Hlavní stránka
Publicistika
comicsDB
Galerie
Auditorium

 Futurama & Simpsons - Infinitely Secret Crossover Crisis
PŘIHLÁŠENÝ: -----
Dvě nejznámější a nejúspěšnější animované série se spojili. Ale ne do žádného filmu, což by bylo jistě logické vyústění, nýbrž k potěšení všech comicsových sběratelů a fanoušků do dvousešitového comicsu. Milujte bublinky.

Valná část lidského pokoleni s přístupem k televizi zná žlutou rodinku ze Springfieldu, která se na televizních obrazovkách pravidelně objevuje už od roku 1990 a do dnešního dne čítá solidních 14 sérií. Vše se zrodilo v hlavě Matta Groeninga, když se nechal inspirovat svojí vlastní comicsovou řadou Life is Hell, ale jedno město plné svébytných postaviček mu nestačilo, a tak se o devět let později pokusil dobýt vesmír. Jenže v tomhle nápadu nebyl zdaleka první a navíc vesmírný turismus stále stojí slušný balík peněz, tudíž slezl ze žebříku, vydal se po své vyšlapané komediální cestě a stvořil Futuramu. Sci-fi o posádce firmy Planet Express v hlavním složení: poslíček s pizzou Fry, jednooká Leela a všechny lidské hříchy konající robot Bender. Stejně jako tomu bylo u Simpsonů, najdete i zde další kupy vedlejších postav, ale je zbytečné tady seriál představovat podrobně, protože ačkoliv se mu české televize úspěšně vyhýbají, mezi lidmi už se proslavil natolik, že ho má většina v originálním znění doma (pokud mezi ně nepatříte, napravte to). A když přišel úspěch dvou titulů, jejich spojení už bylo jen otázkou času, přesně roku 2002.

Nejjednoduší formy crossoverů jsou ty, když si dvě postavy z rozdílných comicsových řad vzájemně rozbíjejí digitálky o to, kdo si urve víc stránek a úcty před očima čtenářů nebo naopak bojují bok po boku, každý se svojí chvilkou slávy. No a tady je to takový kompromis. Hlavními postavami jsou postavy z Futuramy, ale prostředím převažuje Springfield, kde se odehrává valná část docela rozmanitého příběhu.

Na začátku dostanou členové Planet Express zakázku. Musí z žijící planety Nerdanus XII převézt obří sbírku comicsů na Zemi, aby se zalila do tekutého diamantu a udržela si tak svoji cenu. Než však stihnou onen vzácný náklad naložit, čeká je nepříjemné setkání s ďábelskými Brain Spawny, létajícími mozky, kteří je pošlou spolu s dalšími členy doručovatelské společnosti do comicsové řady Simpsonů. Přitom se seznamují s jejich hrdiny, hlavně samotnou rodinkou Simpsonových, a snaží se dostat zpět do své vesmírné domoviny. Navíc všichni kromě Frye a Nibblera (to je malý černý tvor s telepatickými schopnostmi) trpí amnézií. To je alespoň úvod na vytvoření představy, jak to tady chodí, mějte ale na paměti, že děj zde nemá prioritní místo, je to taková nutnost, která by se neměla nikdy obcházet.

Jde především o humor, vtipy a hlášky, díky nimž se staly obě řady tak populární. A ten je tady v mohutném zastoupení. Paroduje comicsový svět stejně jízlivě jako filmový a pakliže se po těchto kolejích alespoň trochu vozíte, budete se u narážek smát ještě nesrovnatelně víc, ale bohatě postačí, že máte rádi stejný druh humoru a postavy pro vás nejsou cizí (pokud ne, tak to je smůla, pravděpodobně se bavit nebudete). Pokud máte svojí oblíbenou Springfieldskou postavičku, můžete vsadit hůl vaší babičky, že ji tady najdete (nebožtíky jako Franka Grimese zase nehledejte). Většina nejznámějších obyvatel tady má i kvalitní osobní hlášku, takže si každý fanda najde to své. Jeden rozhovor s Fryem a Nibblerem poté, co se dostanou do comicsu: “Obávám se, že jsou naše mysli navždy uvězněny v této realitě” “Odmítám se tomu poddat, dokud je tady alespoň trocha naděje.” “Žádná není.” “Ani drobek naděje?” “Ne” “A co takhle falešná naděje?” “Fjuu, ta jo.” “Tak skvělý”.

Jedinou větší výtku, ale musím nasměrovat právě k velkému množství postav. Autoři se chtěli zavděčit všem, tudíž je děj místy až příliš rychlý a křečovitý. Jistě, již sem zmiňoval, že o ten tu zas tolik nejde a i to, co se povedlo Ianu Boothbymu vytvořit, patří do vyšších komediálních kategorií, ale cpát všechno do dvou šestadvacetistránkových sešitů působí sebevražedně, postavy se setkávají dobrou půlku příběhu, dřív než začne, zase skončí. Ano, je to legrační, ale větší počet stránek by neuškodil, jedná se o seriálové velikány.

Ke kresbě není moc co dodávat, z okolních obrázků lehce poznáte, že je vše totožné se seriálovou animací. Cartoonově jednoduchá linka colorovaná veselými barvami. Pakliže máte nasjížděno alespoň několik dílů, tak jistě budete comics sice číst, ale mozek si je jednoduše převede do pohyblivých rozměrů. Jen ten dabing tomu chybí.

Pakliže toužíte po zábavném comicsovém dílku, tak Infinitely Secret Crossover Crisis zkuste. A jestli patříte mezi zaryté fandy obou seriálů (jako já), tak se ani nerozhodujte a co nejdřív si to sežeňte. Stojí to za to, děkuji nakladatelství Bongo Comics, protože sem se hodně příjemně bavil, jako u těchto seriálů obecně.

Scénář: Ian Boothby
Kresba: James Lloyd
Lettering: Karen Bates
Inks: Steve Steere, Jr.
Coloring: Rick Reese, Art Villanueva
Maarv (28.02.2005)
1997 - 2005 © comX.cz