Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Niklas and Friends
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Umím si představit, že se po přečtení úvodního titulku s názvem někteří jenom lehce pousmáli a jiní vystěhovali obočí do výše, kterou by mohl závidět i Vladimír Čech a Atrey, lovec bizonů. Ať už patříte k jakémukoli z obou táborů, pojďme si tento v mnoha ohledech zajímavý a osobitý webový komiks stručně přiblížit. Niklase a přátele si můžeme představit jako webkomiks plný lásky. Podobně jako na počátku každého z nás, i u jeho vzniku stojí láska. Díky ní autor Niklas Edlund financuje provoz domény druhého řádu a věnuje čas a energii tvorbě nových epizod, přestože z komiksu tvořeného na neprofesionální úrovni se zbohatnout dá asi jen těžko. Také jednotlivé díly jsou plné lásky - a pokud ještě prozradím, že pojednávají zejména o nejlepších přátelích, spolužácích to ze soukromé základní chlapecké školy z fiktivního městečka Glenwoodu, jistě už začínáte tušit, která bije. Pravda, sem tam se komiksem mihne i pár dívek, ale jejich role bývají omezeny na hormonálně přetížené vampy hledající vztahy pro vztahy (epizoda "I Can't Dance"), popřípadě nesnesitelně otravné mladší sestry (většina dílů, kde se vyskytuje Niklas). Niklas Edlund, Jason van Mason a Fabian Weitawell mají spoustu stejně starých i mladších kamarádů a dohromady i spoustu zájmů - kreslení superhrdinů, ježdění na kole a na skejtu, míčové sporty, videohry, jídlo a mnoho dalšího. A že se rádi přitulí a občas si dají nějakou tu pusu - na tom přece není nic divného.

Nejsou všichni kluci stejný
Kdo si po přečtení předchozího odstavce myslí, že jde o nějaké shota nebo yaoi, nabyl nesprávného dojmu. Niklas and Friends představuje v rámci obvyklých dobrodružných i civilních příběhů a parodií na klasické vyprávěcí formy (např. středověký nebo sci-fi příběh, televizní soap opera ad.) intimní sondu do životů a duší kluků na prahu mladšího a staršího školního věku. Nejsou žádnými zázračnými dětmi, nevládnou nadpřirozenými schopnostmi a za poměrně krátkou dobu své existence už někteří stačili nasbírat pěknou řádku tristních zkušeností - Jonathona si například jeho matka "odložila" k příbuzným a nevlastní otec Keitha Dillingera věru není typ, kterému byste se šli vyplakat na rameno. To ovšem neznamená, že by se nezaobírali i příjemnějšími stránkami života a nesnažili se nalézt nejrůznější způsoby, jak si je vychutnat. V tomto ohledu můžeme Niklase považovat za původní evropskou, přesněji řečeno německou variantu nebo nástupce klasického japonského shounen ai 70. a 80. let (shounen-chlapec, ai-láska). Nynější žánrová typologie používá pro tento druh komiksu soudobý termín boys' love (BL), který ovšem trpí značným obsahovým rozptylem (pro lepší orientaci v současném komiksovém názvosloví převzatého z Japonska viz Definitions from Japan ze serveru Aestheticism.com). Pokud by se název shounen ai dal použít pro nějaký evropský webkomiks, hodil byl se nejlíp na Niklase a přátele. Kdo se ovšem těšil, že komiks tohoto žánru automaticky zaručuje frekventovaný výskyt naturalisticky vylíčených postelových scén s nezletilci, bude opět zklamán. Sám autor Niklas Edlund o svém webkomiksu říká: "Rád ukazuju opravdová důvěrná přátelství, taková přátelství, která mívají kluci, dokud se nezajímají o dívky. Niklas a jeho kamarádi nelžou, pomáhají si, když jsou v nouzi, a nikdy nikomu neubližují. Musíte být rovní, když chcete získat přátele, to je moje poselství." Hrdinové Niklasova světa většinou řeší běžné každodenní záležitosti, jako fakt, že se nudí, zakládají rockovou skupinu, shánějí plavky, neumí tančit ploužáky, nepohodnou se s rodiči, jsou sami nebo se prostě zamilují. Od čeho by pak byli kamarádi, než aby pomohli podle svého nejlepšího vědomí a svědomí? Divili byste se, jak takové vřelé přátelsko-zamilované objetí zaplaší i ty nejčernější chmury a zažehná malicherné konflikty, nehledě na rozpory ohledně hudebního vkusu.
    Kromě Franklovského terapeutického pojetí "přetavení bolesti v dobro" obsahuje komiks i v mezích žánru otevřenější free love přístup, oblíbený především iniciativním Niklasem a jeho nejlepšími kamarády Fabianem a Jasonem, vázanými slavnostním slibem upřímnosti a pravdomluvnosti ("Anything But Girls"). Takovýto postoj je pro čtenáře sice atraktivní, dramaturgicky ale není tak přitažlivý jako předcházející varianta. V komiksu se proto objevuje jen v některých dílech, a i tak v kombinaci s civilnějšími každodenními motivy.

