Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Skandální rozhovor s Jirkou Pavlovským
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Tak máš za sebou rok šéfredaktorování znovuzrozené Crwe. Jaký byl ten rok?
2003. Aspoň myslim… už trochu ztrácím přehled. Počkat, to byla nejdřív druhá světová, potom osvobození, revoluce, kontrarevoluce, další revoluce… jo, 2003.

Mám pocit, že Crew se vrátila ke svým kořenům, i přes jasný fakt, že se při výběru sahá po daleko novějších věcech než dřív. To je prostě náhoda nebo geniální marketingový plán?
Samozřejmě geniální marketingový plán. Všechno, co děláme, je předem pečlivě naplánováno. Máme tým specialistů, kteří nám radí, vybírají, co si máme oblékat a co říkat. Kupříkladu tuhle větu dávalo dohromady osmdesát sedm vysoce kvalifikovaných managerů a pracovalo na ní týden. Taky pomáhají ty hlasy, co slyším v hlavě. Zrovna teď mi radí, abych udělal tečku. A zabil nějaký lidi.

Je mi jasný, že do redakce chodí ledasjaké dopisy. Přišlo něco „příliš drsné pro náš časopis“?
Většina dopisů je spíš pozitivních. Pokud si někdo chce zanadávat, tak chodí spíš na internet. Znáš to, takové ty inernetové verze parkovních obnažovačů kteří přiběhnou, řeknou, že jsme čůráci a zase zmizí. Tedy, dlouho jsme si mysleli, že to děláš ty… no, vlastně si to myslíme pořád.

Co vlastně osobně říkáš na rostoucí věhlas Alana Moora a Neila Gaimana u nás? Nejsou to zrovna příklady klasického mainstremu…
S tím Moorem a Gaimanem… Ony comicsy mají jednu výhodu. Není jich tolik. Takže když něco vydáš, lidi si toho alespoň všimnou. A pokud je to dobré, tak se to dřív nebo později provalí a rozprodá. U normálních knih je situace podstatně horší – vyšla u nás spousta skvělých autorů, kteří skončili v levných knihách. Tohle comicsu pořád ještě nehrozí. A navíc je jak Moore tak Gaiman superelita – s dalšímu autory už asi tak snadné nebude. (Na druhou stranu, čtenáři se už naučili vyslovovat jméno Azzarello – a klidně se vsadím, že po tomhle roce budou mít v malíčku i hláskování jména Garth Ennis. Možná se časem naučí i chodit na velkou.)
Malý problém je v tom, že se pořád ještě pořádně neví, co je vlastně zač, ta „česká comicsová populace“. Všichni vydavatelé to pořád vlastně jen zkouší a prubují, co se chytne a co ne.

Vypadá to, že se vám s Comicsovýma legendama hodně daří? V čem to vězí?
Upřímně? Jsou levné a tlusté. A navíc, tohohle typu comicsů u nás pořád moc není. Jsou comicsy pro malé děti a pak už pro třicátníky – nic pro kluky kolem patnácti let.
Ale úspěch mě těší. Už proto, že mám tuhle klasiku z doby, kdy si comics nehrál na umění a byl prostě čirou zábavou, rád a jsem blažen, že v tom netrčím sám. Na přání čtenářů teď budeme ještě přihazovat encyklopedii postav, ve které se aspoň dočtou, kde se jaká postava vzala a co je zač.

Existují názory, že vydávání někdy takřka několik desítek let starých (i když klasických) comicsů není úplně to nejlepší pro českou comicsovou scénu. Proč jste se do toho vlastně pustili?
Protože jsme chtěli provést české comicsové scéně to nejhorší. Nemáme rádi českou comicsovou scénu! Rozdupeme jí… zničíme… Pavlovksy smash… Aargh!… moment, to je vlastně reklama na konkurenci…
Oukej, už jsem zase v pořádku.
Ne, žádné velké záměry, žádná snaha o spasení comicsového vesmíru, prostě jsme si chtěli udělat dobře. Navíc člověk zjistí, že se čtenář mnohem líp dostane do hrdiny (in nonsexual way), když ho dostane pořádnou porci, než když ho má drobeného po tenkých sešitech. A máme rádi Wolverinea (osobně jsem velký fanda Buscemi), Spider-Mana a vůbec Stana Leeho, tak jsme si řekli, že to – ještě s Karlem Petříkem, který byl u zrodu téhle edice – zkusíme.

