Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Wolverine (Comicsové legendy #3)
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Třetím bookem Comicsových legend je naprosto oprávněně Wolverine. Postava, s kterou přišel Chris Claremont v rámci oživování skomírajících X-Menů, byla natolik jiná než běžný průměr (bavíme se o sedmdesátých letech), že fanoušků přibývalo nadzvukovou rychlostí. A samozřejmě vydavatel není nikdy úplný tupec, aby ignoroval rostoucí popularitu, a tak v roce 1988 vychází první sešit nové série. Série jak jinak než pojmenované Wolverine.

Chris Claremont byl na svou dobu obrovský talent. Při návrhu postav už se sice držel vcelku při zemi a nijak se nevymykal řadě dalších nástupců Stana Leeho, ale v samotném vyprávění velkého Stana (podle mého názoru) překonal minimálně o délku Wolverinových drápů. Stan Lee přinesl do comicsu život, řekněme další rozměr. Ale pořád mu po stránkách comicsů poskakují pošahaní maníci v ještě pošahanějších oblečcích. Claremont na to jde jinak. Wolverine je sice pořád mutant vybavený schopnostmi (rychlá regenerace, kosti obalený nezničitelným adamantiem, vysouvací dráty, zbystřené smysly, nadlidská síla a vytrvalost atd.), které z něj dělají nezničitelnou mobilní drtičku na maso s vestavěným kráječem. Ale právě že nesnižuje svou vážnost přiléhavým trikotem (stačí už samotný fakt, že to je takový prcek). A tak celek připomíná spíše než superhrdinský comics klasický rodokapsový román plný statečných mužů bez bázně a Hany, sličných dívčin v nebezpečí a všemožných kaskadérských kousků (přeseknutí křídla letadla Wolverinovými drápy bych moc rád viděl někdy na plátně). A jak neopomněl v úvodníku Jirka Pavlovský uvést, je tu zřejmá i značná inspirace klasikou filmovou jako je třeba Casablanca.

U scénáře ještě chvíli zůstanu. Musím se totiž zmínit o jedné věci, kterou mají všechny sebrané booky klasických comicsů společnou. Neustálé opakování všeho, co by jen nový čtenář série mohl potřebovat. Co bylo v minulém sešitě, kdo je ten mrňavý vzteklý chlápek s drápy, proč nemá rád toho a toho. Po čase je to značně únavné. Holt musíte do čtení jít s tím, že to bylo ve své době běžné (dneska už na to většina autorů z vysoká peče) a neustálé připomínání, kdo je kdo a co se vlastně děje, patřilo k dobrým mravům scénáristy. Navíc sešity vycházely s měsíční prodlevou, takže to čtenáři přišlo vhod nebo si toho takřka nevšiml. Ale když prolítnete 8 sešitů na jeden zátah (jako třeba já), tak to pocítíte víc než by vám bylo milo.

Kde Claremont triumfuje ve scénáři, tam Buscema nezůstává s kresbou nijak pozadu. Pořád se nezapře jistá inspirace klasickou kresbou Kirbyho nebo třeba Romity, ale je také znát časový odstup. Kresby jsou daleko dynamičtější, plastičtější (hlavně díky výborné práci s perspektivou). I samotné vykreslení postav (zvlášť jejich mimiky) je na daleko vyšší úrovni. Jakkoliv je český čtenář ochuzen o barvy (protože u nás Wolverine vychází pouze černobíle), takřka vám to nepřijde. Je jasné, že v osmdesátých letech ještě coloring nehrál tak významnou roli jako dnes. Kresba Johna Buscema se dá označit za jednu z nejlepších na mainstreamové scéně, takže nečekejte žádné výtvarné úlety, ale to by se ani k příběhu nehodilo.

Jednu věc musím zvlášť vypíchnout a nemá na to žádný vliv fakt, že bych jinak dostal od nejmenované osoby do držky (za zady mu říkáme ScarFace, znáte ho určitě všichni). Překlad je výborný. No nééé, doopravdy.

No tak vážně. Už v prvním Spider-Manovi Jirka Pavlovský ukázal, že mu marvelovský mainstream není vůbec cizí a dokázal se úkolu zhostit se stejnou lehkostí, jakou Stan Lee psal samotný scénář. U Claremonta si zas tolik hlášek a srandiček neužijete, i přesto se celý book čte výborně, všechno sedí. A zvlášť vyzvednu poslední dva sešity, kde na scénu přichází Mr. Fixit (alias Hulk), Wolverine si z něj dělá nepokrytě legraci a je to znát nejen na scénáři, ale i na překladu. Takže chválím, je opravdu příjemný vidět, že po letech co book, to velmi kvalitní překlad (i když jsem se nedávno dověděl, že pokud nejsem překladatel, tak kvalitu překladu stejně nedokážu posoudit... ale dovolte mi toto menší rouhačství).

Asi není potřeba nijak zvlášť apelovat na toho zakřiknutého comicsáře v každém z vás. Je naprosto jasné, že i 3. Comicsové legendy jsou prostě klasika, která by neměla ve vaší sbírce chybět. Navíc pokud máte rádi dobrodružné příběhy rodokapsového stylu, bude se vám Wolverine vyloženě líbit.

Scénář: Chris Claremont
Kresba: John Buscema
Vydal v ČR: Crew/Netopejr v roce 2002
Originálně vycházelo v roce 1988 jako sešity Wolverine #1 - #8
Zack (06.01.2003)
Curlytom [07:07:49 09.01.2003]
aztek: ja tedy nevim, ale me se Wolverin dostal do rukou uz pred vanoci a to jsem ze okraje Velkomoravske rise a jsem velmi spokojen

azteck [23:22:00 08.01.2003]
Zack: a žije tu taky to strašídlo-Jožin z bažin.Doufám,že víš co nejraději žere.

ogre [11:08:32 07.01.2003]
kupene, precitane, spokojnost :-) Spidermana nemam rad, pripada mi prilis detinsky a prilis kladny :-(

Zack [08:37:15 07.01.2003]
azteck: nebot to je Divoky Vychod a v tamnich hvozdech loupeznici prepadavaji postovni vozy :)))

Jirka Pavlovsky ma fakt klasiku na haku... Wolverine je dobrej, ale jeho preklad Spider-Mana je jeste lepsi...

azteck [23:33:58 06.01.2003]
Bohuže,v mé sbírce ještě chybí.Já nevím,že to vždycky tak dlouho trvá než to dorazí do Velkomoravské říše.

aliasss [20:42:17 06.01.2003]
Jirka Pavlovský překládá fakt skvěle, Wolvereinea bych si snad koupil jen kvůli jeho překladu :-)

1997 - 2005 © comX.cz