Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 The Amazing Spider-Man: Návrat
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Jakkoliv nepatřím mezi velké uctívače Spider-Mana, mám ho docela rád. Zvlášť ty úplně staré, typicky soupoperovké Leeovky s koketující MJ, ukecanýma rvačkama (jakkoliv mi to jinde vadí velmi) a neustálými vtípky, které třeba i s příběhem vůbec nesouvisí. Padouši jsou příjemně nebezpeční (dost na to, aby to bylo s hlavním hrdinou nahnutý, ne dost na to, aby se člověk bál o hrdinův život), běžné životní starosti tomu všemu dávají trojrozměrnost. A marně přemýšlím, jestli mi některá z novějších podob Spider-Mana seděla tolik, jako ta úplně prapůvodní od Stana Lee. Tedy… marně jsem přemýšlel.

Chystaný book Návrat od Crwe a Netopejru jsem registroval jen tak okrajově. Ano, Pavlovský kudy chodil, tudy vykládal, jaký je ten Straczynski borec, ale upřímně, házel jsem na to bobek. Jak jsem říkal, zas takový uctívač Spider-Mana nejsem. Návrat jsem pořídil tedy vlastně spíš náhodou nebo z nějaké té povinnosti „mít všechno“. Bylo to zhruba v době, kdy jsem dočetl druhý book Rising Stars právě od Straczynskeho a byl vrcholně zklamán, jak dokázal tak zkušený scénárista, tak dobře rozjedou sérii, tak hluboce zavrtat do kravského lejna. Nicméně jsem se tedy pustil do čtení a četl a četl a najednou odložil přečtený a nevěřil vlastním očím. Ono je to fakt dobrý. Ono je to fakt zábavný. Ono to Spider-Mana vrací zpátky do náručí soup opery se vším všudy. Ono mě to donutilo se i smát.

Scénář celkově není nijak složitý. Spider-Man se odstěhoval do vlastního bytu, v New Yorku se objevil strašně strašný hnusák vysávající ze superhrdinů jejich schopnosti a Peter je na seznamu jako první. A nemá to lehký. Straczynski si vlastně od Leea odkouknul to podstatné. Silné záporáky, civilní omáčku pro dokrášlení příběhu a hlavně humor. Záporák je v Návratu jeden, zato zdánlivě neporazitelný, který dává celou dobu hrdinovi nakládačku, aby pak mohl po jedné blbé chybě umřít (sorry, ale asi i tak vám bylo jasný, kdo vyhraje duel kladný vs záporný), prostě totální klasika. Peter Parker se vrací do své staré školy, kde bere práci učitele, zabrání vyvraždění třídy psychicky zhrouceným, šikanovaným mladíkem. Hlavní je ale humor. Originál jsem neviděl, takže nevím, kolik z toho má na svědomí Straczynski a kolik překladatel Jirka Pavlovský, ale každopádně jsou hlášky velmi vkusné a povětšinou i ha ha vtipné. Udělal mi radost i fakt, že ubylo plácání nesmyslů během bitek, ty nahradil vnitřní hlas. Vůbec všechny texty považuju za jedny z nejrozumnějších, co jsem za poslední dobu v comicsu viděl. Žvástů je minimálně, většina myšlenek má hlavu a patu, většina pokusů o vtip je zdařilá. Je zřejmé, že Straczynski psát každopádně umí, a pokud zrovna neulítává v nějakém zbytečném proamerickém patosu, tak je to počteníčko na mainstream nevídané.

John Romita Jr. dělá na Spider-Manovi už roky a jakkoliv jeho styl absolutně nemusím (neb mi přijde nezajímavý, popíkovsky nemastný, neslaný), překvapil mě tím, že se buď za posledních pár let hodně zlepšil nebo mu prostě prospěla změna scénáristy. Takže kresba je sice klasicky účelová, ale jinak pěkná a naprosto vyhovuje účelu. Výtvarné orgie asi od The Amazing Spider-Mana nemůže čekat nikdo.

České vydání je na svých 329 Kč velmi slušné. Brožovaná vazba se nerozpadá (i po scanování ukázek pro tuto recenzi), na žádné korektorké zaváhání jsem nenarazil, překlad je vynikající (aspoň tedy na úrovni čtenářské, s originálem jsem ho neporovnával). Papír by mohl být lepší, ale uvědomuju si, že to je boj mezi kvalitou a finanční nákladností.

Doporučení? Pokud se rádi pobavíte, nejste zarytí nepřátelé Spider-Mana a nevyhledáváte umělecké skvosty, tak Návrat vás jistě neurazí.

Scénář: J. Michael Straczynski
Kresba: John Romita Jr.
Vydala vydavatelství Crew a Netopejr v roce 2003
Zack (17.11.2003)
Netorack [19:45:56 17.11.2003]
O vikendu jsem to prelouskal (taky prekvapive rychle) a musim rict, ze je to super. Nechci se rouhal, Comicsove legendy jsou fajn a je to klasika klasik, ale tohle... To ma proste vetsi stavu. Doufam, ze Crew pritlaci a vyda i nejake to pokracovani.

1997 - 2005 © comX.cz