Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Astonishing X-Men: Gifted
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Všem je nám už minimálně od embrya vštěpováno, jak špatně se naskakuje do rozjetého vlaku. V doslovném případě můžete nepříjemně zasvinit nádraží, v tom přeneseném významu vám hrozí to, že se prostě nechytíte. Asi byste těžko hledali rozfajrovanější mašinu, než jsou X-Meni. Co si budeme nalhávat, v jejich řadách a kontinuech se nevyznají kolikrát ani jejich autoři, což pak chudák čtenář. A naskakovat do tohoto vlaku, to je jak strčit koule do ždímačky (příjemné to není nikdy).

Naštěstí čas od času se stává, že se vydavatel probere, zjistí, že je potřeba přilákat nové čtenáře ke starým řadám, a jak to udělat lépe, než s hvězdným obsazením? Předpokládám, že John Cassaday pro vás nebude jméno úplně neznámé. Ano, Planetary. Neuvěřitelná detailnost jeho kreseb obtažená sexy linkou (takový oblíbený evergreen mezi comicsovými triky) je pověstná a už jen kvůli němu noví Astonishing X-Men stojí za pozornost. To pravé eso jsem ale ještě z rukávu nevytáhl.

Joss Whedon. Přiznám se, že nebudu moc překvapený, když vám tohle jméno moc neřekne. Není to Ir. Není to vlastně ani comicsář. Ale setsakra dobrý scénárista a stejně jako třeba Straczynski, byl draftován z televizního průmyslu. A pokud Whedon je pro vás jméno neznámé, Buffy The Vampire Slayer už se vám o vědomí nejspíš někdy otřelo. Do glorifikace tohoto seriálu se pouštět nebudu, nicméně je dobré si říct, čím byl tak výjimečný. Vývojem postav, dokonalou promyšleností děje a hlavně humorem, ať už v dialozích nebo v až škodolibých vychutnávkách diváka. U X-Menů můžeme asi na nějaký větší vývoj postav rovnou zapomenout, ale zbytek se Whedonovi do svého comicsového působení u Marvelu podařilo dokonale přenést. Po dlouhé době se bavím u hlášek hlavních hrdinů, nepřipadají mi v barevných trikotech jak naprostý pošahanci a hlavně jsou reální, jak jen sebranka mutantů může být.

Marvel Astonishing X-Men bere jako vlajkovou loď x-menovských sérií, Whedona s Cassadayem označují za tým snů, což můžou být sice marketingové bullshity, nicméně s čistým svědomím můžu říct: Je to prostě tak. Jedinou vadou na těchto prvních šesti sešitech nové série jsou dané mantinely x-menovského vesmíru, jinak kresba je koulervoucí a scénář výborně poskládaný a filmový styl se mu nezapře (Whedon ví moc dobře, co dobře "zahraný" střih dokáže s napětím udělat). Samotným příběhem se moc zabývat nebudu, lehce se točí kolem intergalaktické války se Skrully, léku na mutaci buněk a S.H.I.E.L.D.u majícího jako vždy ve všem prsty. Team je překvapivě dobře vyvážený a konec prvních šesti sešitů je sice lehce uzavřený, ale startující novou sadu otázek.

Doporučit, nedoporučit? Upřímně... asi bych se nepsal s recenzí na comics, který bych nemohl doporučit dalším... co víc dodat?


Scénář: Joss Whedon
Kresba: John Cassaday
Zack (18.02.2005)
Mick [22:24:02 24.02.2005]
HM. Hele, osobne se mi vic libily prvni dily Ultimate X menu. Ale co nadelas? Kresba je pekna, ale misty docela bez pohybu. Alespon me se zda. Ale teda pokud je Batman Hush jednim z nej comicsu posledni doby (ne nevysel zrovna vcera....) pak tohle musi bejt nej komiks na zemekouli :-) Ted vazne. Bylo to pekny, pobavil jsem se. Charaktery na muj vkus i na komerci trochu melky, ale pekne to odsejpa a tak to ani nevadi. Bitky jsou dost nic moc, s vyjimkou momentu, kdy Colossus stouchne Orda do ledvin.

1997 - 2005 © comX.cz