Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Hellblazer: Dangerous Habits
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Varování ministerstva zdravotnictví: Kouření způsobuje rakovinu.

„Ano pane Constantine, pro mágy to platí taky.“


Píše se rok 1991 a John Constantine má jen pár dnů na to, aby objevil lék na rakovinu. Nebo aspoň vyléčil tu svou.

Tento book obsahuje díly 41-46, první z těch, kde se série Hellblazer dostala do spárů Gartha Ennise, pravověrného Ira s neuvěřitelnými nápady. Toho tehdy málokdo znal (střihnul si před tím jen sérii True Faith), což se mělo brzo změnit. Sérii vydává DC comics ve své ‚dospělácké‘ odnoži Vertigo a postava hlavního hrdiny není ani našinci úplně neznámá. Krom příběhu v CRWi se mihnul i v u nás vydaném Sandmanovi. Její původ bychom mohli hledat ve Swap thing #25. Na celé sérii se postupem času vystřídala pěkná řádka scénáristů (namátkou Jamie Delano, Allan More, Warren Ellis, Brian Azzarello, drobná epizodka v podání Neila Gaimana, …) a s nimi i kreslířů.

Být Constantine není žádná výhra v loterii, v rodokmenu samý kouzelník, pirát, zrádce a podobná sebranka. Když už vás zabijí, stejně skončíte v pekle, protože vás proklel vlastní syn. Ano mluvím o Johnovu otci.

Jak jsme si již řekli, hned na začátku se John ve svých 38 letech dozví, že tento rok bude taky jeho rokem posledním. Určitě ovšem nečekáte, že by se s tím anglický mág z Liverpoolu jen tak smířil. Při svém pátrání totiž velice brzo zjistí, že krom své nechuti zemřít, k tomu ani nemá odvahu, při představě toho, co by následovalo. John má stále ještě pár kamarádů (což je vcelku kupodivu, vzhledem k tomu, jak většina z nich končí), někteří z nich jsou v pekle, jiní v Irsku. K těm prvním se dostane, pokud mu ti druzí nepomůžou. Nepomůžou, naopak očekávají pomoc od něj. Marně. Když se ukáže, že žádná rada nekouká ani z Nebe, ani od těch dole, musí si člověk vždycky poradit sám.

Teď si asi myslíte, že je to příběh veskrze depresivní. Není to úplně pravda, nebyl by to Garth Ennis, kdyby se nenašlo několik vtípků černějších než studánka Guinnese. Sice se ještě neodehrává taková spousta zákeřných útoků na vaši bránici pomocí promakaných vedlejších postav, jako v Ennisově pozdější tvorbě, ale i tak to stojí za to. Atmosféře (to je to, na co se recenzenti vždycky odkazují, kdych chtějí říct, že je něco super, ale neví proč) rozhodně napomáhá prolínání obyčejného světa a jeho obyčejného zla, v našem rakovinného bujení, s nadpřirozenými silami. Koneckonců to asi všichni znáte ze Sandmana.

Co se týče vizuální stránky, musím říct, že to není úplně ono. Kresba je pro člověka zmlsaného různými grafickými orgiemi dnešní doby taková nijaká. Opravdu nevím, co bych vám k ní řekl, ostatně koukněte na obrázky okolo. V každém případě kvůli kresbě si tento book asi nikdo kupovat nebude, že. Stejně tak coloring Toma Ziuka je poněkud vybledlý. Oboje je asi nutno přičíst na vrub začátku 90. let, kdy tyto sešity vycházely.

Pro mě osobně byl tento book úvodem do Hellblazerovské série a hned jsem si zahořklého Angličana v baloňáku oblíbil. Takže pokud jste to ještě neudělali, poproste rodiče/babičku/nejbližšího komiksového nakladatele, ať vám to seženou, protože lék na rakovinu se vždycky hodí.

Scénář: Garth Ennis
Kresba: William Simpson
Michal Slaný (20.03.2004)
1997 - 2005 © comX.cz