Někteří maj oči černý
První díl Niklase a přátel vznikl v červenci 1998 a od té doby vyšlo v nepravidelných intervalech dalších třináct epizod. Komiks si během krátkého období získal početný internacionální fandom (nějakou dobu fungoval na swebu i český mirror s překlady některých dílů), čemuž napomohla i vstřícná politika autora ohledně fanfikcí z Niklasova světa. Souběžně s komiksy se totiž na Niklasových stránkách objevovaly i povídky z prostředí Glenwoodu a okolí, jejichž tvůrcem je jednak sám Edlund, jednak dnes už kmenoví autoři Niklascomicsu jako Onslow, March nebo Jonathan. Mezi oběma formami Niklasovských příběhů tedy tepe dynamická interakce - psychologii a charakteristiky postav má v rukách Niklas Edlund napůl s kreativními čtenáři, protože uveřejněné povídky se stávají oficiální součástí Niklasova světa (o fungování fanfrakcí specializovaných na psaní fikcí podle oblíbené předlohy a pojmu "interactive novel" viz například Hoffmannová, Cynthia: Rescuing the Knight. Bad Subjects, Issue 24, Feb 1996). Že fantazie Niklasových čtenářů nezná hranic, o tom svědčí například zatím jedenáctidílná Marchova povídka s četnými symbolickými konotacemi "My Friend Is An Alien", již Edlund ilustroval. V ní se Niklas a přátelé seznámí docela s mimozemským utečencem, klasickým zeleným humanoidem s anténkami, velkýma černýma očima a jasně bílými vlasy. Že je o něco starší než Niklas, má mladšího bratra a nošení jakéhokoli oblečení pokládá za zbytečnou přítěž se rozumí samo sebou - jsme přece v Niklasově světě. Povídka je příběhem uprchlíka z jiného světa, který přišel na Zem hledat to, čeho se mu na technokratické domovské planetě nejvíc nedostává, totiž opravdových přátel a upřímného citového vyžití.

"Mnoha lidem začne tento druh blízkého přátelství chybět, když zestárnou, i když nikdy takto důvěrného přítele neměli. Moje komiksy mohou pomoci tento pocit oživit. Čím starší budete, tím více to budete postrádat," píše Niklas Edlund. Připadá-li vám tento pocit nějaký povědomý nebo se chcete osobně přesvědčit, jak to s tím BL komiksem vlastně je a nevadí vám černobílá nebo počítačem kolorovaná heavylinová kresba, no tak prosím. Stačí jenom kliknout.

Scénář: Niklas Edlund a čtenáři
Kresba: Niklas Edlund
Niklas Homepage: http://www.niklascomics.de
Niklas Quickindex: http://www.niklascomics.de/qindex.html
ZSS (19.11.2003)
HOR [11:09:41 17.12.2003]
a jsem tu znova.....hua ha ha ....hua ha ha....huahaha hhaahhhh ehmm ehhm....

HOR [13:51:22 05.12.2003]
...byl jsem tu Fantomas..(:-l)

1997 - 2005 © comX.cz