Rok 2004 bude vydavatelsky v podobném stylu? Můžeš prozradit nějaké tituly, které už jsou takřka jisté?
Další Wolverine v Comicsových legendách, novější Wolverine od Warrena „Transmetropolitanu“ Ellise a v kresbě Francise Yu, Punisher od Ennise i od Dixona (první s BB artem, druhé budou omicsové legendy – ať mají čtenáři možnost užít si Franka Castlea v obou podobách), Sandman: Krajina snů a Údobí mlh (pokud obojí zvládneme), do Moora Watchmeni (základ žánru), druhá Liga výjimečných (vážně skvělá), dokončení Top 10. Taky by měl vyjít Hitman a Preacher od Ennise. Z evropských řad další Thorgal, Trollí války… jo a možná ještě konečně vyjde ten dlouho slibovaný Lobo. A samozřejmě další Garfieldové. Rádi bychom taky pokračovali ve Straczynského Spider-Manovi a dalších úspěšných marvelovských řadách.
Tohle jsou ty základní věci, které jsou zatím jisté (aspoň tak, jak to našem případě může jisté být). Ještě máme několik dalších hodně zajímavých projektů – ovšem tam zatím radši nechceme nic slibovat. Možná něco naznačíme na ComiCZconu.
(Abychom se zase nechlubili cizím peřím, tak většinu titulů vydáváme buď ve spolupráci s BB artem nebo s Netopejrem. Sme skromný kuci.)

Zpátky k magazínu. Co příští rok? Opět ve znamení akce, horroru a moorovských hříček?
Tenhle rok bude trochu jiný. Už jenom v tom, že se jinak jmenuje (na konci má 04 místo… místo… místo toho čísla, co tam bylo loni). Minulý rok byl hodně hororový, teď bychom chtěli víc vypíchnout akci a kresbu (ono, kdybychom pokračovali v nastoleném stylu, tak do dvou let jsme četbou už jen pro Charlieho Mansona). Taky jsme snad čtenáře přesvědčili, že to s tím vydáváním myslíme vážně, takže si už můžeme dovolit vydávat delší příběhy na pokračování. Zatím jenom dvoudílné. V prvních dvou číslech bude volné pokračování crossoveru X-Men/WildC.A.T.s od Jima Leeho a v druhých dvou úžasně malovaný noirový thriller Blacksad. Petr Litoš se musel hodně snažit, aby ho dostal. Jeho druhý díl je nominovaný v Angouleme za nejlepší kresbu. (Druhý díl Blacksadu, ne Petra Litoše. Ten je v kategorii nejlepší série).
Jinak vedle story na pokračování by měl být v každém čísle i jeden dlouhý, uzavřený příběh. Thorgal, Planetary… a momentálně máme největší radost z povídky Neila Gaimana ze sandmanovského světa nakreslené úžasným Milo Manarou - kdo jiný taky může kreslit příběh Touhy, než mistr erotického comicsu?
Samozřejmě budou i kraťasy, bude Moore, bude Jack B. Quick, bude Batman (dokonce i od Rosse), bude Hledání odpovědi od meteorického dua Morvano-Buchet… budou další horory, bude i víc Evropy… prostě bude CREW .

