Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Planetary: Crossing Worlds
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Když jsem psal recenzi na X-Meny a jen tak letmo přemýšlel, kde naposledy jsem viděl nějakou Cassadayho práci. I přes svou senilitou prolezlou paměť jsem si vzpomněl na sbírku crossoverů s Planetary, kde obstarával jednu ze tří částí. Znovu jsem si tedy našel v krabicích Planetary: Crossing Worlds, zalistoval a docela se začetl.

Základní myšlenkou série Planetary je fakt, že náš vesmír je jen jedním z mnoha možných. Dokonce se skupině výjimečných lidí podařilo vytvořit stroj, který generuje něco na způsob sněhové vločky s nekonečným množstvím dalších alternativ a je možné dokonce skákat mezi jednotlivými multiversi, prolínat je, což samozřejmě většinou vede k průnikům různých alternativních zrůdiček na naší poklidnou Zemi. Samotný tříčlenný team Planetary pak působí jako určitá archeologická skupina studující dějiny země (i jejích alternativ) a v případě nejvyšší nutnosti dělá pořádek, kde je potřeba. Dá se říct (a tuším, že něco podobného už přede mnou pár lidí řeklo), že Planetary je superhrdinská teamovka kombinovaná Akty X. Sem tam nějaký to spiknutí, nějaká ta záhada vyřešená podänickenovsku, mixnutá navíc svižnou akcí. Ale vyloženě o Planetary možná jindy.

Crossing Worlds je složený ze tří částí, které v originální sešitové formě vyšly jako Planetary/Authority: Ruling the World, Planetary/JLA: Terra Occulta a Planetary/Batman: Night on Earth. Spojuje je jednak Planetary v názvu, zadruhý scénárista, ale hlavně základní myšlenka, kterou jsem trochu šroubovaně naznačil výše.

Vzhledem k tomu, že Warren Ellis svého času startoval jak Planetary, tak Authority, dalo by se čekat, že své mazlíčky si náležitě vychutná. Tak zaprvé je to poměrně výjimečný crossover už faktem, že se obě skupiny vlastně vůbec nepotkají, i když se jejich činy slušně prolínají. Jakkoliv je to postup poměrně zajímavý (částečně daný charakterem obou týmů), nemůžu si odpustit pocit, že je to spíš výsledek jisté scénáristické bezradnosti, stejně jako se asi neubráním výroku o nastavované kaši. Kreslíř Phil Jimenez odvedl sice velmi dobrou práci, ale chybí mu lehkost a elegance Johna Cassadaye. Jinými slovy, kresba je výborná, masivní akční scény působivé, ale asi vás nějak zvlášť nedojme. Na druhou stranu si Ellis neodpustil několik výborných vychytávek pro "znalce" obou sérií, takže do sbírky takřka nutný kousek.

Druhá část, Terra Occulta se odehrává v alternativním světě, kde Planetary vládnou světu (pevnou, velmi pevnou rukou) a JLA se je snaží zastavit. Je úžasný sledovat Ellise, jak si pohrává se Supermanem, Batmanem a Wonder Woman. S jednotlivýma postavama se moc nemaže (hlavně s těma svýma z Planetary), půlka comicsu je férová přesdržková, ze které jako největší borec vyjde samozřejmě Batman (zatímco Clarka Ellis asi moc rád nemá). Kresba je trochu zastaralejší mainstreamová, plní účel, toť o ní asi tak vše... snad jen, že jejím autorem je Jerry Ordway.

Nejlepší na konec. Ellis opět s Cassadayem v nádherné poctě Batmanovi. Planetary jde v Gothamu po chlapíkovi, který v rozrušení dokáže "přepínat" reality mezi sebou. Do lovu se přimotá Batman, a to tak šikovně, že si ho čtenář může vychutnat hned několikrát v různých alternativních variantách. Každá verze se samozřejmě liší designem i chováním, takže se vyřádil jak scénárista, tak kreslíř a to že notně. Příběh je to prostý, postavený na kůlovosti postav, nicmeně to celé překvapivě funguje a ze všech tří částí tahle rozhodně vyčnívá.

Závěr bude trochu nejednoznačný. Nedá se říct, že když si tento book necháte ujít, že si zkazíte nějak zvlášť život, ale to ostatně ani, když si ho přečtete. Pokud znáte Planetary, Authority a Batmana, můžu jen doporučit, pokud ne nebo vás dokonce nebaví, doporučení bude asi přesně opačné.

Planetary/Authority: Ruling the World
scénář: Warren Ellis
kresba: Phil Jimenez

Planetary/JLA: Terra Occulta
scénář: Warren Ellis
kresba: Jerry Ordway

Planetary/Batman: Night on Earth
scénář: Warren Ellis
kresba: John Cassaday
Zack (23.02.2005)
DEmnoG [18:36:41 26.02.2005]
Jo, jo, ten posledni crossover je skvelej. Batman z sedesatych let, ktery se po par polickach transformuje na nadupanyho temnyho rytire let devadesatych... Krasne to vyjadril Mr.Snow - "... oops":).

Zack [09:49:57 24.02.2005]
karel: jen takova lehka pruda... Cesky jazyk zna tzv. interpunkci ve vete ... zkus si o tom neco zjistit a pouzivat to... Treba pak tvy prispevky budou davat smysl i lidem, kteri nemaji nervy to cist petkrat, aby pochopili, kde ti asi konci vete a zacina nova :)

karel [20:25:18 23.02.2005]
no Planetary co vyšli v krvi mě musím říct vcelku zaujali třeba jich bude u nás víc original si určitě shaně nebudu

mára [07:49:19 23.02.2005]
no, slintam...a to jsem si zatim jen prohledl obrazky :)

1997 - 2005 © comX.cz