Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Sojourn
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Před nějakou dobou (no dobře, před docela dlouhou dobou), se na těchto stránkách objevil článek pojednávající obecně o vydavatelství CrossGen. O tomto malém, ale poměrně zajímavém vydavatelství se toho u nás mnoho neví a jeho produkce nebývá často k nalezení ani v těch nejlépe zásobených comicsových speciálkách (což ovšem v ČR mnoho neznamená). V tomto článku bych vám chtěl představit jednu z vlajkových lodí CrossGenu – sérii Sojourn. CrossGen je známý tím, že si nepotrpí na klasické superhrdinské comicsy, ale raději se věnuje čistokrevné fantasy, techno-fantasy, či science-fiction, mícháno v libovolném poměru. Sojourn (čož mimochodem v překladu znamená „krátkodobý, dočasný pobyt“ – jen bůh ví, co tím chtěl básník říct) se nese v duchu klasické heroic fantasy se všemi jejími atributy, přednostmi i slabinami.

Nejdřív máme prolog. Kde bylo tam bylo, před třemi sty lety se v Pěti Zemích objevil strašný tyran jménem Mordath, který se rozhodl ovládnout celý svět. Jeho ze začátku úspěšnému snažení se nakonec postavili do cesty spojené armády čtyř království (lidí, elfů, nomádů a okřídlených lidí; trollové žijící v páté zemi jsou pochopitelně na straně Zla) a pod vedením tajemného Aydena vládnoucího magickým lukem ho i porazili. Po Mordathově smrti Ayden odmítl stát se vládcem Pěti Zemí, místo toho rozlomil svoji magickou střelu na pět dílů, rozhodil je po všech koutech Pěti Zemí a učinil příslib, že až ho bude opět potřeba, stačí sezbírat oněch pět kousků a on přispěchá na pomoc.

Střih. Uplynulo třista let. Do tajné Mordathovy hrobky se zakrádají dvě postavy v kápích. Jedna z nich pronese jakési kouzlo a na hlavě mumie zazáří kulatý znak, vzdáleně připomínající symbol Jin-jang. Vysušené kosti se pokryjí masem a kůží a mrtvola ožívá. Teror a hrůza můžou vypuknout nanovo…

No a konečně se dostává ke slovu i hlavní hrdinka série – lučištnice Arwyn, modrooká blondýnka s štíhlými boky, klenutou hrudí a mimořádně přesnou muškou. Pochopitelně, jak jinak může scenáristá nejlépe docílit toho, aby postava skákala, jak on píská, než tak, že jí nechá usmrtit manžela i malou dcerku a uvrhne ji do hlubin zoufalství a neukojitelné touhy po pomstě. Mordath triumfuje, Pět Zemí mu leží u nohou, města planou a trollové řádí v jejich ulicích. Naděje však ještě neumírá, protože je zde Arwyn, její černý pes Kreeg a společník Gareth, kteří pod vedením záhadné Neveny vyrážejí na výpravu za pěti částmi magické střely. Že je to všechno trochu ohrané klišé? Jak už jsem říkal, Sojourn je heroic fantasy se vším všudy. Máme zde krásnou hrdinku, na které stojí za to okem spočinout, máme padoucha, kterého zdánlivě není možné porazit, máme quest, zvířecího přítele, no a pro jistotu i jednoho lidského společníka, který tak trochu osciluje mezi rolemi vypravěče, galantního ochránce, šaška a milence-čekatele. I kulisy jsou standardní. Máme zde nedobytné hrady, staré ruiny, magické lesy i pouště. Existence několika inteligentních ras rovněž není překvapením, řada dojde i na skřítky a draky. Prostě standard.

Ani zápletka si neklade za cíl ohromovat přílišnou originalitou, i když obsahuje i několik prvků (například postavu Aydena, který celé dění zpovzdály pozoruje, ale do zachraňování světa se očividně nehrne), které by nakonce mohli přispět k aspoň trošku netradičnímu závěru, pokud ovšem někdy nějaký bude. Dílčí příběhy pak z času na čas obsahují nějaký ten drobný nápadíček, který docela poteší, například když se hrdinové rozhodnout „přečůrat systém“ a pokoušejí se (pomocí spřáteleného draka) obcházet pravidla hry.

Pokud jste se náhodou pročetli až sem, možná si kladete otázku proč vůbec o této sérii píšu, když je tak veskrze průměrná. Odpověď je jednoduchá – kresba. Body, které Sojourn ztrácí za scénář, získává zpět i s bohatým bonusem za vizuální dojem. Comicsy vydavatelství CrossGen rozpozná cvičené oko obvykle podle svébytné variace na image-like kresbu. V sérii Sojourn dosahuje tento styl vrcholu svých možností, a to ne jenom díky kresbě jako takové, ale především díky kombinaci s naprosto famózním coloringem. Je to až s podivem, jak některé stránky dokážou působit dojmem klasické comicsové hýřivosti a zároveň naprosté realističnosti. Sešit od sešitu je také možné sledovat, jak se barvy neustále zlepšují a pořád víc směřují k fotorealistice, kterážto snaha byla na posledním udílení Eisner Award oceněna cenou za nejlepší coloring.

