Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Blacksad 2 - Arctic Nation
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Čeští čtenáři měli možnost seznámit se s Johnem Blacksadem prostřednictvím Crwe, která uveřejnila první album v číslech 8/2004 a 9/2004.

Na druhém albu je již vidět, že je malinko vyspělejší a celkově lepší než předchozí. Děj nás zavede do poválečného maloměsta The Line, které se mělo stát oázou klidu a míru. Jenže nedostatek práce uvrhl městečko do otevřené války mezi bílými a barevnými. A tím se dostáváme k motivu celé knihy - rasismu.

Ten provází knihu od začátku do konce a můžeme ho najít jak v detailech, tak v hlavních motivech děje. Děj právě vychází ze dvou takových rasistických událostí naší historie. Za prvé je to Německo v době nacismu, kdy se Hitler dostal k moci a začal utlačovat Židy. Za druhé zde najdeme spojitost s Ku Klux Klanem a rituálními vraždami černochů v Americe. A pak tu jsou ty detaily, jako cedule na barech s nápisy NO COLOUR PEOPLE ALLOWED, nápadná podoba politické strany Arctic-Nation s NSDAP, různé volební propagandy, apod. Rasismus tu prostě číhá na každém kroku a je vidět, že autoři mají tuto tématiku dobře prostudovanou.

S klidem mohu říci, že J.D. Canales scénář neodflákl, leč propracoval ho do úžasných podrobností a předkládá nám tak úchvatný příběh plný napětí a zvratů. Přesto všechno však nepůsobí jako klišé, což v dnešní době vskutku potěší.

Příběh je zhruba takový: Soukromý detektiv John Blacksad přijíždí do města The Line a dostává zakázku od učitelky místní školy. Ta ho žádá, aby našel malou Kyle, žákyni oné školy. Ze začátku má jen jedinou stopu - matku Kyle - a pár zvěstí, co kolují mezi lidmi. Vyšetřování se začne zamotávat a Blacksad zjistí, že nejde o děvče, ale o vyrovnání účtů s minulostí. Nakonec to s pomocí vlezlého novináře vyřeší. Nečekejte však žádný happy end, protože ne všichni přežijí a budou odhalena tajemství městečka, která měla zůstat raději pod povrchem.

Příjemným překvapením je kresba J.Guarnida, která je velmi dobře zvládnutá a přehledná. Prostě nádhera. Krom toho dokonale dotváří atmosféru pochmurného maloměsta. Ta je natolik hustá, že by se dala krájet. Charaktery postav jsou totiž vyjádřeny nahrazením lidských hlav zvířecími. Tento prvek převzatý z bajek jim pak přisuzuje spoustu vlastností, na něž Blacksad kolikrát naráží a dělá si z nich srandu. Z celé knihy pak dýchá cynismus a jízlivost, jež donutí k pousmání.

Překlad i lettering jsou na dobré úrovni, jenže to je jaksi nedůležitá informace, poněvadž se jedná o polské vydání. Pro mě je polština mateřský jazyk, tak nemohu posoudit jak se čte polsky nemluvícím. Avšak pár mých známých říká, že docela v pohodě.

Shrnuto a podtrženo je Arctic Nation úchvatné dílo, které stojí za přečtení. Autoři
si zaslouží ohromnou pochvalu za práci, jakou odvedli na tomto comixu. Ocenění jež dostali si rozhodně zaslouží. Tak tedy vy, kdož nemáte chuť číst v polštině a překládat si, doufejte, že vyjde i v češtině. A vy ostatní si ji nenechte ujít pokud na ni někde narazíte.
xsys7 (21.02.2005)
Zack [10:13:18 23.02.2005]
NO COLOUR PEOPLE ALLOWED je ale o dost zabavnejsi :) Bezbarvým lidem vstup povolen je cedule jak svine :))

mára [21:23:21 22.02.2005]
jen vecna: na ty ceduly je napsano: "NO COLORED PEOPLE ALLOWED" ne "COLOUR"... :)

Zack [09:50:44 21.02.2005]
nekdy v patek vecer...

xsys7 [07:00:31 21.02.2005]
ty vole. V kolik hodin si to sem daval?

1997 - 2005 © comX.cz