Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Z pekla
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Geniální scénárista Alan Moore se musel prohrabávat celých 10 let hromadou knih o masových vrazích, než vznikl jeden geniální comics jménem Z pekla, jenž Mooreovi nakreslil geniální Eddie Cambell. Je zbytečné, abych recenzi na tuto knihu nějak prodlužoval, protože se ji chystám zavalit jen a jen samou chválou.

Děj tohoto šestisetstránkového eposu se odehrává roku 1888, kdy v Londýně vládne krvavý teror. Sir William Withey Gull, královský lékař tu totiž pod nechtěnou přezdívkou Jack Rozparovač velice brutálně snižuje počet místních prostitutek. Do případu zasahuje inspektor Frederick Abberline, který postupně odhaluje nejenom totožnost vraha, ale celé tajemné Bratrstvo a zkorumpované britské království v čele s královnou Viktorii.

Je pravda, že děj takhle nevypadá moc rozdílně od nedávného stejnojmenného filmu, který u nás natočili bratři Hughesové, ale věřte, že je mnohem propracovanější, ponuřejší a drsnější. Průběh vražd všech prostitutek je tu pokaždé vždy velice podrobně popsaný a jde z něho až mráz po zádech. Je proto také pravda, když na obalu knihy píší, aby jste vstoupili pouze na vlastní nebezpečí. Hlavně u té poslední vraždy je potřeba silný žaludek, když vidíte jak se zkušený lékař Gull doslova prohrabává v těle nebohé prostitutky. I když je určitě lepší, že se takovéto podrobné scény ve filmu neobjevily.

Na knize je znát, že Moore četl nesčetně historických knih. V Crwi2, č.5 se můžete v krátkém rozhovoru s tímto autorem dočíst, že před vznikem tohoto románu přečetl 30 knih o Jacku Rozparovači + třeba i velice starý životopis Williama Witheye Gulla, který koncem 19. století léčil samotného prince Alberta Viktora, a který je také hlavním hrdinou celého Z pekla. U každé nové kapitoly nám ještě autor nabízí vždy několik citátů ze starých knih, které trochu doplňují samotný děj. Při jeho průběhu se ale také od Moorea můžeme třeba dovědět krátkou historii Listonova nože, který je hlavním a nejoblíbenějším nástrojem Rozparovače, nebo něco o těžce postiženém Johnu Merrickovi alias Sloním muži, který skutečně pobýval tou dobou v jedné z londýnských nemocnic.

Kniha Z pekla už obdržela několik cen a je pravda, že na tom má největší zásluhu její stvořitel Alan Moore, ale nesmíme zapomínat na Eddieho Cambella, který jí propůjčil svojí brilantní a nezapomenutelnou kresbu, která působí opravdu doslova pekelně a představuje nám velice temnou Viktoriánskou Anglii.

Nesmím samozřejmě zapomenout pochválit celé vydavatelství BB/art, které nám již tradičně předvedlo krásnou pevnou vazbu s ještě lepší obálkou a vůbec celou skvělou knihu s brilantním překladem od Viktora Janiše.

Z pekla je velice temná a skutečně geniální kniha. Alan Moore s ní totiž celému světu dokázal, že comics nejsou jen obyčejné kreslené sešity, ale že se tento žánr může klidně rovnat i s klasickou literaturou a v mnoha místech ji i předčít. Z pekla není totiž jen příběh o šíleném vrahovi, ale je skutečně monumentálním historickým dramatem, vyprávějícím o zrodu současné Anglie a o zrodu celého 20. století, jehož stvořitelem je právě samotný Jack Rozparovač.

PS: Kniha ještě mimo celý příběh nabízí mnoho stránek s dodatky od samotného autora a také jakýsi dokument „Hon na racka aneb tanec podvodníků“, který nám představuje další teorie případu Jacka Rozparovače. Za ty prachy to fakt stojí zato.

From hell
Alan Moore a Eddie Cambell (1991,1993,1994,1996,1997,1998)
Vydal BB/art v roce 2003, 576 str., 690 Kč
Ondra (10.03.2004)
luhla [08:56:31 13.03.2004]
stoji to za ty prachy rozhodne vic, nez tisicovkovy zazraky, ktery nebyly zadnej zazrak. nedovedu si from hell predstavit kresleny leem a tisteny na kridovym papire, podle mne tomu pribehu tohle provedeni sedne. howgh.

Drakeus [20:02:38 12.03.2004]
stepan: co nadelas, jeden ma rad vdolky druhej zase z Pekla

Stepan [18:22:06 12.03.2004]
Drakeus:hehe tak na jediny co se zmuku je :Nesouhlasim

Drakeus [23:18:18 11.03.2004]
Doufam ze nebudu jako kacir, ale za ty prachy to nestoji. Moorova mystifikace je fakt skvela, spousta vychytavek, spousta nemoznych veci, ktere do sebe zapadaji a vypada to ze by se to tak nejak mohlo i stat. Bohuzel me opravdu zklamalo vizualni zpracovani. Asi jsem byl moc natesenej .... Porad je to celkove vysokej nadprumer.

1997 - 2005 © comX.cz