Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Jack Rozparovač
PŘIHLÁŠENÝ: -----
„Jednou se o mně bude říkat, že jsem to byl já, kdo stvořil 20. století,“ Jack Rozparovač 1888

Jedna z nejzáhadnějších postav kriminalistiky, „otec“ masových vrahů, jenž si dal jméno Jack Rozparovač zahájil krvavý Londýnský teror přesně 7. srpna roku 1888 ve čtvrti East End, obvodu Spitalfields. Tam třiceti bodnými ranami nožem s velice ostrou čepelí usmrtil svou první oběť, prostitutku Marthu Turnerovou.

„Tohle nemohl spáchat Angličan,“ prohlásil s odporem při pohledu na zmasakrované tělo prostitutky náčelník anglické městské policie sir Charles Warren, který také započal vyšetřování. 31. srpna byla pak nalezena další mrtvá prostitutka Mary Ann Nicholsová s proříznutým hrdlem a vyvrženými vnitřnostmi. Technika provedení začala vyšetřovatele svádět k domněnce, že vrah je levák, musí mít alespoň dostatečné medicínské znalosti a musí mít také velice dobrý zrak, protože vraždy se konali vždy pozdě večer v temných zákoutích, kde nebylo žádné osvětlení. Charles Warren ale nevydržel při vyšetřování moc dlouho, a když byla 8. září nalezená mrtvá Annie Chapmanová s „vyoperovanými“ ledvinami a vaječníky rezignoval a případu se ujal zkušenější inspektor Frederick George Abberline. East End zachvátila panika.

25. září zaslal Jack Rozparovač do ústřední tiskové kanceláře dopis s dřevěnou krabičkou, v níž se nacházela ledvina Annie Chapmanové. V dopise se úplně po prvé podepsal jako Jack Rozparovač. Předtím mu lidé říkali „Kožená zástěra“ a později také „Řezník z Whitechapelu“, protože 30. září zabíjel právě tam. A o život přišli hned dvě prostitutky. Elizabeth Strideová skončila „jen“ s proříznutým hrdlem, protože Jacka zřejmě někdo vyrušil a Catherin Eddowesové vrah prořízl hrdlo a vyňal vnitřnosti. Inspektoru Abberlineovi se sice pátrání po vrahovi moc nedařilo, ale už měl alespoň velký okruh podezřelých.

Mezitím chodili další a další dopisy od Jacka Rozparovače, které vždy začínaly nadpisem „z pekla“ a končily Jackovým krasopisným podpisem. „Nepřestanu s tím kucháním, dokud nepadnu vyčerpáním,“ uvádí v jednom z dopisů zaslaných policii Londýnský vrah.

9. listopadu byla spáchána údajně poslední, ale zároveň nejhrůznější vražda Jacka Rozparovače. Prostitutku Mary Jane Kellyovou napadl vrah v jejím vlastním domě nedaleko Londýna a tam ji oddělil hlavu od těla, vyňal srdce a ostatní orgány rozvěsil po okenních rámech. Ten den už krvavé řádění navždy skončilo.

Podezřelé osoby

V současné době je podezřelých okolo tohoto případu 73., uveďme si alespoň ty nejhlavnější. Inspektor Sagar uvádí ve svých pamětech: „Podezřívali jsme muže z Butchers Row, a proto jsem ho sledovali. Byl nepříčetný, a tak byl zavřen do sanatoria a vraždy ustaly. Vrchní šéf policie sir Melville Macnaghten měl dokonce hned tři typy. Jednak podezříval jednoho polského obchodníka, který nenáviděl ženy, dále pak lékaře ruského původu a nakonec neúspěšného právníka Johna Druitta, který měl lékařské zázemí, trpěl silnou duševní nevyrovnaností a krátce po poslední vraždě spáchal sebevraždu v chladných vodách Temže. V zápisníku jednoho z dalších vyšetřujících se tvrdí, že Rozparovač byl holič jménem Kosminski, který opravdu nenáviděl prostitutky. Dále se vedou dohady, že vrahem mohl být i nejstarší vnuk královny Viktorie, princ Albert Viktor, který měl prý k tomuto řádění určité sklony. Dokonce se i tvrdilo, že Rozparovač je lékař, který se od jedné z prostitutek nakazil syfilidou anebo je to krvavý rituál vyznavačů černé magie.

Fikce

Příběh Jacka Rozparovače se už také několikrát stal hlavním tématem mnoha literárních děl – u nás vyšla ve sborníku „Hlas krve“ povídka od Roberta Blocha „S úctou váš Jack Rozparovač“ a nakladatelství BBart chystá na podzim tohoto roku vydat román „Z pekla“, jedno z nejslavnějších comicsových děl od Alana Moorea (Liga výjimečných), které se již také dočkalo filmového zpracování od bratrů Hughesových (From Hell – 2001). Výborná stránka k tomuto filmu je na adrese www.fromhellmovie.com, kde mimo jiné najdete i další zajímavosti o masovém vrahovi Jacku Rozparovači, z něhož právě média udělala jednu z nejslavnějších osobností 20. století.
Ondra (09.10.2003)
wittgenstein [12:39:20 10.10.2003]
Mno, to je je trošku odfláklý profil. Za prvé, není to Martha "Turnerová", ale Tabramová. Za druhé, tahle Martha není počítána mezi pět "kanonických" obětí Jacka Rozparovače (vražda měla jiný modus operandi). První obětí byla až Polly Nicholsová. Sir Charles Warren Rozparovačův případ osobně nevyšetřoval, to šéfové policie jaksi nedělají - vraždy od začátku vyšetřoval Frederick Abberline, kterého tím Warren pověřil. Dále - NIKDO neví, zda v ginu naložená půlka ledviny, kterou dostal Whitechapelský výbor bdělosti pana Luska, patřile Annie Chapmanové (DNA jaksi tenkrát testovat nešla). Dopis nadepsaný "Z pekla" existuje jen jeden, pokud už byly nějak nadepsány, tak spíše "Dear Boss" (to je mimochodem ten, jehož černobílá faksmile je přiložena k tomuto článku) - a kriminalisté i badatelé se dnes shodují, že šlo bez výjimky o padělky. O tom, že by Princ Albert Viktor měl k taovému "řádění" sklony, není historikům nic známo. Zkrátka, torchu moc chyb na takový článek. Doporučuji pozorné studium dodatků v Moorově románu "Z pekla". Anebo navštívit stránky http://www.casebook.org/

1997 - 2005 © comX.cz