Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Golden City #1, #2
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Před koncem roku vydal BB Art druhé pokračování francouzské comicsové série Golden City, tentokrát nese název Banks proti Banksovi a pokračuje v místech, kde jsme na konci první knihy naše hrdiny opustili. Ovšem než si povíme cokoliv o díle novém, nebude na škodu zmínit se co se vlastně stalo na úplném začátku.

Daniel Pecqueur svůj scénář umístil do vzdálené budoucnosti, kdy lidstvo živoří na zdevastované Zemi, chudší část populace se snaží poprat o svůj životní prostor na pevnině, zatímco ti bohatší a šťastnější si užívají v relativním bezpečí uměle vytvořeného plovoucího ostrova pojmenovaného Golden City. Jak se příběh pomalu rozvíjí, Pecqueur nás postupně seznamuje s jeho hlavními aktéry, s mladými obyvateli uzavřené přístavní zóny, v podstatě ještě dětmi, živícími se vykrádáním ztroskotaných lodí a vraků, s prezidentem plovoucího města Harrisonem Banksem i jeho protivníky a postupně nám odkrývá jejich konspirační plány. Ačkoliv není námět nikterak originální, zápletka se zdá být dostatečně promyšlená a nám jsou předkládány jen jednotlivé částečky větší a komplexnější mozaiky. Díky tomu je naše pozornost udržována v neustálém napětí a i již několikrát podobně zpracované téma se stává čtivé a poutavé.

Kresba Nicolase Malfina se spíše než evropskému a zejména francouzskému standardu podobná mnohem více dynamičtějšímu anglo-americkému comicsu, kdy klasicky pravidelné řazení panelů občas rozčeří mnohem živější rozmístění přes sebe a dodá tak stránkám na dramatičnosti. I když za to přeci jen vděčíme opět scénáři, ale nebojte se, pořád jde o starý dobrý kontinent a žádné přehnané grafické orgie nebudou.

Takže se společně s Banksem vypravíme na pevninu a budeme svědky dramatického pátrání po těle jeho zmizelé manželky. Osud ho svede dohromady právě s dětmi z přístavu a v druhém díle ho dokonce postaví v roli obviněného z vraždy proti vlastnímu dvojníkovi, který mezitím zaujal místo prezidenta Golden City. To vše okořeněné řádkou zvratů a zápletek, takže úplná nuda zdá se nehrozí. Pokračování tedy rozvíjí děj hlouběji a vynáší na povrch nové poznatky a skutečnosti. Nečekejte uzavřené a samostatné příběhy jako v případě Alvin Norge, tohle je jedna část za druhou i s ukázkově zpracovanými závěry, kdy v nejlepším dostanete ránu mezi oči v podobě poslední stránky.

Překlad je v podání Lucie Bickové provedený kvalitně a nepostrádá vhodně a očekávaně umístěná silnější slova, mladší čtenáři rozhodně znají ze školních lavic mnohem ostřejší komentáře a hraní si na moralisty přenecháme těm, které to živí. BB Artovská cena 199,- korun za jednu knihu je stejná u obou a vše je jak má být, možná pouze nějaký šťoura si povšimne překlepu na hraně obalu knihy druhé. Já to ignoruji. Chcete-li postkatastrofickou sci-fi zábavu s prvky akce, špionáže a konspirace, berte to.

Golden City #1: Vykradači vraků
Golden City #2: Banks proti Banksovi
Scénář:
Daniel Pecqueur
Kresba: Nicolas Malfin
Vydal BB Art v roce 2002
Caine (08.01.2003)
Zack [08:51:33 09.01.2003]
azteck: jen 5 mesicu (ale nic sem nerek :)

azteck [23:30:24 08.01.2003]
Má to akorát jednu chybu:za půl hodiny přečtené a další díl za půl roku (v lepším případě)

1997 - 2005 © comX.cz