Máš už nějaká konkrétní čísla prodejů, co se jednotlivých sešitů týče?
V podstatě to stejně prozrazujeme v novém čísle CRWE, takže to zas není tak velké prozrazení. Největší úspěchy minulého roku – Sandman (samozřejmě) a Spider-Man (taky žádný šok). U těch se prodeje pohybují kolem tří tisíc… což je sice třeba proti prodejům Kulhánka prd, ale na comics je to slušný. Samozřejmě, nepočítám Garfielda, který je vysoko nad nimi – ale toho čtou i lidé, co vůbec comicsy nečtou a pochybujeme, že s tím kdy začnou. Garfield je speciální kategorie a kráčí vlastními, kočičími cestami.
Jediný comics, který můžeme považovat za neúspěšný, je Conan. Už je to poněkolikáté, co se ukázalo, že fanouškové jsou nepřenosní. Milovníci porna si nekupovali XXX Comix, milovníci kovbojek zůstali u Rodokapsů a nekoupili si Duranga… a milovníci Conana (platoničtí) si radši přečtou knížku. Zkusili jsme dva díly a i když se jednička nakonec zaplatila, tak do další knihy nepůjdeme.

S radostí jsem postřehl, že se znovu rozjela jakási Mučírna, tentokrát pod vedením Jirky Gruse. Musel si ho nutit dlouho?
Malíři jsou divní lidé. Jirka Grus zvlášť. I když je bezesporu česká hvězda číslo jedna, tak strašně nerad někomu říká, co a jak má dělat. Kritizovat cizí práce odmítá úplně. To si říká umělec? Koukni na mě, malovat ani neumím a jakej jsem pěknej arogantní parchant.
Ale momentálně přemýšlíme o tom, že bychom z mučírny udělali dvoudomek a postavili ji systémem hodnej a zlej polda. Hodnej by byl Grus a zlej Martin Němec, který slíbil návrat. Grus by ukazoval, jak malovat – a Němec by kritizoval čtenáře, jak to dělají špatně.

Jaké jsou na to vlastně ohlasy? Haldy děkovných dopisů nebo je to tak nějak čtenářům jedno?
Nedá se nic dělat, stali jsme se establishmentem. Když jsme roku… roku… prostě někdy hodně dávno s comicsem začínali, bylo cítit, jak lidé časopisem žijou a darovali by vlastní orgány, jen aby vyšlo další číslo. Dneska už jsou comicsy normální součástí života a tudíž čtenáři necítí takovou potřebu se ke všemu vyjadřovat. Asi to tak má být – člověk se ozývá hlavně, když ho něco, slušně řečeno, sere.
Ale teď se ukázalo, že když dáme lidem motivaci, tak chytnou jako kalifornský les. Teď mluvím o anketě, kterou jsme v CRWi vyhlásili a na kterou nám chodí spousty dopisů. Oukej, té původní anketě, kterou jsme dělali někdy v roce 1645, a na kterou nám přišlo přes tisíc dopisů, se asi nevyrovná (proboha, tehdy nám snad poslal dopis každý druhý čtenář CRWE!), ale pořád je to hodně dobrý a jsme spokojení.
Ale budeme se snažit víc čtenáře zapojit do hry. Máme připravenou sympatickou soutěž, chystá se návrat Němcovy mučírny a pak jsou tu nějaké úplatky, kterými si chceme koupit čtenářskou přízeň. Nic pro nás není dost nízké.

Nedá se říct, že by rok 2003 byl pro comics v ČR zrovna špatným rokem. Přesto, naštvalo tě letos opravdu něco?
Že jsem se zase neumístil ve Zlatém slavíkovi. A to přitom nosím kulicha.

Na polovinu ledna je naplánován další comiCZcon. Co myslíš? Kolik přijde lidí a jak to bude zhruba vypadat? Stejně jako loni?
Loni přišli nějací lidi? Já myslel, že to byli tvoji a Turloghovi příbuzní. Vypadali tak. Snědí, se zlatými prsteny a za sebou táhli maringotku.

