Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Damned
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Tak vám nevím, jestli je to vývojem společnosti, nebo je to jen nějaký můj osobní blud, ale když se ohlédnu zpět na comicsové hrdiny časů předešlých, vidím jistý vývoj směrem ke zlu. Od 100% kladných super-bat-spider-akdovícojestě-manů přes takové ty šedé hrdiny typu Swamp Thing nebo Johna Constantina (Hellblazer) až k vyloženým gaunerům typu Marva (Sin City) nebo Jackieho Estacada (Darkness). Jsou to násilníci, vrazi, gauneři. Měli by sedět za katrem, ale místo toho jsou velebeni comicsovými fans kdekoliv na světě. Snad s výjimkou mongolských pastevců, ale těch je málo a tak se nepočítají.

Hrdina comicsu Damned Mick Thorne je podobný jako tihle “ černí “ hrdinové, akorát že na rozdíl od nich, si svý hříchy odpykal. Čtyři roky v lochu člověka změní, a to nejen tím že hrajete se spoluvězni oblíbenou hru na “ spadlo mi mýdlo, seber ho “. Když se zadaří, můžete si tu najít i kámoše. Mick Thorne kámoše měl, jmenoval se Dough Orton, jenže pak dostal dranžírákem mezi žebra. Ještě před tím než vydechl naposled, poprosil Micka aby vyhledal jeho sestru Cam a vyřídil jí vzkaz. Sliby se maj plnit nejen o Vánocích a tak Mickovy první kroky po propuštění vedou za Cam Ortonovou. Teda vedly by, kdyby si ho nevzal do parády jeho kurátor a neumístil ho do zablešenýho hotelu v zapadákově zvaném Watertown. Zákaz drog, pití, zločinu a ženských, jen pracovat, jíst a spát. No neutekli by jste při první příležitosti? Asi jo že, a přesně to taky Mick udělal. Jeho cesta vedla do New Covenant, kde měla být Cam Ortonová. Jeho příjezd však neušel pozornosti místního bosse King Silvera. On a jeho gorila Yargo měli také důvod najít Cam Ortonovou, každý svůj.

Mick se postupně dozvídá, že jde nejen o Cam Ortonovou, ale taky o několik milionů dolarů, které jeho mrtvý spoluvězeň někam ulil. Ty peníze patřily, čirou náhodou, King Silverovi. Ten samozřejmě šlape, svou prodlouženou nohou Yargem, Mickovi na paty, protože si myslí, že Cam Ortonová ví kde jsou ty prachy schovaný. Jenže nic není tak jak se na první pohled zdá. King Silvera totiž neokradlo sourozenecké duo, ale jen Cam spolčená s gorilou Yargem, mrtvý Dough Orton je ale oba přechcal a prachy schoval a vzkaz, který měl Mick vyřídit je vlastně vodítko, jak ty prachy najít. Teď už jen zbývá si pro ně dojít, záleží ale kdo zůstane na živu aby si je taky odnesl….

Něco slov k tvůrcům: Steven Grant je ostřílený kozák, brk smočil např. v sériích Whisper, Drifter, Badlands, Batman, X-men a mnoha dalších. Pravděpodobně si chtěl splnit nějaký svůj dávný sen a udělat krimošku z trochu jinýho úhlu. Já si osobně myslím, že se mu to podařilo a několikrát jsem byla docela překvapená, kam že to vlastně všechno směřuje, dějovými zvraty se nešetří. Není to sice na to, abych si s toho cvrnkla do textilu, ale určité kouzlo tam je. A to u příběhu, který vás má chytit, prostě být musí.

Mick Zeck taky není ve svém oboru žádný mlíčňák, dělal na sériích Aquaman, Amazing Spider-Man, Captain America a další. Jeho styl kresby bych, tak trochu, přirovnala k Sin City. Nemyslím tím kontrastní černo-bílou kresbu, ale třeba obličeje jsou docela podobné. Řekla bych takové Sin City bez černé, ale barevné  prostě příjemné.

Comics Damned není první spoluprácí těchto dvou tvůrců, setkali se již v minulosti na Punisherovi.

Abych to trochu shrnula, Damned je příjemná četba pro všechny co mají rádi Sin City nebo podobné crime comicsy, ve kterých jako hlavní hrdinové vystupují ti “ zlí “ a kteří vlastně zlí nejsou, jen jsou k tomu donuceni. Na rozdíl třeba od Hitmana, je tu ale vše míněno vážně, žádný srandičky nebo sladký řečičky. A to je někdy to, co vadí.

Story: Steven Grant
Kresba: Mike Zeck
Homage Comics 1997
Witch Imakolata (28.06.2004)
xsys7 [10:16:57 08.07.2004]
Jo, jo. Mas pravdu. Hrdinove sou cim dal ti vic zli. Otazka je jesli je to dobre nebo spatne. jeste, ze takovy comxiy nectou 9lety decka.

1997 - 2005 © comX.cz