vyvolený (Wieringo, Dezago/Wieringo)
Výprava 2: Útěk (Marz/Land)
Yans 3: Mutanti z Xanai (Duchateau/Rosiński)
Září: Nakreslená vojna (zborník několika desítek polských autorů)

Specialista na frankofóní scénu, Motopol – Twój Komiks, přispěl v červenci třemi tituly: prvním albem série Dekalog (Giroud/Béhé), druhým albem série Jessica Blandy (Dufaux/Renaud) a rovněž druhým albem série Public Relations (Maric/Frisano). V srpnu pak přibyly na jeho konto ještě Bloodline 3: Rekonstrukce minulosti (Ange/Varanda), Konvoj (Dimitri), Rork 5: Kozorožec (Andreas) a Soda 3: Nezabiješ (Tome/Gazzotti).

Výrazně zpátky se v červenci držela Mandragora. Kromě zběratelského vydání 100 kulek (Azzarello/Risso) přispěla jenom tenoučkým sešitkem Sikalafo polských autorů Wiśniowski, Slomka a třetí knihou Transmetropolitana (Ellis/Robertson), která je vlastně jenom druhou polovinou originální knihy druhé. Ve stejně skromné srpnové nabídce se ocitl dotisk 48 stran (Piatkowski, Adler/Adler) s novou obálkou, první sešit série Darkness (Ennis/Silvestri) a první sešit naprosto šíleného crossoveru Wolverine/Hulk (Kieth).

No a už nám zbývá jenom manga. J.P.Fantastica si na vrub připsala tituly: Cowboy Bebop 2 (Yadate/Nanten), Dr. Slump 22 (Toriyama), Fushigi Yuugi 17 (Watase), Chobits 2 (Clamp), Naruto 1 (Kishimoto) a Slayers 2 (Yoshinaka). Waneko zase přispělo třináctým číslem magazínu Mangamix, třetím dílem série Mars (Soryo), pátým dílem série Video Girl AI (Katsura) a rovněž pátým dílem série Zápisky detektiva Kindaichiho (Kanari/Sato).

Na závěr bychom mohli zmínit ty, kteří se ještě před nedávnem v těchto seznamech pravidelně objevovali, ale mezitím už s vydáváním comicsů (nejspíš natrvalo) skončili. Z pelotonu definitivně (už před nějakou dobou) vypadlo vydavatelství Fun Media, které oficiálně ukončilo svojí činnost. Vydavatelství Podsiedlik-Raniowski i S-ka se údajně zdržuje vydávání dalších comicsů minimálně do konce tohoto kalendářního roku, kdy provede kalkulaci svých „úspěchů“. No a vydavatelství Amber rovněž nad comicsy zlomilo hůl – kvůli jejich špatné prodejnosti – i když jisté nekonkrétní a nepotvrzené náznaky zvěstí možného pokračování některých sérií (především Star Wars) pořád přetrvávají. Po comicsovém boomu z konce minulého a začátku tohoto roku tak zřejmě dochází k mírné recesi, sklidnění a ustálení trhu, na němž zůstávají opravdu jenom ti nejschopnější.

Pokud bych měl na závěr připojit vlastní subjektivní komentáře a doporučení, určitě bych jmenoval všechny série, pod kterými jsou podepsaní Andreas, Enki Bilal, Alexandro Jodorowsky a Alan Moore. Na pohled mimořádně líbivé jsou i oba comicsy CrossGenu, avšak k hodnocení scenáře je zatím brzo. Mimořádně slibný je crossover Wolverine/Hulk (kresba i scénář jsou naprosto zběsilé), kterému ale rozdělení do čtyř sešitů rozhodně neprospělo. V manze pak u mě pořád kraluje Eden, za kterým s jistým odstupem následují Zápisky detektiva Kindaichiho a Chobits.
Turlogh (03.09.2003)
1997 - 2005 © comX.cz