K maximální realističnosti směřuje i kresba. Téměř vše je vyvedeno tenkou obrysovou linkou s decentním šrafováním a velkým množstvím detailů. Akční scény jsou přímo vtělením dynamiky a mimořádně dobře je zvládnutá i mimika obličejů. Úlitbou žánru je jistá typizace postav – všechny ženy (možná s výjimkou těch trollích) jsou úžasně krásné, všechny kladné mužské postavy mužné a všichni padouši oškliví. Pokud bych měl výsledný dojem z kresby shrnout do dvou slov, řekl bych, že je extrémně líbivá. (Ačkoliv Jirka Grus používá spíš označení „mainstreamová nuda“, ale přece byste nedali na studovaného umělce. ;-)

Závěr? Já osobně mám fantasy velice rád, a protože v comicsu je jí jako šafránu, i takováto série, která by v knižní podobě byla sotva průměrem, v konkurenci svých kreslených pobratimců rozhodně stojí docela vysoko. No a když se k tomu přidá ještě nádherná blondýna laškovně pokukující skoro z každého panelu, moje hormony přebírají vládu nad mozkem a já – radostně slintajíc – zvedám oba palce nahoru.

Scénář: Ron Marz
Kresba a ink: Greg Land, Drew Geraci
Coloring: Caesar Rodriguez
Vydává: CrossGen
Turlogh (04.12.2003)
Stepan [13:38:58 06.12.2003]
Pribeh je fakt infantilni na druhou stranu se mi kresba s coloringem opravdu libila-zda se mi ze to nemuselo bejt az tak spatny kdyby nebyli tri hlavni hrdinove to co sou-Americky vylizany vysokoskolsky studenti s potrebou neusale neco resit(a samozrejme jeste neuveritelne krasni...).Napriklad v tom dile kde je hlavni postavou ten troll Bohr a jede zabit svoji matku bylo moc prijemny cteni...

Scarface [22:42:59 05.12.2003]
V případě Soujurnu je ideální ani nečíst bubliny a jen si prohlížet obrázky. Četl jsem svého času dost fantasy, ale takhle naivní příběhy se už netroufnou používat ani k počítačovým hrám. Hrdinka, které vyvraždili rodinu, hrdina s tajemnou minulostí (a do toho kryptická kouzelnice, která mluví, jako by se v mládí moc koukala na Matrix) - a musí posbírat po celém světě pět dílů střely, načež mají zachránit svět. Ale obávám se, že až dosbírají celou střelu, zjistí, že potřebují ještě luk, který je složený ze sedmdesáti pěti části a můžeme vesele pokračovat. Kresba je sice fajn, ale comics je tak neuvěřitelný soubor fantasy klišé, že si člověk chvílemi není jistý, jestli to náhodou není parodie.

Zack [17:32:29 05.12.2003]
Turlogh: kdyz ty ses na ty omalovanky... jak to ma trochu styl, tak uz to neni pro tebe :))) Ne, vazne... ja ti nevim... pribehy neposoudim, ale kresba je proste jen pekna. Nijak zajimava, nijak objevna, mistama lacine efektni... asi sem zmlsanej, ci co, ale proste mi prijde strasne nezajimava. Ale z tech ukazek tady si asi udela kazdy predstavu

Turlogh [17:18:15 05.12.2003]
to Zack: Je to samozrejme vec osobniho vkusu. Ja si stojim za tim, co jsem rekl. Kdyz si ty comicsy chvilku prohlizis, zacnes videt rozdily (je to jako se vsim, Japonci a cernosi jsou vsichni stejny taky jenom na prvni pohled :-). Dokonce bych rekl, ze se mi to libi vic, nez bezny Image.

Turlogh [17:16:07 05.12.2003]
to ogre: bohuzial, to som nevidel. A Salvatora nejak moc nemusim, neviem preco...

Zack [14:47:43 05.12.2003]
Ja to teda mel jen v ruce, poradne to necet (co Turloghu, doneses? :), ale prijde mi to prinejmensim vizualne fakt nuda. Autori naprosto neodlisitelny, jak kdyby to sekal stroj... i v Image ma ta kresba vetsi koule nez tohle... nevim, chybi mi tam jakakoliv stylizace...

ogre [14:22:32 05.12.2003]
2 Turlogh: Co takto Demon wars od Salvatora ? To si nemal v rukach ?videl som ich na crossgen stranke, Salvatore mi prirastol k srdcu najma Drizzt-om z Forgotten realms

Turlogh [14:12:57 05.12.2003]
Jsem rad, ze se vam to libi. :-) Vetsina CrossGen serii je - prinejmensim vizuelne - velice zajimava...

HOR [13:34:28 05.12.2003]
No vypadá to slibně...

ogre [08:38:42 05.12.2003]
Take nieco chyba na nasom malo comicsovom trhu ..... ja fantasy musim papat kazdy den, je to pre mna nieco ako vzduch na dychanie :-)

1997 - 2005 © comX.cz