Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Anachron #1 - Návrat bestie
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Příběh začíná na Zemi, v středoamerickém státečku San Adolfo, ve kterém právě vrcholí revoluce proti fašistické diktatuře. Dobrá zpráva je ta, že revoluce uspěje, špatná pak ta, že se celé vládnoucí vojenské elitě podaří na poslední chvíli uprchnout. To ovšem nemůže revoluční vůdce jménem Varegua nechat jen tak, proto se pouští do pronásledování pevně rozhodnut nevrátit se dřív, než bude zlo ztrestáno.

Uprchlická kosmická loď krátce na to havaruje na planetě Anachron, která se nachází v ochranné izolaci Mezigalaktického společenstva národů. Protože je vývojově teprve na úrovni středověku, jakýkoliv kontakt s místním obyvatelstvem je zakázaný, a to až do doby, než se vlastními silami pozvednou natolik, aby mohli vstoupit do Mezigalaktického společenstva. Mise vedená Vareguaem a kapitánkou Pavlovou je proto velice delikátní - musí zatknout zločince a odstranit jejich havarovanou loď a jakékoliv stopy pobytu na planetě dřív, než způsobí "kulturní šok".

Druhá dějová linie - která se s tou první pochopitelně brzy protne - se mezitím odvíjí na Anachronu v baronství Norpath. Baron nemá dost vojáků, protože je musel poslat na pomoc králi, a tak vypíše jako odměnu ruku své dcery Izoldyny tomu, kdo osvobodí Norpath od lupičské tlupy orka Ugluka. K splnění úkolu se přihlásí jistý Wodan, nemajetný žoldák a rváč, z čehož nemá velkou radost především majitelka slíbené ruky. Co by to ovšem bylo za výpravu, kdyby hrdina neměl chytrého společníka (který ho, mimochodem, do toho vlastně namočil), a také barda, který by pak zpíval o jeho udatných činech? Leč pozor, jak se brzy ukáže, ani protřelý Marconius ani zlatohrdlý Falgant nejsou tak docela tím, čím se zdají býti.

Návrat bestie je prvním dílem série, nese si proto sebou obvyklé klady a zápory všech počátků. Nastoluje situaci, uvádí nás do prostředí, představuje postavy a jejich vzájemné vztahy, zkrátka - připravuje si půdu pro další děj, ale téměř nic neřeší. Základní zápletka není nijak originální (primitivní planety v tajnosti sledované a navštěvované vysoce vyspělými civilizacemi můžete ve fantastickém žánru přehazovat vidlemi), ale díky svěžímu a odlehčenému úhlu pohledu, pod kterým se autor rozhodl na celou záležitost podívat, se příjemně vstřebává. Není se čemu divit, vždyť Thierry Cailleteau je podepsán třeba i pod žánrově velice podobnou sérií Aquablue, je tedy v této problematice jako doma.

Z hlediska logické soudržnosti možno scénáři vytknout poměrně dost věcí, například jak to, že jsou obyvatelé Anachronu tak neuvěřitelně podobní lidem, nebo jestli je jedna ukradená plastová helma opravdu větším kulturním šokem, než postřílení tlupy orků rotačním kulometem a odpálení kosmické lodi orbitálním laserem. Pokud se ale takovými "maličkostmi" nenecháváte znechucovat, určitě oceníte s humorem vyprávěný příběh plný "opravdických" hrdinů.

V hodnocení kresby se mi jako vždy vnucuje to vše vysvětlující adjektivum "evropská". Je čistá, precizní, relativně realistická, ale zároveň jednoduchá a lehce stylizovaná. Využívá především tenkou obrysovou linku, výjimečně lehké šrafování, zbytek práce je ponechán na počítačový coloring, který je docela zdařilý, i když místy možná až moc jásavě barevný a jednoduchý (tak například jednolitě hnědá hospodská zeď bez jakýchkoliv ozdob či nerovností působí dost nepřirozeně). Jako celek je ale grafická stránka dobře vyvážená a příjemná na pohled.

Čekáte verdikt ano nebo ne? Mě se to líbí. Lehce nadprůměrné, čtivé a humorné, skvělý odpočinkový comics. A navíc - jsem zvědavý, jak to bude dál.

Scénář: Thierry Cailleteau
Kresba: Joël Jurion
Původní vydání: Editions Vents d'Ouest, 2001
Polské vydání: Egmont, říjen 2002
Turlogh (10.01.2003)
1997 - 2005 © comX.cz