Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Understanding Comics: The Invisible Art
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Pokud existuje nějaký comicsový book, který byste měli vlastnit a přečíst minimálně jednou (a pozorně), je to bezpochyby Understanding Comics. Pro ty co nevědí (a pak je jasné, že nečetli comicsový Živel), je to neskutečně čtivě a přehledně napsaná/nakreslená učebnice pro kreslíře, scénáristy, ale i pro lidi, pro které je comics víc než povrchní zábava. O kvalitách tohoto booku mluví hned několik ocenění, ale i holý fakt, že se podle něj opravdu učí.

Dovolím si jeden citát, protože bych to určitě lépe nenapsal:
Pokud jste někdy měli pocit, že čtením comicsů jen ztrácíte čas, přečtěte si Understanding Comics. Možná budete mít pořád pocit, že čtením comicsů jen ztrácíte čas, ale budete aspoň vědět proč a budete na to náležitě hrdí.
Matt Groening (autor Simpsonů a Futuramy)


Myslím, že Groening to vyjádřil naprosto přesně, a to obě podstatné věci. Pochopíte základní principy, co dělá comics comicsem, kde jsou hranice, jaké jsou možnosti, způsoby vyprávění atd. A co je podstatnější, po přečtení Understandingu budete opravdu hrdí na fakt, že jste comicsář(ka). Najednou vám totiž někdo naprosto logickými a rozumnými argumenty vysvětlí, proč comics ani náhodou není okrajová zábava pro děti nebo snad něco podřadného pro analfabety co nejsou schopni číst kvalitní literaturu (to jsem si nevymyslel, to nedávno padlo na jedné nejmenované tiskovce). Máte chuť tento book pořád tahat s sebou a omlátit o hlavu každýmu, kdo má přízmní a primitivní připomínky ke comicsu. Je to klacek, který jsme, dámy a pánové, už dlouho potřebovali.

Je to naprosto nenahraditelná pomůcka pro kreslíře. McCloud vás nenaučí kreslit, pouze vám vysvětlí proč a jak dělat. Většina triků vyprávění příběhu pomocí obrazů je zde podrobně rozepsána, vysvětlena a to navíc velmi zábavnou cestou. Ostatně to samé platí pro scénáristy, je až z podivem, že jedna kniha může sloužit jako studnice moudrosti tolika různě zaměřeným lidem. Skoro bych tomu nevěřil, kdybych to neměl vyzkoušený. Půjčoval jsem svůj výtisk už ledaskomu a vždycky mi ho každý vracel hodně nerad a dávkou superlativ na jazyku.

Koukám, kolik jsem toho už napsal a nezmínil jsem věc nejpodstatnější. Comicsová učebnice samo sebou musí být náležitě comicsová. A protože Scott McCloud je zkušený kreslíř, který se cartoonem a comicsy živí, nebyl to žádný problém. A tak je celá "přednáška" vyvedena přehledně formou comicsu, kde kresba doplňuje text, ale také text doplňuje kresbu. Nejen, že si přečtete o teorii, ale vše vidíte rovnou v praxi. Navíc je nutno podotknout, že McCloud není žádný suchar, a tak se i velmi dobře bavíte. Být touto formou všechny učebnice, tak se Jan Amos orosí radostí.

Understanding Comics musíte mít a to myslím vážně. Tedy pokud to s comicsem myslíte vážně, chcete o něm něco vědět. Pokud píšete scénáře nebo se snažíte kreslit, lepší knížku vám doporučit nemůžu.

Text a kresby: Scott McCloud
První vydání v roce 1993 od Kitchen Sink Press
Reedice v roce 1994 od HarperCollins Publishers
Zack (12.01.2003)
Zack [16:17:11 13.01.2003]
Frizer: kus, par stranek, historicky uvod ... do magazinu Crew... ne ze vydaj cely book.

Frizer [12:58:22 13.01.2003]
Jak nezajímalo,v poslední crwi inzerovali že to vydaj

Zack [11:20:33 12.01.2003]
Bud objednat nebo hodne kricet, ze to chcete. Rikal sem Pavlovskymu at to vydaji... pry by to nikoho nezajimalo...

azteck [10:54:47 12.01.2003]
Musíte mít,musíte mít.............ale kde ho vzít?

1997 - 2005 © comX.cz