Dal sis letos nějaký comicsový předsevzetí (zdravit Zacka „Pane Zacku“ nepočítám)?
Vzhledem k tomu, že měsíčně musím přečíst kolem stovky comicsů, tak jediný závazek, který si můžu dát je, že budu dělat taky něco jinýho. Ale mám pár comicsů, které bych si strašně rád vydal – comicsy, které asi velkou díru do světa neudělají, ale líbí se mi natolik, že bych na nich nějaké peníze klidně prodělal. (Teď k tomu přemluvit ještě Petra…který ovšem zase prosazuje svoje koně…)
Zatím nebudu říkat které, protože pak by na nich chtěl prodělat třeba někdo jiný. Lidi jsou zlí.

Na závěr nějaký to skandální odhalení, ať nezklameš čtenáře.
Zack je homosexuál.
Zack (08.01.2004)
Amazing Shymoon [09:41:25 24.01.2004]
Tady je Marvelacky Amazing Shymoon, na CRWI znam jako LOBO: Teda Jiri, ty ses kanon!!! Tak takovej rozhovor jsem jeste necet! Prisaham, ze pristi rok te nominuju na Slavika!!!

jeikob [21:10:55 09.01.2004]
to scarface:jo spletl jsem se vydali jste od barryho windsora.no já prave dostal od svagra americana ohromný stos a4 conanu a pomerne starejch.vetsinou jsou to rady jako conan saga.ci conan savage.ono vyznat se v tech radách je veda.no kazdopadne ty cernobilí kresby mmi prijdou lepší v tomhle formatu.teda conanovský.je to samej detail a hodne promakaný a zmensením se to stavá necitelný.no ale asi budu jeden z mála fandu conanu jako komiksu:(skoda.nastestí komiksu zaciná byt hafo.kde ale na ne brát:)

Scarface [15:56:41 09.01.2004]
Jeikob: Conan od Buscemi u nas (mysleno CREW) nevysel a to, co vyslo, vyslo ve stejne velikosti jako v Americe. Ty asi narazis na Barlowackeho Conana, ktery vysel ve vetsim formatu - ovsem tam ti nereknu, jestli byl zvetseny, nebo vychazel z jine, specialni rady delane v A4 formatu. My jsme jeli podle klasicke rady Conan the Barbarian, ktera vychazela v klasickem formatu a pote vysla v Essentialech. A ano, prachy a cena. Ale vydavame i barevneho Spideyho, chystame Wolverinea, Punishera budes mit v barve i cb.

jeikob [14:42:52 09.01.2004]
jeste pro crew k tomu conanovi:)no buscema je opravdu borec.ale ty menší formaty tomu moc neprospeli.když srovnám puvodní a4 originaly.tak je to sakra videt.chapu že šlo o snižení nakladu.no jeste k tomu spidermanovi alegendám.tam mi zase chybí ta barva.proste marvelovský komiksy mi bez barvy nesedí.to je jednou z kouzel tech mutantu barevnost kostýmu.treba u nekterých batmanu mi cernobílá vyhovuje.no jasne prachy a cena

master [21:39:13 08.01.2004]
Super.....:)

lobolover [21:16:31 08.01.2004]
azteck-to s tím ennisem nemyslíš vážně.a já to vyslovuju gárt enájs a ezrelo.

jeikob [21:09:11 08.01.2004]
no k tomu conanovi.no ja ho cetl kdysi.jenomže ted už mne fantasy co by knížky nebavej a conana co by komiks žeru.mám obe.ale zjistil jsem že vsechny mám v originale dar amerického svagra v a4 formatu.no jinak dneska jsem si koupil crew c.5 a jsem oblazen:)

azteck [20:47:08 08.01.2004]
Jak že se to vyslovuje? Az..zar..ello. A ten druhý G..arth En..nis aha,tak to nebude problém. A ten Garth Ennis,to je nějakéj příbuznej s tou...no...Jennie Garth z BH 921015655646?? :o))

1997 - 2005 © comX.cz