Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Lobo versus Maska
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Další Lobo je na všemi milovaném českém comicsovém trhu a tentokrát s ním i zelený kolega masakrátor-Maska.

Nakladatelství Crew znovu útočí na bránice, peněženky a vkus čtenáře, který s horlivostí pitbula čekal na ten slibovaný prázdninový speciál Crewe na druhou, jenž se maličko opozdil a vyšel až v září. Inu comics je to násilný a tudíž dětem nevhodný, takže se menší prodleva dá brát jako správný, zdravý nepohoršující, tah. Vysokoškoláci mají přeci ještě volno další měsíc. A kdo by si chtěl číst comicsy v období letních lásek, rostoucí zeleně a hospůdských zahrádek.. no dobře. Omluvit to nepůjde žádným okecáváním, ale přece jen už to vyšlo, tak buďme rádi aspoň za to. Na pultech se díky tomu objevil dřív i další Lobákův příběh (Lobo se (z)vrací) a zábavu chtějící nadšenci mají na chvíli zase vystaráno.

Lobo je na dovolené. Žádný vysloužilec z povolání, ale skutečně pouze jedna z mála rekreací v jeho všedním likvidačním životě. K radosti čtenáře má emzák Dudikoff profesionální zájem o najmutí Loba kvůli eliminaci té nejhorší osůbky v galaxii (ne, není to Přemek Podlaha, i když to tak vypadá), což jen tak mimochodem, dokazuje odměnou v podobě miliardy kreditů. Ehm takže Lobo si odkládá dovolenku na neurčito, jelikož vize vodní postele naplněné zvratky siamských koček je příliš silná, a vydává se směr Manhattan, v němž se má skrývat to neznámé bestiální monstrum.

Zlodějíček Staub si po nepovedeném loupežném přivýdělku neroztrh své módní fialové kvádro, ale našel masku. Zelenou. Jenže se nejedná o léty prohnilý kus dřeva, ale o starodávný artefakt, který propůjčuje svému majiteli vedle nezranitelnosti a happy obličeje také prakticky jakýkoliv předmět, s nímž zmasíruje přihlížející. Zde jimi byly ufoni. Někteří i zelení. V tu chvíli dolétá hrdina Lobo (takový světlemodrý) do těchto panelů, aby si mohl v poklidu vydělat slíbené chechtáky. A historický souboj může začít.

No, říkat o téhle šílenosti „děj“ je kapánek mimo škebli. Bitva začíná už někde okolo patnácté stránky a pak už se až do závěru nic jiného neděje. Ostatně jak je u Loba obvyklé. Vždyť za celou svoji existenci zkompletoval už skoro všechny životní zážitky-umřel, měl účes jako Elvis, vyřídil si to se Santou, rozšmelcoval Batmanovy protivníky i kolegy, stal se kachnou atd. a stále pobaví, tak proč to měnit. Maska naopak ztotožňuje čirou humornou situační složku, s níž paroduje jak comicsový tak filmový a hudební svět. Nikdo od této dvojice neočekává jejich psychologický rozbor chování v ohledu na okolní společnost, takže se naši fešáci mlátí hlava nehlava (kdo viděl, pochopí), ničí planety i nevinné okolí, červená stříká i ze zelených bytostí a brutální humor, v čele s nekonečnou řadou připomínek na Přemka Podlahu, nepřestává účinkovat. John Arcudi a Alan Grant píšou jednoduše to, co mají fanoušci rádi. Nekončící akci s nadsázkou. A to se jim daří.

Doug Mahnke, který se zmocnil kresby v crossoveru Lobo vs. Hitman vydaného v Crewi2 s číslem 5, dostal pracovní náčiní do rukou i zde. A chopil se ho s pílí. Ohromná kresba oplývá skrytými gagy, které si většinou vyhledáte až po opakovaném pozorném prohlédnutí a celkově je ještě více detailnější než ve Vyklobanym parchantovi. Ideální výběr pro běsnění Loba a krutě infantilní humor Masky.

Stejně dobře byl vybrán i překladatel Pavel Dort. Dialogy jsou plné komolených nadávek a písní kvalitně převedených do Čechům pochopitelné podoby, z nichž jsou některé velmi povedené. Taktéž potěší i „poučný“ bonus Jak vznikal Lobo/Maska v podobě rozhovoru šéfa Dark Horse Mikem Richardsem s tvůrčím týmem. Česká úprava se drží zažitého designu zrušených Modrých Crewí. Ačtyřkový formát kromě samotného téměř stostránkového masakru nabízí pohled na pár chystaných titulů v roce 2005 i trochu té comicsové publicistiky na tituly, které si už buď můžete zakoupit nebo se připravují na vydání. Jiří Pavlovský s rozborem Loba a hlavně Masky pokračuje ochutnávkou skvělého chystaného Batmana: Hush autorů Jeph Loeb/Jim Lee. Zack představuje Watchmeny, Turlogh omrkne krásnou Nävis ze série Meteor a navštíví policejní okrsek Top 10. Vše zakončí Richard Klíčník s Komiksovou historií světa od Larryho Gonicka.

I když nepatřím mezi hardcore fandy pouhých jatek, tak přiznávám, bavil jsem se. Sice už knihu asi jen založím a víc se do ní nemrknu, ale co. Byla to sranda. Všichni ví, co můžou od podobných příběhů očekávat, takže zdali vám za tenhle book stojí investovat 200kaček si usmyslete sami.
Maarv (27.12.2004)
lobodlak [19:05:55 03.01.2005]
lobodlak říká: Lobo být prdel :)

karel [14:43:21 28.12.2004]
i když pro me lobo objevil co by mohl být komiks tak už jsem na to moc starej. ale musím přiznat že sem se občas zasmál

1997 - 2005 © comX.cz